İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Hisse Senedi; anonim ortaklıklarca ihraç edilen ve anonim ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli evrak niteliğinde senetlerdir.

Bir anonim şirketin Hisse Senedi’ne sahip olmak, şirkete ortak olmayı ifade etmektedir.
Hisse Senedi alım satımında güvenli ve doğru bilgi akışı esastır.

Hisse Senedi’ne Yatırım

Kısa/Uzun Vadeli Yatırım İmkanı: Hisse Senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlamaktadır. Hisse Senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir.

Kâr payı (temettü): Hisse Senedi, sahibine şirketin yıllık net kârından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kâr dağıtım kararı alınması durumunda Hisse Senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.

Sermaye kazancı: Kısa ve uzun vadedeki fiyat değişiklikleri değerlendirilerek, Hisse Senedi alım satımından elde edilen gelirdir. Yerli ve yabancı tüm yatırımcıların Hisse Senedi alım satımından elde ettiği gelirlerden vergi alınmamaktadır. Hisse Senedi alım satımında, Hisse Senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.

Vergi avantajı: Hisse Senedi alım satımından elde edilen gelire uygulanan stopaj menkul kıymet yatırım ortaklıklarında yüzde 10, diğer Hisse Senetlerinde hariç oranı yüzde 0'dır.

Hisse Senedi Hesabı Açılışı

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Vakıf Yatırım Menkul Değerler’in acentesidir. Siz de Kuveyt Türk şubelerine gelerek ve ya  mobil şubemiz üzerinden Hisse Senedi hesabı açabilirsiniz.

Kuveyt Türk İnternet Şube’den Hisse Senedi fiyatlarını IBS RealTrade Programı ile anlık olarak takip edebilir ve Hisse Senedi alım satımı ile halka arz başvurusu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İşlemlerinizi Telefon Bankacılığı ile gerçekleştirmek isterseniz, 0212 352 35 77 (dahili no: 1 tuşlayarak) numaralı Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz. Hisse Senedi ile ilgili özel hizmetler ve uygulanan komisyon oranları hakkında detaylı bilgi almak için şubeniz ile irtibata geçebilirsiniz.

Hisse Senetlerinin Katılım Bankacılığı Prensiplerini Uygunluğu

Kuveyt Türk’te Hisse Senetleri seçimi “Katılım Bankacılığı” prensipleri doğrultusunda oluşturulmuş Katılım Endeksi Kuralları esas alınarak yapılmaktadır.

Buna göre endekste faaliyet alanı;

  • Faize dayalı finans, ticaret, hizmet ve aracılık (bankacılık, sigorta, finansal kiralama, faktoring ve diğer faize dayalı faaliyet alanları),
  • Alkollü içecek, kumar, şans oyunu,
  • Domuz eti ve benzer gıda,
  • Basın, yayın, reklam, turizm ve eğlence,
  • Tütün mamulleri ve silah,
  • Vadeli altın, gümüş ve döviz ticareti olmayan şirketler bulunur.

Buna ek olarak, endekse girecek şirketler bazı finansal oranları da sağlamak zorundadır.

Şirketlerin;

  • Toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan,
  • Faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan,
  • Yukarıda bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da yüzde 5’ten az olması gerekmektedir.

Kuveyt Türk tarafından, Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören Hisse Senetlerinin Katılım Endeksi kriterlerine uyup uymadığının kontrolü şirketlerin 6 aylık ve 12 aylık bilanço dönemlerine göre yılda 2 kez yapılmaktadır.

Yapılan bu inceleme neticesinde 2 dönem üst üste katılım endeksi kriterlerine uymayan Hisse Senetlerinin sadece satışına izin verilecek; Katılım Endeksi kriterlerine uyum sağlayana kadar bu tür Hisse Senetlerinden alış yapılamayacaktır.

Hisse Senetleri Piyasası İşlem Saatleri

Ulusal Pazar, İkinci Ulusal Pazar, Yeni Ekonomi Pazarı ve Fon Pazarı