Arama Yapın

Genel Özellikler

api genel

API Bankacılığı'nın sunduğu esneklikle hizmetlerimize daha çok noktadan ulaşabilirsiniz.

Kuveyt Türk API’lerini kullanan arayüz sağlayıcılar ile ihtiyaç duyduğunuz bankacılık işlemlerine farklı noktalardan hızlı ve güvenli erişin!

Açık Bankacılık Nedir?

Açık Bankacılık, bir bankanın API’ler aracılığıyla ürün, hizmet ve verilerini farklı arayüz sağlayıcılara açmasıdır. Arayüz sağlayıcılar, bu servisleri kullanarak farklı uygulamalar geliştirebilir.

Banka, kendi sunduğu mobil ve internet şube, ATM ya da XTM gibi dağıtım kanalları haricinde arayüz sağlayıcıların geliştirdiği alternatif uygulamalar vasıtasıyla da müşterilerine ulaşabilir. Bu durum sizin için daha esnek olma ve kaliteli müşteri deneyimleri yaşama imkanı anlamına gelir.

Kuveyt Türk API’lerini kullanan arayüz sağlayıcıları sayesinde artık bankacılık işlemlerine daha çok noktadan erişebilirsiniz.

API Nedir?

API, Application Programming Interface ya da dilimizdeki karşılığı ile Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. Söz konusu arayüz, iki farklı sistemin veya yazılımın birbiriyle iletişim kurmasını sağlar.

Açık Bankacılık ile Neler Yapılabilir?

Kuveyt Türk API Market web sitesi aracılığıyla bankamızın API olarak sunduğu servislerin listesine ulaşabilirsiniz.

Dış Uygulamalar Nasıl Kullanılır?

  • Kuveyt Türk’ün API desteği verdiği uygulamalardan hesabınıza yönelik işlemleri gerçekleştirmek için ilk olarak müşteri numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
  • Bir sonraki ekranda cep telefonunuza gönderilen Mobil Onay’ı yanıtlayın.
  • Yapacağınız işlemlere göre cep telefonunuza gelecek şifre girişini tekrarlamanız gerekebilir.

Açık Bankacılık Özellikleri

  • Açık Bankacılık kapsamında sunulan hizmetler, gelişmiş kimlik doğrulama yöntemleri ve şifreleme teknolojileri ile desteklenir. Veri paylaşımı yapılırken sizden izin alınır. Tüm süreç ayrıca T.C. Merkez Bankası’nın regülasyonları çerçevesinde denetlenir.
  • Hizmetlerimizden, tüm bireysel ve tüzel müşterilerimiz yararlanabilir.
  • Açık Bankacılık hizmetlerinin tamamından ücretsiz faydalanabilirsiniz.
  • Bankalararası Kart Merkezi tarafından koordine edilen Ödeme Hizmetleri Veri Paylaşım Servisleri çalışmasında yer alan kuruluşlar ile işlem gerçekleştirebilirsiniz.
  • Açık Bankacılık kapsamında diğer banka ve ödeme kuruluşlarında yer alan hesaplarınıza ait bilgileri, hareketleri, bakiye durumunu görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca para transferi yapabilirsiniz.
  • Açık Bankacılık kapsamında herhangi bir kısıtlama olmadan diğer banka ve ödeme kuruluşlarında yer alan tüm hesaplarınızı ekleyebilirsiniz.
  • En fazla 180 gün olmakla birlikte süre bitiminde rızanızı yenileyerek Açık Bankacılık hizmeti almaya devam edebilirsiniz.

Açık Bankacılık hizmetinin sağladığı kolaylıklardan yararlanmak için siz de hemen müşterilerimiz arasına katılın!