Arama Yapın

Telefon Bankacılığında Güvenlik

mobil

Telefon Bankacılığı ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara buradan ulaşabilirsiniz!

Telefon Bankacılığı İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Telefon Bankacılığı işlemlerinde kullandığınız müşteri numarasını, tek şifrenizi, kart bilgilerinizi ve tek kullanımlık parolanızı sizden başka kimse, hatta Kuveyt Türk müşteri temsilciniz dahi bilemez. Bu nedenle kimseyle paylaşmayınız.
  • Telefon Bankacılığı hizmeti alırken kullanacağınız şifrenizi telefona tuşlayarak giriniz. Şifrelerinizi sözlü veya yazılı olarak talep edilirse, kesinlikle bilgi paylaşımında bulunmayınız. Görüşmelerinizi derhal sonlandırarak bankamıza konu hakkında bilgi veriniz.
  • Müşteri temsilcilerimiz aracılığıyla yaptığınız işlemler öncesinde gerekli görülmesi halinde güvenliğiniz için size kişisel bilgilerinizden bazıları sorulabilir. Güvenlik adımlarında, bankamızda kayıtlı bilgilerinizin teyidi gerçekleştirilir. Bu nedenle bilgilerinizin güncel tutmalısınız.
  • Şifrelerinizi herhangi bir yere yazmayınız, bilgisayar veya tarayıcıya kayıt etmeyiniz.
  • Şifrenizi oluştururken kendinizin ya da yakınlarınızın doğum günü, evlilik yıldönümü, telefon numarası, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı gibi özel gün ve tarihleri seçmeyiniz. Benzer şekilde, kolayca tahmin edilebileceği için aynı veya birbirini takip eden rakamlardan oluşan kombinasyonları tercih etmeyiniz.
  • Başkalarına ait ve kamuya açık alanlardaki telefonlardan görüşme yapmak için aradığınız numarayı kendiniz çeviriniz. Numarayı doğru çevirdiğinizden emin olunuz. Yaptığınız görüşme sonrasında tuşladığınız işlem şifrelerinin telefon hafızasına alınıp alınmadığını kontrol ediniz.

Yukarıda sayılan tedbir ve önlemlerin alınmaması halinde karşılaşabileceğiniz riskler aşağıda sayılmıştır.

  1. Telefon bankacılığı kanalı ile yetkisiz kişilerin hesabınıza erişim sağlaması,
  2. Yetkisiz kişiler tarafından hesabınızdan bilgi ve iradeniz dışında para çıkışına yönelik işlemler gerçekleştirilmesi,
  3.    Kuveyt Türk Müşteri İletişim Merkezi üzerinden yaptığınız her işlemin ses kaydı tutulmaktadır. İşlem kayıtlarınız, müşteri gizliliğinin korunması kapsamında güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Güvenli ve hızlı Telefon Bankacılığı konforunu Kuveyt Türk farkıyla deneyimleyin!