Arama Yapın

Evliya Çelebi Hac Yolu

.

Kitap, aynı adı taşıyan bir belgesel film ve fotoğraf sergisiyle eşzamanlı olarak Kuveyt Türk tarafından 2012 yılında kültür ve sanat dünyasına kazandırıldı.

Evliya Çelebi Hac Yolu kitabı, Büyük Türk Seyyahı Evliya Çelebi'nin başyapıtı olan Seyahatname eserinin 9. cildinde yer alan Kutsal Hac Yolculuğu’nun belgesel projesi olarak hayata geçirilmesi sonucu 2012 yılında basıldı. Mustafa Aksay tarafından yayına hazırlanan Evliya Çelebi Hac Yolu kitabı, aynı adı taşıyan bir belgesel film ve fotoğraf sergisiyle eşzamanlı olarak yayın hayatına kazandırılarak bu alanda zengin bir başvuru kaynağı oluşturuldu.  

2011 Evliya Çelebi Yılı anısına hazırlandı.

Ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin, gördüğü bir rüya üzerine karar verdiği hac ziyaretini ve 17. yüzyıl Mekke ve Medine'sinden kesitleri barındıran belgeselin çekimine 2011 hac döneminde başlandı ve çekimler bir yılda tamamlandı.   400 yıllık bir tarihin görsel dokümanı niteliğini de taşıyan belgeselle, büyük bir medeniyetin kutsal topraklardaki izlerinin, mübarek beldelerde bulunan Osmanlı eserlerini tasvir ederek 400 yıllık mirasın gelecek nesillere taşınması amaçlandı.    Mustafa Aksay'ın yönetmenliğini yaptığı 90 dakikalık belgeselin danışmanlığını Seyit Ali Kahraman üstlenirken, Evliya Çelebi'yi Sinan Albayrak canlandırdı.

Kendisini yetiştiren bir Osmanlı aydını

Seyyah olmasının yanı sıra kendisini yetiştirmiş bir aydın olan Evliya Çelebi, Osmanlı münevveridir, tarihçidir, coğrafyacıdır. Örnek alınacak bir şahsiyet olan Evliya Çelebi aynı zamanda hafızdır, müezzindir ve derviştir.   Bir Türk kültür elçisi olan Evliya Çelebi, tarih, coğrafya, şehir mimarisi, şehir tarihi, musiki, hat gibi hayata ve insana dair birçok alanda dinleyen, gözlemleyen, anlatan, söz, yazı, iletişim üstadı ve toplum bilimci olarak da bize büyük bir miras bırakmıştır.

Kitaba ulaşmak için: Evliya Çelebi Hac Yolu

Belgeseli izlemek isterseniz: Evliya Çelebi Hac Yolu