İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git
Kuveyt Türk, kurulduğu 31 Mart 1989 tarihinden bu yana faizsiz finans alanında faaliyetlerini yürütmektedir. Kuveyt Türk, dinamik kurumsal yönetim anlayışıyla, müşterilerinin hizmetine sunduğu yenilikçi ürünleriyle ve yurt dışı açılımıyla katılım finansın gelişimine katkı sağlamaktadır.
 
Seçkin finansal ürün ve hizmetlerini etkin şekilde tasarruf sahipleriyle ve yatırımcılarla buluşturan Kuveyt Türk, müşteri deneyimi odaklı yaklaşımı, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlarla sektöründeki öncü konumunu sürdürmektedir.
 
Katılım finansta ilk sırada, sektörde 10. sırada
Kuveyt Türk, toplanan fonlarda, kullandırılan fonlarda ve aktif büyüklükte katılım finans kuruluşları arasında ilk sırada, tüm bankacılık sektöründe ise 10. sırada yer almaktadır. Ayrıca altın bankacılığında katılım finans kuruluşları arasında ilk sıradaki, tüm bankacılık sektöründe ise üçüncü sıradaki yerini korumaktadır. 
 
2025 vizyonunda ‘sürdürülebilirlik’ vurgusu
2025 vizyonunda ‘sürdürülebilir finans’ anlayışına vurgu yapan Kuveyt Türk, 2025’e kadar çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında önemli inisiyatifler almayı hedeflemektedir. Şirket, 2025 stratejisi doğrultusunda, müşterilere yenilikçi ürün ve hizmetler sunarken, güçlü sermaye yapısı ve dinamik kurumsal yönetim anlayışıyla topluma ve hissedarlarının birikimlerine değer katan adımlar atmayı sürdürmektedir. Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında Sürdürülebilirlik Politikası'nı da yayınlayan Kuveyt Türk, sürdürülebilirlik çalışmalarının sağlıklı yönetilebilmesi adına Sürdürülebilirlik Komitesi ve bu komiteye bağlı 4 farklı çalışma grubu oluşturmuştur. Kuveyt Türk ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sıfır Atık Yönetmeliği’ndeki tüm kriterleri yerine getirerek genel müdürlük ve bankacılık üssü binaları için ‘Sıfır Atık Belgesi’ alan ilk katılım finans kuruluşu olmuştur.
 
Türkiye’de ve dünyada ilk sürdürülebilirlik sukuk ihracı
Türkiye’nin ve Kıta Avrupası’nın ilk sukuk işlemini 2010 yılında yapan Kuveyt Türk, 2021 yılında bir ilke imza atarak katılım finans ilkeleri doğrultusunda Türkiye’de ve dünyada ilk kez “Global Sürdürülebilir Tier 2 Sermaye Benzeri Sukuk İhracı” gerçekleştirmiştir. Kuveyt Türk’ün, 350 milyon dolar tutarındaki 10 yıl vadeli ve 5. yılın sonunda erken itfa opsiyonu olan sürdürülebilir sukuk ihracına Kıta Avrupası, Birleşik Krallık, Amerika, Asya ve Körfez dâhil çok geniş bir coğrafi dağılımıyla 4,3 milyar doların üzerinde talep geldi. Sürdürülebilir sukuktan elde edilen kaynak, yenilenebilir enerji finansmanı başta olmak üzere yeşil ve sosyal proje finansmanlarında değerlendirilmektedir. Sukuk ihracı, GFC Media’nın düzenlediği Bonds, Loans&Sukuk Middle East organizasyonunda ‘Yılın İşlemi’ ödülüne layık görüldü.
 
Katılım esaslı olan ilk sürdürülebilir yatırım fonu
Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olan KT Portföy bünyesinde sunulan ‘Sürdürülebilirlik Katılım Fonu’ ise katılım esaslı olan ilk sürdürülebilir yatırım fonu olmasının yanı sıra yatırımcıların USD cinsi yabancı hisse ve yabancı kira sertifikalarına da yatırım yapabildiği ilk katılım esaslı fon olma özelliğiyle öne çıkmaktadır. Sürdürülebilirlik Katılım Fonu, ağırlıklı olarak çevresel, sosyal ve ESG konularında performansları yüksek olan yerli ve yabancı şirket hisseleri ile bu kriterlere uyan şirketlerin çıkardığı kira sertifikalarından oluşmaktadır. Fona yatırım yapan yatırımcılar, getiri elde etmenin yanı sıra çevreye ve topluma faydalı modellere finansman sağlayarak sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye katkı sunmaktadır.
 
Miles&Smiles ortaklığında hayata geçen ilkler
Kuveyt Türk, ülkemizin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları ile 2021 yılında yaptığı anlaşmayla Miles&Smiles'ın resmi ortaklarından biri olmuştur. THY Miles&Smiles ortaklığına dâhil olan ilk katılım finans kuruluşu olan Kuveyt Türk’ün müşterileri, anlaşma kapsamında Türk Hava Yolları ve program ortağı hava yolu firmalarıyla gerçekleştirdikleri uçuşlardan, program ortaklarında yaptıkları harcamalardan ve alışverişlerden Mil kazanmaktadır. İş birliği ile Kuveyt Türk, bireysel müşterilerinin yanı sıra KOBİ müşterileri için de Miles&Smiles kredi kartlarını hizmete sunmuştur. Ayrıca sektörde bir ilk gerçekleştirilerek Mil kazandıran banka kartı hayata geçirilmiştir. Miles&Smiles Kuveyt Türk Business kredi kartıyla da sektörde bir ilk hayata geçirilerek şahıs firmalarının yanı sıra ilk kez ticari firmalar için de Miles&Smiles kartı hizmete sunulmuştur.
 
Uluslararası Tedarik Zinciri Finansmanı
Kuveyt Türk, Türkiye'nin cari açığının kapanmasına en büyük katkıyı sunan ihracatçıları desteklemek ve iş süreçlerini kolaylaştırmak için satıcıya erken tahsilat avantajı, alıcıya da esnek ödeme kolaylığı sağlayan ‘Uluslararası Tedarik Zinciri Finansmanı’ ürününü 2022 yılında müşterilerinin hizmetine sunmuştur. Bu hizmet ile ihracat yapan tüzel müşterilere, yurt dışı vadeli mal ve hizmet satışları için tahsilat yönetimi, muhabir garantisi ve finansman ürünlerini bir araya getirdiğimiz geniş bir yelpazede çözüm sunulmaktadır.
 
Altın bankacılığında geniş ürün yelpazesi
Altında en geniş ürün yelpazesine sahip katılım finans kuruluşu olan Kuveyt Türk, İstanbul Altın Borsası’nda işlem gören ilk katılım finans kuruluşu olarak gram üzerinden altın satışına 2007 yılında başlamış ve o tarihten itibaren altın bankacılığı alanında yurt içinde ve yurt dışında pek çok ilke imza atmıştır. Altın Günleri, Altın Hesapları, Altın Veren ATM gibi birçok ürün ve hizmet ilk kez Kuveyt Türk tarafından hayata geçirilmiştir. 2007’de İstanbul Altın Borsası’nda yer alan, 2011’de ise Londra Külçe Piyasası Birliği’ne kabul edilen Kuveyt Türk, son olarak Şanghay Altın Borsası’na Türkiye’den kabul edilen ilk kurum olarak 2019 itibarıyla önemli bir başarıya imza atmıştır. Müşterilerine gram altın hesabı hizmeti ile ATM’lerden gram altın çekme hizmeti sunan Kuveyt Türk, bugüne kadar yastık altındaki 25 tonun üstündeki altını ülke ekonomisine kazandırmıştır.
 
Lonca Girişimcilik Merkezi
Kuveyt Türk’ün, fikir ve projelerini hayata geçirmek isteyen genç girişimcilere destek olmak amacıyla 2017 yılında kurduğu Lonca Girişimcilik Merkezi, faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürmektedir. Merkeze başvurular www.loncagirisim.com üzerinden kabul ediliyor. Startup’lara eğitim, mentorluk gibi desteklerin yanı sıra 80 bin TL’ye kadar hibe, cihaz geliştiren girişimcilere ekstra 20 bin TL Ar-Ge desteği, özellikle FinTech’ler için API gibi birçok ayrıcalığın yanı sıra girişimcilere uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etme imkânı sunulmaktadır.
 
Innhouse İnovasyon Merkezi
Kuveyt Türk’ün farklı, özgün ve fonksiyonel mimari tasarımıyla öne çıkan Innhouse İnovasyon Merkezi, biyo-inovasyon konseptiyle tasarlanarak hayata geçirilmiştir. Çalışanlara rahat ve farklı bir ortam sunarak inovatif fikirlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan Innhouse, bireylerin gelişimini desteklemenin yanı sıra sektörü ileriye taşıyacak yeni stratejilerin de oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.
 
Değerlerimizle büyüyoruz anlayışı
Finansal çalışmalarının yanı sıra toplumsal değerleri temel alarak ve kültürel varlıklara sahip çıkarak önemli sosyal sorumluluk projelerine de imza atan Kuveyt Türk, “Değerlerimizle büyüyoruz” yaklaşımı doğrultusunda birçok restorasyon projesi üstlenmekte, insanî yardım kampanyalarına destekte bulunmakta, Türk-İslam sanatlarının gelişmesine katkı sunmakta, kitap ve belgesel gibi kalıcı eserleri gelecek nesillere ulaştırmaktadır. 
 
Dijital dönüşümde odak insan
Dijital dönüşüm sloganını “rotamız dijital, odağımız insan” şeklinde belirleyen Kuveyt Türk, dijital kuşağın değişen beklentilerini göz önünde bulundurarak kişiselleştirilmiş müşteri ve çalışan deneyimlerini yeniden tasarlayarak, şeffaf, yalın, çevik ve iş birliğini öne çıkaran çalışma kültürü oluşturmayı hedeflemektedir. Kuveyt Türk’ün dijital dönüşümü, ürün odaklı yapıdan müşteri odaklı yapıya, süreç odaklı yapıdan deneyim odaklı yapıya, işlem merkezli yapıdan etkileşim merkezli yapıya ve müşteri talebiyle etkileşimden müşteri yolculuğu üzerinden etkileşime geçiş imkânı tanıyacak şekilde tasarlanmıştır.
 
Türkiye’nin ve Avrupa’nın ‘En İyi İşvereni'
İnsan kaynakları süreçlerini “önce insan-önce çalışan” prensibiyle yürüten Kuveyt Türk, Great Place to Work Enstitüsü (GPTW) tarafından insan kaynakları alanında düzenlenen Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2022 Ödülleri’nde “5000+ Çalışan Sayısı” kategorisinde üst üste beşinci kez “Türkiye'nin En İyi İşvereni” seçilmiştir. Kuveyt Türk’ün bu ödüle layık görülmesinde İşveren Markası İyi ki şemsiyesi altında uygulanan yeni dönem kariyer yapısı Gelişim Mutfağı, Esnek Yan Haklar Uygulaması Sepetim, Önce Çalışan Meclisi gibi hayata geçirdiği birçok özgün insan kaynakları uygulaması etkili olmaktadır.
 
Güçlü sermaye yapısı
Güçlü sermaye yapısı ve dinamik kurumsal yönetim anlayışıyla ön plana çıkan Kuveyt Türk’ün hisselerinin yüzde 62,24’ü Kuwait Finance House’a (KFH), yüzde 18,72’si Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, yüzde 9’u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kuruluşu’na, yüzde 9’u İslâm Kalkınma Bankası’na, yüzde 1,04’lük kısmı ise gerçek ve tüzel kişilere aittir. Ana ortak KFH, fon büyüklüğü ve etkin uluslararası hizmet ağı sayesinde Kuveyt Türk’ün istikrarlı gelişiminin teminatıdır.
 
Yüzde 90'a yaklaşan coğrafi kapsama
Kuveyt Türk, yurt içi ve yurt dışındaki şubeleri ve muhabir bankaları vasıtasıyla her türlü teknolojik imkânları kullanarak kaliteli hizmeti en hızlı şekilde müşterilerine ulaştırmaktadır. Türkiye’de 443 şubesiyle hizmet veren Kuveyt Türk, yurt dışında ise Bahreyn şubesiyle ve yüzde 100 kendi iştiraki olan KT Bank AG’nin Almanya’daki beş şubesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Kuveyt Türk, kurulduğu günden bu yana katılım finans alanındaki özenli tavrı ve yatırım alanlarındaki araştırmacılığıyla tasarruf sahiplerine ve yatırımcılara istikrarlı, güvenilir, kaliteli, müşteri odaklı ve yeni nesil finans hizmeti sunmaya devam etmektedir.