Arama Yapın

Döviz veya altın cinsinden birikiminize cazip kâr payı oranlarıyla değer katmak mı istiyorsunuz? O halde kur farkından etkilenmeden birikiminizi artırma fırsatı sunan Kuveyt Türk Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı tam aradığınız seçenek olabilir.

Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı Nedir?

Kuveyt Türk Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı, birikimlerinizin kur farkından etkilenmeden TL’de değerlenmesini mümkün kılan bir hesap türüdür. Katılma Hesabı; Amerikan doları, İngiliz sterlini, euro veya altın birikimlerini Türk lirasına döndürerek değer katmak isteyen kişiler için idealdir.

Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı Nasıl Açılır?

Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı, yurt içi yerleşik tüm gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılabilir. Kişinin statüsüne göre hesap açılışı ile ilgili detaylar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yurt içi yerleşik gerçek kişiler 31 Mart 2024 tarihinde hesapta mevcut bulunan Dolar, Euro, Sterlin ve Altın tutarı kadar yeni dönüşüm hesabı açabilecek olup bu tarihten itibaren geçen sürede hesap bakiyesinde bir azalma olması durumunda hesabın gördüğü en az tutar kadar hesap açabilecektir.
 • Yurt içi yerleşik tüzel kişiler 30 Haziran 2023 tarihinde hesapta mevcut bulunan Dolar, Euro, Sterlin ve 31 Aralık 2021 tarihinde hesapta mevcut bulunan Altın tutarı kadar yeni dönüşüm hesabı açabilecek olup bu tarihten itibaren geçen sürede hesap bakiyesinde bir azalma olması durumunda hesabın gördüğü en az tutar kadar hesap açabilecektir.

Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı Özellikleri

Kuveyt Türk Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı’nın özellikleri şunlardır:

 • Hesaba yönelik tüm ödemeler TL cinsinden yapılır.
 • Kur farkı hak edişi olup olmadığı vade başlangıç ve hesap kapanış tarihlerinde T.C. Merkez Bankası tarafından yayımlanan döviz / altın alış kuru baz alınarak hesaplanır.
  • Hesaplama sonucunda kur farkı getirisi, kâr payı getirisinden düşükse sadece kâr payı ödemesi yapılır.
  • Kur farkı getirisinin kâr payı getirisinden fazla olması durumunda kâr payı ödemesi Kuveyt Türk tarafından hesabınıza yapılır. Kur farkı ile kâr payı getirisi arasındaki fark, T.C. Merkez Bankası tarafından müşteri hesabına yansıtılmak üzere TL cinsinden Kuveyt Türk’e aktarılır.
 • Vade sonu geldiğinde, dönüşüm desteği avantajı sağlayan TL katılma hesabınızı TCMB’nin saat 11.00’de yayımladığı döviz/altın alış kuru üzerinden yenileyebilirsiniz. Hesabın yenilendiği tarihte TCMB’nin saat 11.00’de yayımladığı döviz/altın alış kuru, hesabın yeni dönüşüm kuru olur.
 • Vade sonu gelmeden hesabınızdan para çekebilirsiniz. Ancak vade tarihinden önce çekim yapılması durumunda hesap kapatılarak cari hesaba dönüştürülür.
 • Hesabınızı vade öncesinde kapatmanız halinde iki farklı uygulama söz konusu hale gelir.
  • Hesap kapanış tarihindeki TCMB saat 11.00 döviz / altın alış kurunun dönüşüm kurundan düşük olması durumunda hesap bakiyesi kurum tarafından açıklanan dönüşüm kuruna göre güncellenir. Kâr payı getirisi elde edilemez ve kurlar arasındaki fark ilgili TL hesabına aktarılır. Böyle bir senaryoda kurda yaşanabilecek düşüşe bağlı olarak anapara bakiyesinde azalma meydana gelebilir.
  • TCMB saat 11.00 kurunun dönüşüm kurundan yüksek olduğu takdirde kur farkına ilişkin ödeme yapılmayacağı gibi hesaba yönelik kâr payı ve kur farkı getirisi talebinde bulunulamaz.
 • Hesap kapatma ve para çekme işlemleri için zaman aralığı 11.00-17.00 arasıdır.
 • Hesabınıza uygulanacak getiri oranı vade sonunda belli olur.

Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı Avantajları

Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı’na katılmak konusunda kararsızlık yaşıyorsanız aşağıda sıralanan avantajları inceleyebilirsiniz:

 • Birikimlerinizi kur farkına karşı koruyarak artırmanıza olanak tanıyan hesabı getiri beklentinize uygun olarak 3, 6 ve 12 ay vade ile TL cinsinden açabilirsiniz.
 • Hesap açılışı için mesai saatlerini beklemek zorunda değilsiniz. Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı’nızı tatil günleri dâhil olmak üzere 7/24 açabilirsiniz. Mesai sonrası açılışta TCMB’nin en son açıkladığı (saat 15.00) kur baz alınır. Tatil günlerinde ise bir önceki iş günü yayımlanan (saat 15.00) kur baz alınır.
 • Hesap açılışı özelinde herhangi bir alt limit uygulaması söz konusu değildir.
 • Hesabın kâr paylaşım oranı 90/10 olarak belirlenmiş durumdadır.
 • Vade başlangıcında Türk lirasına dönüştürülen döviz / altın bakiyesi, vade sonunda TCMB tarafından saat 11.00’de yayımlanan kura göre %0 BSMV oranı ile tekrar dövize dönüştürülebilir. Bu işlem için saat 11.00-12.00 arasında Kuveyt Türk şubelerinden destek alabilirsiniz.
 • Vade sonunun gelmesini beklemeden yeni bir hesap açabilirsiniz.
 • Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabınızın stopaj oranı %0’dır.

Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı’na Hangi Kanallardan Başvuru Yapılabilir?

Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı açmak için farklı kanallardan başvuru yapabilirsiniz.

Dönüşüm desteği avantajıyla birikiminizi cazip kâr paylaşım oranı ile büyütme fırsatını daha fazla ertelemeyin. Hemen size en uygun kanaldan başvuru sürecini başlatın!

Dönüşüm Destekli TL Katılma Hesabı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hesaptan para çekmek için vade sonunu beklemek gerekir mi?

Hesaptan vade sonu gelmeden para çekilebilir. Fakat para çekiminin yapıldığı tarihte kurda düşüş varsa anaparadan belirli miktarda kesinti yapılabilir.

Vade süresi uzatılabilir mi?

Vade günü geldiğinde, hesaplar otomatikman yenilenir.

Hesabın vade tarihinden önce kapatılması durumunda kazanç elde edilebilir mi?

Vade tarihinden önce kapatılan hesaplara kâr payı ve kur farkı ödemeleri yapılmaz. Kurda düşüş varsa anaparadan belirli miktarda kesinti söz konusu olabilir.