Arama Yapın

Vadeli Döviz (Forward) İşlemleri

Forward

İleri tarihli alım satımlarınız için Forward sözleşmenizi yapın, kur değişimlerinden etkilenmeyin.

Forward Nedir?

Forward, ileri bir vadede gerçekleştirilecek şekilde önceden belirlenen ve taahhüt edilen tarih, döviz cinsleri, miktar ve kur üzerinden taraflar arasında yapılan bir döviz alım veya satım sözleşmesidir. Bu ürünün genel amacı, belirlenen döviz cinsileri için kur riskinin sabitlenmesi ve bu riskten kaçınılmasını sağlamaktır. Ürün olarak esnek bir yapıya sahip ve birçok özelliği olan forward, anlaşılan tarihi geriye çekme ve öteleme imkanı sunmaktadır.

Forward Tanıtım Videosu

banner

Forward Özellikleri

  • Nakit blokeli veya limitli olarak iki türü bulunan ürün, döviz cinsi olarak Euro, Dolar ve Altın başta olmak üzere çeşitli döviz kurları için yapılabilmektedir.
  • Forward, referanslı ve referansız olacak şekilde iki türlü kur kullanılarak yapılabilmektedir.

Forward Limitleri

  • 10.000 Dolar üstünde ve 1,5 milyon Dolar altındaki forward miktarları için Kuveyt Türk şubelerinde ve İnternet Şube üzerinden işlem yapılabilmektedir. Ayrıca 100.000 Dolar üzeri meblağlar için Kuveyt Türk Hazine’den özel referanslı kur alınarak işlem yapılabilmektedir.
  • Bir forward işleminin maksimum vade süresi 370 gündür ve bu sınır aşılamamaktadır. 

Forward Dayanak Varlıklar

Forward işlemlerinde, Merkez Bankası tarafından ilan edilen bir çok döviz kuru ve çapraz kurlar kullanılabilmektedir. (TL, EURO, USD, ALTIN (gr), Gümüş (gr), AED, RUB, CNY, AUD, DKK, SEK, CHF, CAD, NOK, GBP, SAR, JPY gibi)

  • Forward - Vadeli Döviz (EURO/USD, Sterlin/USD, İsviçre Frankı/USD, Japon Yeni/USD, TL/EURO, TL/USD, TL/Sterlin, Diğer)
  • Kıymetli Maden Forward (Altın, Platinyum, Gümüş, Paladyum, Diğer)