Arama Yapın

Sıkça Sorulan Sorular

sss

Hisse Senedi Hesapları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kuveyt Türk'te hisse senedi hesabını nasıl açabilirim?

Kuveyt Türk şubelerimiz Vakıf Yatırım acentesidir. Size en yakın Kuveyt Türk şubesine gelerek Vakıf Yatırım hesabı açılış sürecini başlatabilirsiniz. Size en yakın şubemiz için tıklayınız.

Hisse senedi hesaplarında hesap açılış ve bakım ücreti alınıyor mu?

Kuveyt Türk aracılığı ile açılan hisse senedi hesaplarımızdan hesap açılış, saklama ve bakım ücreti alınmamaktadır. Yalnızca MKK’nın belirlediği bedelsiz, bedelli, temettü komisyonları ile Borsa İstanbul’un belirlemiş olduğu emir iptali komisyonu tahsil edilir.

Komisyon oranınız nedir?

Hisse senedi alım satımlarında gerçekleşen işlem hacminin binde ikisi (BSMV hariç) oranında komisyon alınır.

İşlemlerimi hangi zaman dilimlerinde ve hangi kanallardan gerçekleştirebilirim?

İşlemlerinizi Kuveyt Türk Mobil ve İnternet Şube’den gerçekleştirebilirsiniz.

Cari hesabımda bakiyem var. Hisse senedi alabilir miyim?

Alım yapabilmeniz için yatırım hesap ek numaranıza aktarım yapmanız gerekmektedir. Aktarım işlemini tüm Kuveyt Türk kanallarından hesaplar arası havale veya Yatırım menüsünde bulunan “Yatırım Hesabıma” seçeneğinden yapabilirsiniz.

Hangi hisse senetlerinde alım-satım yapabilirim?

Kuveyt Türk Mobil ve İnternet Şube kanallarından yalnızca Katılım Endeksi kurallarına uygun hisse senetlerinin alım satımına aracılık edilebilmektedir. Satımda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Nakitte duran varlıklarıma repo yapılıyor mu?

Cari hesap bakiyelerinde günlük repo yapılmamaktadır.

Kredili işlem ve açığa satış yapabilir miyim? Gün içi ilave alım limiti tanımlatabilir miyim? Hisse senedi varlıklarım teminat olarak kabul ediliyor mu?

Hisse senetlerinin kredili alışı ve açığa satışına aracılık yapılamamaktadır. Gün içi ilave alım limiti uygulamamız bulunmamaktadır. Hesaplarda bulunan hisse senetleri teminat olarak kabul edilmemektedir.

Vakıf Yatırım hesabım ile VİOP işlemi yapabilir miyim?

VİOP hesap açılışı ve işlemlerine kurumumuz aracılık etmemektedir.

Emir verdikten sonra değişiklik yapabilir miyim?

Borsada henüz gerçekleşmeyen emrin iyileştirme-kötüleştirme ve iptali yapılabilir. İptallerde Borsa İstanbul’un belirlediği iptal komisyonu tarifesine göre ücret tahakkuk etmektedir.

Emir iyileştirme, kötüleştirme ve iptalinde borsa tarafından ücret alınıyor mu?

Emir iyileştirme işlemlerinde komisyon alınmamaktadır. Emir kötüleştirme ve iptallerinde Borsa İstanbul’un belirlediği ücretler tahsil edilir.

Hesabımdaki senedi sattığım zaman para banka hesabıma otomatik olarak aktarılıyor mu?

Hisse senedi satışına ait tutar T+2 (takas günü) yatırım hesabı ek numaranıza yatırılır. Yatan tutarı hesaplar arası havale ile cari hesaplarınıza transfer edebilirsiniz.

Portföydeki hisse senetleri maliyet hesaplaması nasıl yapılmaktadır?

Maliyet hesaplaması vergi mevzuatı nedeni ile İlk Alınan ilk Satılır (FIFO) kuralına göre yapılmaktadır. Başka kurumlardan virmanla gelen hisselerdeki maliyet hesaplamasında gelen kurumdaki maliyet bilgileri de esas alınır.

Brüt Takas Uygulaması nedir?

Brüt takasa konu olan pay senetlerinde yapılan alımlar ve satımlar takas gününe kadar kullanılabilir bakiyeye dahil olmamaktadır.

Başka bir aracı kurumdan hisse senetlerimi Kuveyt Türk’t açtığım Vakıf Yatırım Hesabıma virmanlayabilir miyim?

İlgili Aracı kuruma vereceğiniz virman talimatı ile Vakıf Yatırım nezdindeki yatırım hesabınıza virman yapmanız mümkündür. Hesap alıcısı olarak Vakıf Yatırım numaranız gereklidir. İlgili numarayı mail adresinize iletilen İşlem Sonuç Formu'ndan veya şubenizden öğrenebilirsiniz. Örnek olarak kullanabileceğiniz matbu virman talimatı için tıklayınız.

Menkul Kıymet Virmanı ne kadar sürede gerçekleşir?

Yoğunluğa bağlı olarak işlem genellikle 2 işgünü içinde gerçekleşir. Virmanı yapılacak kıymetin takasının gerçekleşmemiş olma durumunda takas gününe kadar beklenilir. Virman isteği yapılan senetlerde satış yapılmaması gerekmektedir.

Virman komisyonu alıyor musunuz? Hisselerimi başka kuruma nasıl virmanlarım?

Virmanlara ilişkin bir ücret alınmamaktadır. Virman istekleri için şubenizle irtibata geçerek süreci başlatmanız gerekmektedir. Vakıf Yatırım’a doğrudan ulaşan talepler kabul edilmemektedir.

Lot altı hisse senedi alım-satım işlemi yapabilir miyim?

Lot altı hisseler başka kurumlara virman yapılarak elden çıkarılabilir. Vakıf Yatırım nezdindeki hesaplarımızda virman harici bir yolla satımı yapılmamaktadır.

Hangi kanallarla emir gönderebilirim?

Emirlerinizi TradePlus, Kuveyt Türk Mobil Şube, İnternet Şube ve 0(850) 222 77 72 numaralı Vakıf Yatırım Emir Hattı’ndan verebilirsiniz.

Hisse senedi fiyatlarını izleyebileceğim bir uygulamanız mevcut mu?

Tradeplus uygulamamız ile hisse senedi fiyatlarını canlı olarak izleyebilirsiniz.

Anlık/derinlikli BİST verisi sağlıyor musunuz?

Tradeplus ile ücretsiz olarak BİST Karma Düzey 1 verilerine ulaşabilirsiniz.

*Yurtiçi yerleşik müşteriler için geçerlidir.

Hisse senedi işlemlerinde yatırım danışmanlığı hizmeti sunulmakta mıdır?

Vakıf Yatırım bünyesinde açılan hesaplar için yatırım danışmanlığı hizmeti sunulmamaktadır. Bununla birlikte Vakıf Yatırım Araştırma ve Strateji Direktörlüğü tarafından hazırlanan içeriklerden faydalanabilirsiniz.

Vakıf Yatırım’ın strateji raporlarına nasıl ulaşabilirim?

www.vkyanaliz.com adresinden tüm rapor içeriklerine erişebilir ve üye olarak düzenli bir şekilde mail adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.