Arama Yapın

Kuşların Şarkısı (Mantıku’t Tayr)

.

Kitapta, Hüdhüd kuşunun rehberliğinde Kaf Dağı’nı aşarak Simurg’a ulaşmaya çalışan 30 kuşun zorlu serüveni anlatılıyor.

Kuveyt Türk tarafından 2017 yılında yayımlanan Kuşların Şarkısı adlı çocuk kitabı, hem büyük bir mutasavvıf hem de güçlü bir edebiyatçı ve şair olan Ferîdüddîn-i Attâr’ın Mantıku’t-Tayr adlı eserinden uyarlandı. Kuveyt Türk Katılım Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan öykü kitabı, minyatür eserlerle resmedildiğinden dolayı çocukların ilgi ve beğenisini çekiyor. Minyatür sanatını çocuklara sevdirmeyi de amaçlayan kitap, satırlar arasına yerleştirilen kültürel öğelerle de çocukların ufkunu genişleten bir eser olarak dikkat çekiyor.  

Hüdhüd kuşundan ibretlik hikâyeler

İranlı sufi şair Ferîdüddîn-i Attâr tarafından kaleme alınan Mantıku't-Tayr (Kuşların Diliyle), tasavvuf edebiyatının başyapıt eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. 4 bin 724 beyitten oluşan mesnevi tarzında yazılmış eserde, padişahı bulmak için çıkacakları yolculukta Süleyman Peygamber'in sırdaşı Hüdhüd kuşunu kendilerine rehber olarak seçen kuşların serüveni anlatılıyor. Eserde Hüdhüd, kendisine tabi olan kuşları Kaf Dağı'nın arkasında yaşayan padişahları Sîmurg'a götürmeyi amaçlıyor ancak seyahatin zahmetli ve tehlikeli olduğunu anlayan kuşlar, farklı konularda Hüdhüd’e sorular sorarak yolculuktan vazgeçmeye çalışıyorlar. Hüdhüd ise ibretlik hikâyeler ve kıssalar anlatarak kuşları ikna etmeye çabalıyor.  

Sesli Kitap haline getirildi.

Kuveyt Türk, çocukların ve ailelerin beğenisini alan Kuşların Şarkısı eserini sesli kitap haline de getirdi. Ayşenur Kapusuz’un kaleme aldığı öykü kitabı, Hatice Âlime Şahintürk tarafından seslendirdi. Animasyonlarla zenginleştirilen sesli kitap, 10 bölüm halinde öğrencilerin ilgi ve beğenisine sunuldu.

Kitaba ulaşmak için: Kuşların Şarkısı

Sesli kitap serimizi dinlemek için tıklayınız.