İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Kuveyt Türk 28 Yaşında

Kuveyt Türk’ün temelleri, Kuveyt merkezli Kuwait Finance House’un 1989 yılında Türkiye pazarına girmesiyle atılmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 28 Şubat 1989 tarihli izniyle ve “Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu A.Ş.” unvanıyla, 31 Mart 1989 tarihinde Özel Finans Kurumu statüsünde faaliyete başlayan Banka, 1999 yılından itibaren diğer özel finans kurumlarıyla beraber 4389 sayılı Bankacılık Kanunu’na tabi olarak hizmet vermeye başlamış, 2006 yılında ise halen kullanmakta olduğu Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (Kuveyt Türk) adını almıştır.

Kuveyt Türk, kurulduğu günden bugüne kadar faizsiz bankacılık sisteminde özeni, yatırım alanlarında araştırmacılığı, tasarruf sahiplerine ve iş adamlarına çağdaş, istikrarlı, güvenilir, kaliteli ve süratli hizmet sunmayı, çalışanlarının verimliliğini artırmak için sürekli eğitime tabi tutmayı kendisine ilke edinmiştir. Banka, yurt içinde ve yurt dışında şubeleri ve muhabir bankaları vasıtasıyla, her türlü çağdaş teknolojik imkânları kullanarak, süratli ve kaliteli hizmeti tasarruf sahiplerinin ve yatırımcılarının ayağına götürebilmenin mutluluğunu yaşamaktadır.

2017 yılında Türkiye’deki 28’nci yılını kutlayan Kuveyt Türk, dinamik kurumsal yönetim anlayışı, müşterilerinin hizmetine sunduğu yenilikçi ürünlerle ve yurt dışı açılımıyla Türkiye’de katılım bankacılığının gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

Sağlam Ortaklık Yapısı

Banka’nın hisselerinin %62,24’ü Kuveyt Finans Kurumu’na, %18,72’si Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, %9’u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kuruluşu’na, %9’u İslâm Kalkınma Bankası’na, geriye kalan %1,04’lük kısmı ise diğer gerçek ve tüzel kişilere aittir. Kuveyt Türk’ün en büyük ortağı konumunda olan Kuveyt Finans Kurumu (Kuwait Finance House - KFH), milyarlarca ABD dolarlık toplam fon büyüklüğü ve etkin uluslararası hizmet ağı sayesinde Banka’nın istikrarlı gelişiminin teminatı konumundadır.

Güven Veren Finansal Güç

Güçlü sermaye yapısı ve dinamik kurumsal yönetim anlayışıyla ön plana çıkan Kuveyt Türk, 2016 yılsonu itibarıyla 2,8 milyar TL düzeyinde ödenmiş sermayeye sahiptir. Banka’nın konsolide olmayan aktif toplamı 2016 yılında 48 milyar TL’ye ulaşmıştır. Kuveyt Türk, 2016yılsonu itibarıyla 3,9 milyar TL düzeyinde öz kaynak büyüklüğüne sahiptir.

Eğitimli, Yetenekli ve Kendini İşine Adamış İnsan Kaynakları

Türkiye geneline yayılan 386 şubesi aracılığıyla çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk, 2016 yılsonu itibarıyla 5.588 çalışana sahiptir.

Tamamına yakını üniversite mezunu, işinde uzman, genç ve dinamik hizmet kadrosu ile modern işletme tekniklerini, yönetim ve hizmet anlayışını bünyesine taşımayı amaçlayan Kuveyt Türk, Türkiye’de katılım bankaları arasında öncüdür.

Türkiye’nin En İyi İslami Finansal Kuruluşu

Kuveyt Türk, dünyanın önemli ekonomi ve finans dergilerinden Global Finance’in 2016 bankacılık sektörünün en iyilerini belirlemek için yaptığı araştırmada “Türkiye’nin En İyi İslami Finansal Kuruluşu” seçilmiştir.

Ekonomideki gelişmeler ile müşteri ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda faaliyet göstermeyi ilke edinen Kuveyt Türk, bireysel bankacılık alanında çok sayıda ürün ve hizmeti müşterileriyle buluşturmaktadır. Bireysel bankacılık segmentinde faaliyet yürütmeye başlayan ilk katılım bankası olan Kuveyt Türk, bu segmentte müşteri portföyünü istikrarlı bir şekilde geliştirmekte, nitelikli ürün geliştirme yeteneği sayesinde de sektörde referans uygulamalara imza atmaktadır.

Katılım bankaları arasında yüksek gelir grubundaki müşterileri özel bankacılık segmentinde konumlandıran ilk katılım bankası olan Kuveyt Türk, ilk Özel Bankacılık şubesini 2015 yılında İstanbul’da devreye almış, 2016 yılında Özel Bankacılık müşteri temsilci sayısını 10’a yükseltmiştir.

Kusursuz Teknolojik Altyapı

Kuveyt Türk, müşterilerine birçok yenilik sunan ve ilki yaşatan katılım bankası olmanın haklı mutluluğunu yaşamaktadır. Bilişim ve teknoloji altyapısını en iyi şekilde kuran Kuveyt Türk, elektronik bankacılık ve alternatif dağıtım kanalları konusunda tüm bankacılık hizmetlerini en iyi şekilde vermektedir. Visa ve MasterCard kredi kartları yanında POS, ATM, İnternet Bankacılığı, Çağrı Merkezi, Sesli Yanıt Sistemi ve SMS Bankacılığı hizmetleri kesintisiz olarak sunulmaktadır.

Altın Bankacılığının Öncüsü

Borsa İstanbul (BIST) Kıymetli Madenler ve Taşlar piyasasında en çok altın işlem hacmi ile tüm üyeler ve bankalar arasında liderliğini devam ettiren Banka, 2013’te Takasbank’ın altın takasını gerçekleştiren bankası niteliğini kazanmıştır. Kuveyt Türk, gümüş işlem hacimlerinde de bankalar arasında birinci sırada yer almaktadır.

Londra Külçe Piyasası Birliği’ne (London Bullion Market Association, LBMA) “uzman/associate” statüsünde kabul edilen ilk ve tek Türk bankası ve dünyadaki ilk katılım bankası olan Kuveyt Türk, piyasada altın ile ilgili ürün ve hizmetlerindeki çeşitliliğin çokluğu yönüyle Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council, WGC) ismen övgü ile bahsettiği tek banka olmuştur.

Türkiye’yi Sukuk ile Tanıştıran Banka

Ürün ve hizmetler konusunda sektöründe öncü konumda bulunan Kuveyt Türk, ana ortağı Kuwait Finance House’un uluslararası deneyiminden güç alarak, bankacılık sektöründe önemli bir başarıya imza atmış, 2010 ve 2011 yıllarında toplam 450 milyon ABD doları değerinde iki adet sukuk ihraç işlemi gerçekleşmiştir.

Kuveyt Türk 2015 yılında yurt içinde hem nitelikli yatırımcılara hem de halka arz şeklinde toplam yaklaşık 1 milyar 524 bin TL’lik 21 sukuk ihracı ve yurt dışında ringit cinsinden üç adet 800 milyon ringit tutarında işlem ile Türkiye’de bu zamana kadar özel sektörün en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracını gerçekleştirmiştir.

T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından 2012 yılında ilk kez gerçekleştirilen beş yıl vadeli 1,5 milyar ABD doları değerindeki sukuk ihracı işlemine destek olan üç şirketten birisi Kuwait Finance House iştiraki olan Liquidity Management House olmuştur. 2013 yılında Türkiye’de TL cinsinden sukuk ihraçlarına başlayan Kuveyt Türk 2016 Kasım ayında gerçekleştirilen Sermaye Piyasası Kongresi kapsamında “En Büyük Sukuk İhraççısı” ödülüne layık görülmüştür. Kuveyt Türk bugüne kadar ABD doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası cinsinden toplamda yaklaşık 10 milyar TL’lik ihraç gerçekleştirmiş olup, söz konusu sukukların 5,5 milyar TL’si değişik piyasalarda hali hazırda işlem görmektedir.

2016 yılı Şubat ayında 350 milyon ABD dolarlık sermaye benzeri sukuk, Mayıs ayında halka arz şeklinde 300 milyon TL yurt içi kira sertifikası ve Kasım ayında ise 500 milyon ABD dolarlık uluslararası sukuk ihracı gerçekleştirerek, Türkiye’nin en büyük ihraççısı unvanını elinden bırakmayan Banka, bu alandaki başarıları sayesinde Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen “Sermaye Piyasaları Ödülleri”nde, 2016 yılının “Türkiye’nin En Büyük Sukuk İhraççısı” ödülüne layık görülmüştür.

Reel Ekonominin Yanında

Kuveyt Türk, öz sermaye yeterliliği açısından Türkiye finans sektörünün en güçlü aktörlerinden biri konumundadır. Faizsiz bankacılık ilkesi doğrultusunda gerek doğrudan finansman desteğiyle gerekse     müşterek teşebbüs ortaklığıyla gerçek ve tüzel kişi mahiyetindeki yatırımcıları destekleyerek, her dönem reel sektör aktörlerinin yanında yer almakta, bu sayede ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Tekstil, metal, gıda ve emlak sektöründeki yatırımları ve iştirakleriyle kâr ortağı konumundaki müşterilerinin tasarruflarını sağlam ve kazançlı yatırımlara dönüştüren Kuveyt Türk, gösterdiği başarılardan ötürü, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği gibi kamu kurumu ve meslek birlikleri tarafından ödüllendirilmiştir.

KT Portföy Yönetim Şirketi

Ülkemizdeki ve dünyanın farklı noktalarındaki yatırımcılar için sağlam bir yatırım ortamı sunmak üzere 2015 yılı son çeyrekte kurulan KT Portföy A.Ş. 2016 yılının başında aktif olarak faaliyetlerine başlamıştır. KT Portföy, varlık yönetiminin hemen her alanında faaliyet göstermektedir.

Türkiye ile Dünya Arasındaki Finansal Köprü

Kuwait Finance House’un gelişmiş muhabir ağı ve köklü faizsiz bankacılık deneyiminden güç alan Kuveyt Türk, başta Körfez Bölgesi olmak üzere, dünyaya açılmak isteyen Türk yatırımcılar için bir finansal köprü vazifesi görmektedir. Bahreyn şubesi aracılığıyla Türkiye ile Körfez Bölgesi arasındaki ticaretin gelişmesine önemli katkılar sağlayan Kuveyt Türk, Almanya’da 2015 yılında faaliyete başlayan yüzde yüz Kuveyt Türk iştiraki olan KT Bank AG ile Avrupa’ya açılmıştır.

KT Bank AG, Almanya’da hayata geçen ilk katılım bankası olma özelliğini taşımaktadır. Banka, yatırımcılar açısından yeni fırsatlar yaratacak uluslararası projeler geliştirme çalışmalarını kesintisiz biçimde sürdürmektedir.