İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Açık Bankacılık Nedir?

  • Açık Bankacılık, bir bankanın API’ler aracılığıyla bankacılık servislerini dış ortama açmasıdır. Böylece diğer firmalar da bu bankacılık servislerini kullanarak farklı uygulamalar geliştirebilmektedir. Banka, kendi sunduğu internet şube, mobil şube, ATM ya da XTM gibi müşteriye ulaştığı alternatif dağıtım kanalları haricinde bu dış firmalar tarafından geliştirilen uygulamalar aracılığıyla da alternatif platform ve uygulamalarda müşterilerine ulaşabilmektedir. Müşteriler için ise bu, daha esnek olma ve farklı deneyimler yaşama imkânı anlamına gelmektedir.
  • Kuveyt Türk bankacılık API’lerini kullanan dış uygulamalar ile artık bankacılık işlemlerine daha çok noktadan erişebilirsiniz.
  • Kuveyt Türk bankacılık servislerini dış uygulamalara sunarak müşterilerine farklı deneyimler yaşama imkânı sunuyor. Dış uygulamalar ile bankacılık hizmetlerine birçok farklı platform ve uygulamadan 7/24 ulaşabilirsiniz.

API Nedir?

API (Application Programming Interface: Uygulama Programlama Arayüzü), bir sistemdeki işlevselliğin başka uygulamalarda da kullanılabilmesi için oluşturulan bir arayüzdür. 

Açık Bankacılık ile Neler Yapılabilir?

Kuveyt Türk API Market web sitesinde Kuveyt Türk’ün API olarak sunduğu bankacılık servis listesine ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk API’lerini Kullanan Dış Uygulamalar

Kuveyt Türk API Market web sitesinden Kuveyt Türk API’lerini kullanan dış uygulamalar listesine erişebilirsiniz.

Dış Uygulamaları Nasıl Kullanabilirim?

Kuveyt Türk’ün bankacılık API desteği verdiği uygulamalar içerisinden Kuveyt Türk hesabınızla ilgili işlemleri gerçekleştirmek için önce Kuveyt Türk müşteri numaranız ve şifrenizle giriş yaparsınız. Bir sonraki ekranda cep telefonunuza gönderilen şifreyi girmeniz istenir. Daha sonra yapacağınız işlemlere göre cep telefonunuza gelecek şifre girişini tekrarlamanız gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Açık bankacılık nedir?
Müşterilerin finansal verilerinin, regülasyonlara uygun, müşteri rızası ve izni çerçevesinde API teknolojisi aracılığıyla güvenli bir şekilde üçüncü taraflarla paylaşılmasına denir.

Açık bankacılık neden önemlidir?
Açık bankacılık finansal sektörün dönüşümü ve gelişimi için önemli bir rol oynamaktadır. Finansal verilerin paylaşılması, müşteri deneyiminin iyileştirilmesi ve hizmet kalitesinin artmasına olanak tanır. Böylelikle daha uygun fiyatlandırma oluşurken inovasyon ve rekabet ortamı artar.

Açık bankacılık hizmeti güvenli mi?
Açık bankacılık hizmetleri gelişmiş kimlik doğrulama yöntemleri, şifreleme teknolojileri ve sıkı güvenlik kontrolleriyle desteklenir. Veri paylaşımlarında müşteri izinleri alınır. Tüm bu süreç Merkez Bankasının regülasyonları çerçevesinde denetlenir.

Açık bankacılık hizmetinden hangi müşterilerimiz yararlanabilir?
Açık bankacılık hizmetlerinden tüm bireysel ve tüzel müşterilerimiz yararlanabilir.

Açık bankacılık hizmeti ücretli mi?
Açık bankacılık hizmetlerinin tamamı ücretsizdir.

Açık bankacılık kapsamında hangi kurumlarla işlem gerçekleştirilebilir?
BKM tarafından koordine edilen ÖHVPS çalışmasında yer alan banka ve Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri kuruluşları ile işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Açık bankacılık kapsamında hangi işlemler gerçekleştirilebilir?
Diğer banka veya ödeme kuruluşlarında yer alan hesap bilgilerini, hesap hareketlerini ve bakiye bilgilerini görüntüleyebilir. Para transferi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Açık bankacılık kapsamında en fazla kaç hesap eklenebilir?
Diğer banka veya ödeme kuruluşlarında yer alan tüm hesaplarınızı ekleyebilirsiniz. Bir kısıt bulunmamaktadır.

Açık bankacılık kapsamında diğer banka hesapları ne kadar süreyle görüntülenebilir?
En fazla 180 gün olmakla birlikte süre bittiğinde rızanızı yenileyerek bu hizmeti almaya devam edebilirsiniz.