İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi; anonim ortaklıklarca ihraç edilen ve anonim ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli evrak niteliğinde senetlerdir. Bir anonim şirketin hisse senedi’ne sahip olmak, şirkete ortak olmayı ifade eder. Hisse senedi alım satımında güvenli ve doğru bilgi akışı esastır.

Borsa İstanbul'un katılım finansa dair detaylı bilgiler sunduğu sayfaya ulaşmak için tıklayınız

Hisse Senedi’ne Yatırım

 • Kısa/Uzun Vadeli Yatırım İmkânı: Hisse senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlar. Hisse senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir. Hisse senedi alım satımında, hisselerin değer kaybeetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.
 • Kâr payı (temettü): Hisse senedi, sahibine şirketin yıllık net kârından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kâr dağıtım kararı alınması durumunda Hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.
 • Sermaye kazancı: Kısa ve uzun vadedeki fiyat değişiklikleri değerlendirilerek, hisse senedi alım satımından elde edilen gelirdir. Yerli ve yabancı tüm yatırımcıların hisse senedi alım satımından elde ettiği gelirlerden vergi alınmamaktadır. Hisse senedi alım satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunur.
 • Vergi avantajı: Hisse senedi alım satımından elde edilen gelire uygulanan stopaj menkul kıymet yatırım ortaklıklarında yüzde 10, diğer Hisse senetlerinde hariç oranı %0'dır.

Hisse Senedi Hesabı Açılışı

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası, Vakıf Yatırım Menkul Değerler’in acentesidir. Siz de Kuveyt Türk Mobil, Tradeplus veya şubelerimiz üzerinden Hisse Senedi hesabı açabilirsiniz.
 • Tradeplus üzerinden hisse senedi fiyatlarını ücretsiz ve anlık olarak takip edebilir, hisse senedi alım satımı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.*
 • İşlemlerinizi Telefon Bankacılığı ile gerçekleştirmek isterseniz, 0850 222 77 72 numaralı Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz. Hisse senedi ile ilgili özel hizmetler ve uygulanan komisyon oranları hakkında detaylı bilgi almak için şubeniz ile irtibata geçebilirsiniz.
*Yurtiçi yerleşik müşterilerimiz için geçerlidir.

Hisse Senetlerinin Katılım Bankacılığı Prensiplerine Uygunluğu

Kuveyt Türk’te Hisse Senetleri seçimi, Katılım Bankacılığı prensipleri doğrultusunda oluşturulmuş Katılım Endeksi Kuralları esas alınarak yapılır.

Buna göre endekste faaliyet alanı;

 • Faize dayalı finans, ticaret, hizmet ve aracılık (bankacılık, sigorta, finansal kiralama, faktoring ve diğer faize dayalı faaliyet alanları),
 • Alkollü içecek, kumar, şans oyunu,
 • Domuz eti ve benzer gıda,
 • Basın, yayın, reklam, turizm ve eğlence,
 • Tütün mamulleri ve silah,
 • Vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti

olmayan şirketler bulunur.

Buna ek olarak, endekse girecek şirketler bazı finansal oranları da sağlamak zorundadır.

Şirketlerin;

 • Toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı %30’dan,
 • Faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı %30’dan,
 • Yukarıda bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da %5’ten

az olması gerekir.

Kuveyt Türk tarafından, Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören hisse senetlerinin Katılım Endeksi kriterlerine uyup uymadığının kontrolü şirketlerin 6 aylık ve 12 aylık bilanço dönemlerine göre yılda 2 kez yapılır.

Yapılan bu inceleme neticesinde 2 dönem üst üste katılım endeksi kriterlerine uymayan hisse senetlerinin sadece satışına izin verilecek; Katılım Endeksi kriterlerine uyum sağlayana kadar bu tür hisse senetlerinden alış yapılamayacaktır.

Katılım finans ilkelerine uygun faaliyet gösteren şirketlerin pay senetlerine ait mahzurlu kazançları arındırmaya İlişkin uygulama rehberine buraya tıklayarak, hisse senedi arındırma oranlarına ise KAP’ın web sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
 

Hisse Senetleri Piyasası İşlem Saatleri

Hisse Senetleri Piyasası İşlem Saatlerini görmek için tıklayınız.

 

Hisse senetlerinin takası Türkiye'deki tek yetkili takas ve merkezi saklama kuruluşu olan BIST Takas ve Saklama Bankası A.Ş (Takasbank) tarafından gerçekleştirilir.

 • Takas günü T+2 şeklinde, işlemi izleyen ikinci iş günüdür.
 • Ödeme karşılığı teslim esası uygulanır. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Kuveyt Türk'te hisse senedi hesabını nasıl açabilirim?

Kuveyt Türk şubelerimiz Vakıf Yatırım acentesidir. Size en yakın Kuveyt Türk şubesine gelerek Vakıf Yatırım hesabı açılış sürecini başlatabilirsiniz.
Size en yakın şubemiz için tıklayınız.

Hisse senedi hesaplarında hesap açılış ve bakım ücreti alınıyor mu?

Kuveyt Türk aracılığı ile açılan hisse senedi hesaplarımızdan hesap açılış, saklama ve bakım ücreti alınmamaktadır. Yalnızca MKK’nın belirlediği bedelsiz, bedelli, temettü komisyonları ile Borsa İstanbul’un belirlemiş olduğu emir iptali komisyonu tahsil edilir.

Komisyon oranınız nedir?

Hisse senedi alım satımlarında gerçekleşen işlem hacminin binde ikisi (BSMV hariç) oranında komisyon alınır.

İşlemlerimi hangi zaman dilimlerinde ve hangi kanallardan gerçekleştirebilirim?

İşlemlerinizi Kuveyt Türk Mobil ve İnternet Şube’den gerçekleştirebilirsiniz. Borsa İstanbul işlem saatlerine ulaşmak için tıklayınız

Cari hesabımda bakiyem var. Hisse senedi alabilir miyim?

Alım yapabilmeniz için yatırım hesap ek numaranıza aktarım yapmanız gerekmektedir. Aktarım işlemini tüm Kuveyt Türk kanallarından hesaplar arası havale veya Yatırım menüsünde bulunan “Yatırım Hesabıma” seçeneğinden yapabilirsiniz.

Hangi hisse senetlerinde alım-satım yapabilirim?

Kuveyt Türk Mobil ve İnternet Şube kanallarından yalnızca Katılım Endeksi kurallarına uygun hisse senetlerinin alım satımına aracılık edilebilmektedir. Satımda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Hisse senedi arındırma işlemi nasıl yapılır?

Katılım finans ilkelerine uygun faaliyet gösteren şirketlerin pay senetlerine ait mahzurlu kazançları arındırmaya İlişkin uygulama rehberine buraya tıklayarak, hisse senedi arındırma oranlarına ise KAP’ın web sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Müşteri Ol 

Hisse Senedi yatırımı için
Kuveyt Türk Mobil
görüntülü görüşmeyle hemen
müşterimiz olun.

  
Hisse Son Değer Günlük (%)
DIRIT 23,10 10,00
YIGIT 31,46 10,00
ISATR 4004000,00 10,00
TETMT 11042,50 9,99
GOKNR 25,60 9,97

Son Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2024 - 04:35

BIST verileri 15 dakika gecikmelidir.

Hisse Son Değer Günlük (%)
ISBTR 683780,00 -10,00
BLCYT 18,36 -10,00
ISKUR 6299997,50 -10,00
SKYLP 113,60 -9,98
RAYSG 559,00 -9,98

Son Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2024 - 04:35

BIST verileri 15 dakika gecikmelidir.

 

Finans Portalı

Kuveyt Türk Finans Portalı'nı ziyaret ederek güncel Kira Sertifikası bilgilerine erişebilirsiniz.

Detaylı Bilgi