Arama Yapın

Kira Sertifikası

Kira

Kira Sertifikası ile orta ve uzun vadede sabit getiri elde edebilir, dilediğiniz zaman yatırımınızı nakde çevirebilirsiniz.

Kuveyt Türk nezdinde açtıracağınız Yatırım Hesabı üzerinden Kira Sertifikası alım satım işlemlerinizi güvenle gerçekleştirin.

Kira Sertifikası Nedir?

Kira Sertifikası, T.C. Hazine Müsteşarlığı veya Özel Sektör Varlık Kiralama Anonim Şirketi tarafından satın almak ya da kiralamak suretiyle devralınan varlıkların finansmanını sağlamak amacıyla düzenlenir. Menkul kıymet türü aracılığıyla bu varlıklardan elde edilen gelirlerden payınız oranında hak sahibi olabilirsiniz.

Kira Sertifikası’na Yatırım Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk Mobil üzerinden Müşteri Ol butonuna tıklayarak hızlıca Kuveyt Türklü olabilir ve açacağınız Yatırım Hesabı üzerinden Kira Sertifikası alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Kira Sertifikası yatırımı için Kuveyt Türk İnternet Şube vasıtasıyla veya size en yakın şubemizi ziyaret ederek de taleplerinizi iletebilirsiniz.
Güncel Kira Sertifikası bilgilerine erişim için Kuveyt Türk Finans Portalı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Kira Sertifikası Avantajları

•    Kira Sertifikası vasıtasıyla orta/uzun vadeli sabit getirili yatırım imkanı bulabilirsiniz.
•    Kira Sertifikası ile kiralanan varlıkların dönemlik sabit kira gelirini almaya hak kazanabilirsiniz.
•    İhraç edilen tüm sertifikaların temelinde gerçek ticari ilişki ve gözle görülebilir maddi gerçeklik istenir.
•    Kira Sertifikaları, Borsa İstanbul’da kote olduğundan ikinci el piyasa işlemleri aracılığıyla likidite imkanı bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda dilerseniz vadeden önce Kira Sertifikaları’nı tamamen veya kısmen nakde çevirebilirsiniz.
•    Kira Sertifikası işlemlerinizi Kuveyt Türk İnternet Şube üzerinden 09.00-17.00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Yatırım Açısından Kira Sertifikası’nın Vergilendirilmesi

•    Dar ve tam mükellef gerçek kişiler ile vakıflar, dernekler vb. tüzel kişilerin Kira Sertifikası alım satımından ve kira ödemesinden oluşan kazançları, %10 gelir vergisi stopajına tabidir. Söz konusu stopaj, nihai vergi statüsündedir ve yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilmez.
•    Anonim, limitet, komandit şirketler; Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) tabi yatırım fonları ile ortaklıkları; bunlara benzeyen yabancı fonlar, ortaklıklar ve benzeri olduğu T.C. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenenler için Kira Sertifikası alım satımından ve kira ödemelerinden oluşan kazançlar %0 oranında gelir vergisi stopajına tabidir.
•    Bir üst maddedekiler dışında kalanlar %10 oranında stopaja tabi olup ödenen tutar hesaplanan kurumlar vergisinden mahsup edilir. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) mükellefi kurumların Kira Sertifikası alım satım gelirleri üzerinden %1, kira ödemesi üzerinden ise %5 BSMV hesaplayıp ödemesi gerekir.
Kira Sertifikası yatırımı yaparak birikiminizi artırma fırsatıyla Kuveyt Türk’te tanışın!