İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş., kurulduğu 31 Mart 1989 tarihinden bu yana faizsiz finans alanında faaliyetlerini yürütmektedir. Kuveyt Türk, dinamik kurumsal yönetim anlayışıyla, müşterilerinin hizmetine sunduğu yenilikçi ürünleriyle ve yurt dışı açılımıyla katılım finansın gelişimine katkı sağlamaktadır.
Seçkin finansal ürün ve hizmetlerini etkin bir biçimde tasarruf sahipleriyle ve yatırımcılarla buluşturan Kuveyt Türk, müşteri odaklı yaklaşımı, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlarla sektöründeki öncü konumunu sürdürmektedir. 
  • Katılım finansta ilk sırada

Kuveyt Türk, toplanan fonlarda, kullandırılan fonlarda ve aktif büyüklükte katılım finans kuruluşları arasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca altın bankacılığında katılım finans kuruluşları arasında ilk sıradaki, tüm bankacılık sektöründe ise üçüncü sıradaki yerini korumaktadır.  
  • Altın' da geniş ürün yelpazesi

Kuveyt Türk, katılım finans enstrümanlarının geliştirilmesi için öncü olmakta ve müşterilerine birçok yenilik sunmaktadır. Altında en geniş ürün yelpazesine sahip katılım finans kuruluşu olan Kuveyt Türk, İstanbul Altın Borsası’nda işlem gören ilk ve tek katılım finans kuruluşu olarak gram üzerinden altın satışına 2007 yılında başladı ve o tarihten itibaren altın bankacılığı alanında yurt içinde ve yurt dışında pek çok ilke imza attı. Altın Günleri, Altın Hesapları, Altın Veren ATM gibi birçok ürün ve hizmet ilk kez Kuveyt Türk tarafından hayata geçirildi.
2007’de İstanbul Altın Borsası’nda yer alan, 2011’de ise Londra Külçe Piyasası Birliği’ne kabul edilen Kuveyt Türk, son olarak Şanghay Altın Borsası’na Türkiye’den kabul edilen ilk kurum olarak Ocak 2019 itibarıyla önemli bir başarıya imza attı. Müşterilerine gram altın hesabı hizmeti ile ATM’lerden gram altın çekme hizmeti sunan Kuveyt Türk, bugüne kadar 20 tonun üstündeki altını ülke ekonomisine kazandırdı. 
  • Kira serfitikasında tarihi rekorlar

Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk banka kira sertifikası (sukuk) işlemini 2010 yılında gerçekleştiren Kuveyt Türk, bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında 17 milyar TL, 2 milyar dolar ve 800 milyon Malezya Ringiti sukuk ihracı gerçekleştirdi. 2019 yılında 5.9 milyar TL kira sertifikası ihracı gerçekleştiren Kuveyt Türk, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan altına dayalı kira sertifikasına da aracılık etmektedir. 
  • Türkiye’nin mega projelerine destek 

Kuveyt Türk, ülke gelişimine katkı sunan projelere olan desteğini giderek artırmaktadır. Türkiye’de kurulu bulunan güneş enerjisi santrallerine 423 milyon ABD doları tutarında kaynak aktaran Kuveyt Türk, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında kilit görevler üstlenecek köprü ve otoyol gibi altyapı finansmanlarına da 2018-2019 döneminde 340 milyon ABD doları kaynak sağlamıştır. Güçlü sermaye yeterlilik rasyosunun yanı sıra sağlam ortaklık yapısından güç alan Kuveyt Türk, Çanakkale Köprüsü ve Niğde-Ankara Karayolu’nun ardından Kuzey Marmara Otoyolu’nun ilk faizsiz finansmanına imza atarak Türkiye ekonomisine olan güvenini ortaya koymuştur.
  • İki Ar-Ge merkezine sahip tek finans kuruluşu

Türkiye’de bankacılık sektörünün ilk Ar-Ge merkezini 2010 yılında kuran Kuveyt Türk, bugün Türkiye’de iki Ar-Ge merkezine sahip tek finans kuruluşu unvanına sahiptir. Teknoloji odaklı, inovatif ürün ve hizmetleri hayata geçiren Kuveyt Türk’ün Ar-Ge merkezlerinde geliştirdiği projeler arasında, dünyada bir ilk olan görüntülü görüşmeyle self servis işlemlerin bir arada yapılabildiği XTM Şube de yer almaktadır. 
Kuveyt Türk’ün Ar-Ge merkezlerinde tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve bankacılık süreçlerinin iyileştirilmesinde yeni bir dönem başlatan BOA Bankacılık Platformu, 2021’in sonuna kadar 20’ye yakın ülkedeki 60’tan fazla bankada kullanılacak. Ar-Ge merkezlerinde ayrıca Türkiye’nin ilk faizsiz dijital katılım finans platformu Senin Bankan, Türkiye’nin ilk olan sukuk halka arz işleminin uygulama modülü, girişimciler ve FinTech geliştiriciler için API Market Platformu da yer alıyor. 
  • Lonca Girişimcilik Merkezi

Kuveyt Türk’ün, fikir ve projelerini hayata geçirmek isteyen genç girişimcilere destek olmak amacıyla 2017 yılında kurduğu Lonca Girişimcilik Merkezi ise faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürmektedir. Merkeze “Genel” ve “FinTech” olmak üzere iki ayrı kategoride başvurular www.loncagirisim.com üzerinden kabul ediliyor. Startup’lara eğitim, mentorluk, çok lokasyonlu kuluçka hizmeti, 40 bin TL’ye kadar hibe, cihaz geliştiren girişimcilere Ar-Ge desteği, özellikle FinTech’ler için API gibi birçok ayrıcalığın yanı sıra girişimcilere uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etme imkânı sunuluyor. Lonca, her yıl 3 farklı dönemde toplamda 30 girişimi desteklemektedir.  
  • Dijital dönüşümde odak insan

2009’da dijital dönüşümü başlatan Kuveyt Türk, dijital dönüşüm sloganını “Rotamız dijital, odağımız insan” şeklinde belirledi. Kuveyt Türk, dijital kuşağın değişen beklentilerini göz önünde bulundurarak kişiselleştirilmiş müşteri ve çalışan deneyimlerini yeniden tasarlayarak, şeffaf, yalın, çevik ve iş birliğini öne çıkaran çalışma kültürü oluşturmayı hedefliyor. Kuveyt Türk’ün dijital dönüşümü, ürün odaklı yapıdan müşteri odaklı yapıya, süreç odaklı yapıdan deneyim odaklı yapıya, işlem merkezli yapıdan etkileşim merkezli yapıya ve müşteri talebiyle etkileşimden müşteri yolculuğu üzerinden etkileşime geçiş imkânı tanıyacak şekilde tasarlandı.
  • Değerlerimizle büyüyoruz

Finansal çalışmalarının yanı sıra toplumsal değerleri temel alarak ve kültürel varlıklara sahip çıkarak önemli sosyal sorumluluk projelerine de imza atan Kuveyt Türk, “Değerlerimizle büyüyoruz” yaklaşımı doğrultusunda birçok restorasyon projesi üstlenmekte, insanî yardım kampanyalarına destekte bulunmakta, Türk-İslam sanatlarının gelişmesine katkı sunmakta, kitap ve belgesel gibi kalıcı eserleri gelecek nesillere ulaştırmaktadır.  
  • Güçlü sermaye yapısı

Güçlü sermaye yapısı ve dinamik kurumsal yönetim anlayışıyla ön plana çıkan Kuveyt Türk’ün hisselerinin yüzde 62,24’ü Kuwait Finance House’a (KFH), yüzde 18,72’si Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, yüzde 9’u Kuveyt Devlet Sosyal Güvenlik Kuruluşu’na, yüzde 9’u İslâm Kalkınma Bankası’na, yüzde 1,04’lük kısmı ise gerçek ve tüzel kişilere aittir. Kuveyt Türk’ün öz varlıkları 6.8 milyar TL’nin üzerindedir. Ana ortak KFH, fon büyüklüğü ve etkin uluslararası hizmet ağı sayesinde Kuveyt Türk’ün istikrarlı gelişiminin teminatıdır.
  • Yüzde 90'a yaklaşan coğrafi kapsama

Kuveyt Türk, yurt içi ve yurt dışındaki şubeleri ve muhabir bankaları vasıtasıyla her türlü teknolojik imkânları kullanarak kaliteli hizmeti en hızlı şekilde müşterilerine ulaştırmaktadır. Türkiye’de 431 şubesiyle hizmet veren Kuveyt Türk, yurt dışında ise Bahreyn şubesiyle ve yüzde 100 kendi iştiraki olan KT Bank AG’nin Almanya’daki beş şubesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. 
Kuveyt Türk, kurulduğu günden bu yana katılım finans alanındaki özenli tavrı ve yatırım alanlarındaki araştırmacılığıyla tasarruf sahiplerine ve yatırımcılara istikrarlı, güvenilir, kaliteli, müşteri odaklı ve yeni nesil finans hizmeti sunmaya devam etmektedir.