Kuveyt Türk 27 Yaşında

Kuveyt Türk; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 28 Şubat 1989 tarihli izniyle ve “Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu A.Ş.” unvanıyla, 31 Mart 1989 tarihinde kurulmuştur. Özel Finans Kurumu statüsünde faaliyet yürütmeye başlayan Banka, 1999 yılından itibaren diğer özel finans kurumlarıyla beraber 4389 sayılı Bankacılık Kanunu’na tabi olarak faaliyetlerine yön vermeye başlamış, 2006 yılında ise halen kullanmakta olduğu Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (Kuveyt Türk) adını almıştır. 2015 yılında 27. yılını kutlayan Kuveyt Türk, dinamik kurumsal yönetim anlayışı, müşterilerinin hizmetine sunduğu yenilikçi ürünlerle ve yurt dışı açılımıyla Türkiye’de katılım bankacılığının gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

Sağlam Ortaklık Yapısı

Kuveyt Türk, 2016 üçüncü çeyrek itibarıyla 3,9 milyar TL düzeyinde özkaynak büyüklüğüne sahiptir. Hisselerinin %62,24’ü Kuveyt Finans Kurumu’na, %18,72’si Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, %9’u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kuruluşu’na, %9’u İslâm Kalkınma Bankası’na, geriye kalan %1,04’lük kısmı ise diğer gerçek ve tüzel kişilere aittir. Kuveyt Türk’ün en büyük ortağı konumunda olan Kuveyt Finans Kurumu (Kuwait Finance House - KFH), milyarlarca dolarlık toplam fon büyüklüğü ve etkin uluslararası hizmet ağı sayesinde Banka’nın istikrarlı gelişiminin teminatı konumundadır.

Güven Veren Finansal Güç

Güçlü sermaye yapısı ve dinamik kurumsal yönetim anlayışıyla ön plana çıkan Kuveyt Türk, 2015 yılsonu itibarıyla 2,5 milyar TL düzeyinde ödenmiş sermayeye sahiptir. Banka’nın 2014 yılsonunda 34 milyar TL seviyesinde olan konsolide olmayan aktif toplamı 2016 yılının üçüncü çeyreği itibariyle 45,2 milyar TL’ye ulaşmıştır.

Türkiye ile Dünya Arasındaki Finansal Köprü

Kuwait Finance House’nun gelişmiş muhabir ağı ve köklü faizsiz bankacılık deneyiminden güç alan Kuveyt Türk, başta Körfez Bölgesi olmak üzere, dünyaya açılmak isteyen Türk yatırımcılar için bir finansal köprü vazifesi görmektedir. Bahreyn şubesi aracılığıyla Türkiye ile Körfez Bölgesi arasındaki ticaretin gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Almanya’da kuruluş çalışmaları bitirilen KT Bank Almanya, Almanya’nın ilk faizsiz bankası olarak 2015 yılı içerisinde hizmet vermeye başlamıştır. Bunun yanı sıra Katar şubesinin açılış izni alınmıştır ve 2015 yılında konu ile ilgili çalışmalar hız kazanmıştır. Banka, yatırımcılar açısından yeni fırsatlar yaratacak uluslararası projeler geliştirme çalışmalarını kesintisiz biçimde sürdürmektedir.

Reel Ekonominin Yanında

Kuveyt Türk, öz sermaye yeterliliği açısından Türkiye finans sektörünün en güçlü aktörlerinden biri konumundadır. Faizsiz bankacılık ilkesi doğrultusunda gerek doğrudan finansman desteğiyle gerekse müşterek teşebbüs ortaklığıyla gerçek ve tüzel kişi mahiyetindeki yatırımcıları destekleyerek her dönem reel sektör aktörlerinin yanında yer almaktadır. Bu sayede ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Tekstil, metal ve emlak sektöründeki yatırımları ve iştirakleriyle kâr ortağı konumundaki müşterilerinin tasarruflarını sağlam ve kazançlı yatırımlara dönüştürmektedir. Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği gibi kamu kurumu ve meslek birlikleri tarafından çeşitli tarihlerde ihracat alanında gösterdiği başarılardan ötürü ödüllendirilmiştir.

Yeniliklerin Öncüsü

Teknoloji ve bilgisayar çağı olan 21. yüzyıl, özellikle finans kurumlarını daha fazla teknoloji yoğun çalışmaya zorlamaktadır. Bu anlamda gerekli olan bilişim ve teknoloji altyapısını en iyi şekilde kuran Kuveyt Türk, elektronik bankacılık ve alternatif dağıtım kanalları konusunda tüm bankacılık hizmetlerini en iyi şekilde vermektedir. Visa ve MasterCard kredi kartları yanında POS, ATM, internet bankacılığı, çağrı merkezi, sesli yanıt sistemi ve SMS bankacılığı hizmetleri kesintisiz olarak sunulmaktadır. Kuveyt Türk, 2000 yılından beri bu yenilikleri müşterilerine ilk sunan katılım bankası olmanın gururunu yaşamaktadır.

Sukuk İhracı Uygulamasını Türkiye ile Tanıştıran Banka

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına giren Kuveyt Türk bugüne dek ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda yaklaşık 7,2 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bunların yaklaşık 4,7 milyar TL’si çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımda bulunmaktadır.2016 yılında Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen Sermaye Piyasaları Ödüllerinde  2016 yılının 'Türkiye'nin En Büyük Sukuk İhraççısı' ödülünü almıştır. 

Altın Bankacılığının Öncüsü

Kuveyt Türk, altına yönelik her türlü ithalat, ihracat, rafine hizmetleri, uluslararası piyasalarda rafinelerle anlaşmalar, Dubai’de altın bankacılığı faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

Borsa İstanbul (BIST) Kıymetli Madenler ve Taşlar piyasasında en çok altın işlem hacmi ile tüm üyeler ve bankalar arasında liderliğini devam ettiren Bankamız, 2013’te Takasbank’ın altın takasını gerçekleştiren bankası niteliğini kazanmıştır. Kuveyt Türk, Gümüş işlem hacimlerinde de bankalar arasında birinci sırada yer almaktadır.

Londra Külçe Piyasası Birliği’ne (London Bullion Market Association, LBMA) “uzman/associate” statüsünde kabul edilen ilk ve tek Türk bankası ve dünyadaki ilk katılım bankası olan Kuveyt Türk, piyasada altın ile ilgili ürün ve hizmetlerindeki çeşitliliğin çokluğu yönüyle Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council, WGC) ismen övgü ile bahsettiği tek banka olmuştur.

Bireysel Bankacılıkta Referans Uygulamalar

Ekonomideki gelişmeler ile müşteri ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda faaliyet göstermeyi ilke edinen Kuveyt Türk, bireysel bankacılık alanında çok sayıda ürün ve hizmeti müşterileriyle buluşturmaktadır. Bireysel bankacılık segmentinde faaliyet yürütmeye başlayan ilk katılım bankası olan Kuveyt Türk, bu segmentte müşteri portföyünü istikrarlı bir şekilde geliştirmekte, nitelikli ürün geliştirme yeteneği sayesinde de sektörde referans uygulamalara imza atmaktadır.

KT Bank AG ile Katılım Bankacılığı Avrupa’ya Açıldı

Kuveyt Türk, bir süredir hazırlıklarını ve alt yapı çalışmalarını yürüttüğü, sadece Almanya ile sınırlı olmayıp tüm Avrupa’ya faizsiz bankacılık hizmetleri sunmak üzere çalışması planlanan KT Bank Almanya’yı, 2015 yılında hayata geçirmiştir. KT Bank AG, Almanya’da bankacılık hizmetleri sunmak için Alman Federal Bankacılık Düzenleme Kurumu Bafin’den lisansını almış ve faaliyetlerine başlamıştır. Lisans ile birlikte KT Bank AG, Almanya’da faizsiz bankacılık iş modeline göre çalışan ilk banka olmuştur.

Özel Bankacılık Hizmetleri Başladı

Katılım bankaları arasında yüksek gelir grubundaki müşterileri özel bankacılık segmentinde konumlandıran ilk katılım bankası olan Kuveyt Türk, bu yıl içinde İstanbul’da Özel Bankacılık Şubesini devreye alarak başka bir ilki daha hayata geçirmiştir.

KT Bank Portföy Yönetim Şirketi Kuruldu

Ülkemizdeki ve dünyanın farklı noktalarındaki yatırımcılar için sağlam bir yatırım ortamı sunmak üzere KT Portföy A.Ş. kurulmuş ve 2016 yılının hemen başında aktif olarak faaliyetlerine başlamıştır.