İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Kuveyt Türk’te döviz alım satım işlemlerinizi tüm şubeATMİnternet Şube ve Kuveyt Türk Mobil kanalları aracılığıyla en uygun kurlarla gerçekleştirebilir ve Kuveyt Türk güvencesinde birikiminizi değerlendirebilirsiniz.
Piyasayı anlık olarak takip etmek isterseniz; Dünya piyasalarına dair verileri TradePlus uygulamamızdan inceleyebilir, görsellerle desteklenmiş güncel haberleri okuyabilirsiniz. Uygulamayı App Store, Play Store, Huawei App Gallery’den tüm akıllı telefonlarınıza indirebilirsiniz. Ekonomik takvime alarm kurarak kritik gelişmeleri anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Kategorize edilmiş haberlerle ilgi duyduğunuz yatırım aracına ait uzman yorumlarına ve temel ve teknik analizlere ulaşabilirsiniz.

Mobil ve İnternet Şube İşlem Tutar Limitleri

 
İşlem Adı Bireysel Günlük Bireysel Aylık Kurumsal Günlük Kurumsal Aylık
Döviz Alış-Satış* 10,000,000 TL 200,000,000 TL 10,000,000 TL 200,000,000 TL
Döviz ve Kıymetli Maden Alım-Satım Talimatı*** 1,000,000 TL - 1,000,000 TL -

* Mobil Şube'den yapılacak Döviz Alış-Satış işlemlerinde günlük 5 adet işlem limiti bulunmaktadır.
* İnternet Şube'den yapılacak Döviz Alış-Satış işlemlerinde günlük 5 adet işlem limiti bulunmaktadır.
* Tüm dijital kanallarımızdan 15 güne kadar geçerli döviz ve kıymetli maden alım satım emri verilebilmektedir.**
** Mobil Şube/İnternet Şube/Mobil TradePlus kanallarımızdan daha önce vermiş olduğunuz 30 günden daha uzun süreli ya da süresiz döviz ve kıymetli maden alım-satım emirleri 17 Ağustos 2021 tarihinde bankamız tarafından otomatik olarak iptal edilmiştir.
*** İşleminiz, günlük toplam alış / satış talimatı limiti dahilinde gerçekleştirilecektir. Günlük işlem limiti 1.000.000 TL olup, aynı gün için geçerli talimatların toplamı esas alınmaktadır.
  • Döviz alış işlemleri üzerinden alınan BSMV( Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) oranı, 30/09/2020 tarihinden itibaren, yüzde birden (%1) binde 2 (%0.2)’ye düşürülmüştür.Mobil/İnternet Şube, Trade Plus ve tüm Kuveyt Türk şubelerinden gerçekleştireceğiniz döviz alış işlemlerinizde, alış tutarı üzerinden binde 2 oranında BSMV hesaplanmaktadır. Ayrıca günlük 100 gr ve üzeri altın alımlarının 1 iş günü sonra kullanıma açılması uygulaması devam etmektedir
  • Tutar üst limitleri ile adet limitleri aynı prensiplerle çalışmaktadır. Tutar limitleri içerisinde bulunulan takvim günündeki (00.00 - 23.59 saatleri arasındaki) üst limiti ifade eder. Döviz işlemlerinde ekran bazlı çalışır. Yani döviz alım ekranı için, döviz satım ekranı için, arbitraj ekranı için birbirinden bağımsız 10.000.000 TL limit bulunmaktadır. İnternet Şube ve Mobil Şube ekranları için de yine birbirinden bağımsız 10.000.000 TL limit geçerlidir. Kıymetli maden işlemlerinde de limit, dövizde olduğu gibi İnternet Şube ve Mobil Şube'de ekran bazlı olarak birbirinden bağımsız olarak çalışır. Buna ek olarak; kıymetli maden işlemlerinde altın, gümüş ve platin için de ayrı ayrı 10.000.000 TL üst limit geçerlidir. (Örnek olarak, Mobil Şubede müşteri 10 Milyon TL döviz alış, 10 Milyon TL Döviz Satışı yapabilir ve aynı müşteri bu işlemlere ek olarak aynı tutarlarda altın ve gümüş ve platin alış ve satış işlemi de yapabilir. Aynı müşteri bu işlemlerine ek olarak, İnternet Şube'de de aynı tutarlarda işlem yapabilir.)
  • Tüm bunlara ek olarak, mesai dışı saatler için dolar, euro, altın gibi dövizlerde gün içi marjlarıyla işlem yapılmakta, diğer dövizler için marjlar gün içerisine göre açılmaktadır. Mesai dışında, gün içi marjları kullanılan dövizlerde, tüm kanallardan (TradePlus ve emirler dahil) yapılan tüm işlemler geçerli olmak üzere 10.000.000 TL çatı limiti bulunmaktadır. Gün içine göre marjları açılan dövizlerde ise tüm kanallardan (TradePlus ve emirler dahil) yapılan tüm işlemler geçerli olmak üzere 5.000 TL çatı limiti bulunmaktadır.
  • Mesai saatleri dışında, normal marjlar uygulanan dövizlerde, marjların açılması durumunda tutar üst ve adet limitleri marjların açık olduğu kurlar gibi çalışır. Yani çatı üst limiti 10.000.000 TL iken 5.000 TL'ye düşer.
  • Kur tutarı belirleyerek tek bir emir girişi yapılırken minimum 2.000 TL; maksimum 1.000.000 TL’lik giriş yapılabilir.
  • Toplamda maksimum 10 adet aktif emir oluşturulabilir. Aynı anda sistemde çalışan veya gerçekleşmeyi bekleyen emir sayısı 10 adet olabilir.
  • Bankanın kur marjlarının normalden daha geniş olduğu zamanlarda, döviz veya kıymetli maden işlemleri için emir işlem limitleri Kuveyt Türk Mobil, İnternet Şube, Telefon Bankacılığı, Tradeplus ve diğer tüm kanalların toplam işlem limiti maksimum 5.000 TL ile sınırlandırılır.
  • Burada belirtilen limitlerin tümü banka tasarrufundadır.

Döviz Kurları Hakkında

Diğer ülkelerin para birimlerine döviz denmektedir. Herhangi bir ülkenin para biriminin ülkemizdeki TL karşılığı ise "döviz kuru" olarak adlandırılmaktadır. Serbest piyasadaki döviz kurları, bazı sebepler nedeniyle anlık olarak kur farklılıkları gösterebilir. Güncel ekonomik gelişmeler, döviz alım-satım hacimlerinde gözlemlenen ciddi hareketler, güncel döviz kurları üstünde değişimlere neden olabilir. Döviz fiyatlarının yükselişinin ve düşüşünün birçok sebebi bulunmaktadır.
 
Bankamızın Finansportalı sayfasındaki canlı döviz kuru tablosundan Dolar, Euro gibi para birimlerinin döviz kurlarını takip edebilir ve bu para birimlerinin alış satış fiyatlarındaki değişiklikleri anlık olarak gözlemleyebilirsiniz.

Hesabınızda bulunan dövizleri bozdurmak ve bu dövizlerinizin güncel kur karşılığını canlı olarak öğrenmek isterseniz; Kuveyt Türk Mobil ana sayfasında hesaplamalar sekmesine tıklayarak döviz çevirici ile anlık olarak TL çevirme / hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemle dövizinizi bozmadan anlık ne kadar bir tutar karşılığı bozabileceğinizi görebilirsiniz. Döviz dönüştürücü sekmesinde yapmanız gereken şey ilgili dövizi seçtikten sonra tutarı yazmak ve alış/satış seçiminizi yapmaktır.

Dövizdeki güncel döviz haberlerini takip etmek için uygulamamız üzerinden haberler sekmesini ziyaret edebilirsiniz. Ekonomi uzmanlarının en güncel dolar yorumlarını inceleyebilir, döviz kuru üzerinde gerçekleşen hareketlerin nedenlerini ve serbest kur piyasası güncel durumunu yakından takip edebilirsiniz.
 
 

Müşteri Ol 

Avantajlı kurlarla döviz yatırımı için
Kuveyt Türk Mobil
görüntülü görüşmeyle hemen
müşterimiz olun.