Arama Yapın

Kıymetli Maden Alım Satımı

Maden

Kıymetli Maden Alım Satımı ile ilgili tüm ihtiyaçlarınıza yönelik çözümler bir tık uzağınızda!

Kıymetli Maden Alım Satımı esnasında güvenli ve hızlı işlem için Kuveyt Türk’ü tercih edebilirsiniz. Henüz Kuveyt Türklü değilseniz Kuveyt Türk Mobil’i indirerek hemen müşterimiz olabilirsiniz.


Kıymetli Maden Alım Satımı İçin Hangi Kanallardan İşlem Yapılabilir?


•    Kuveyt Türk Mobil
•    Kuveyt Türk İnternet Şube
•    Kuveyt Türk ATM’leri
•    Kuveyt Türk şubeleri

Kuveyt Türk Mobil İşlem Tutar ve Limitleri

İşlem Adı Bireysel Günlük Bireysel Aylık Kurumsal Günlük Kurumsal Aylık
Kıymetli Maden Alış-Satış*** 10,000,000 TL 200,000,000 TL 10,000,000 TL 200,000,000 TL
Döviz ve Kıymetli Maden Alım-Satım Talimatı** 1,000,000 TL - 1,000,000 TL -
 • Kuveyt Türk Mobil ve İnternet Şube üzerinden yapacağınız Kıymetli Maden Alım Satımı için günlük 5 adet işlem limiti mevcuttur.
 • Tüm Kuveyt Türk dijital kanallarından 15 güne kadar geçerli Kıymetli Maden Alım Satım emri verebilirsiniz.
 • Kuveyt Türk Mobil /İnternet Şube /TradePlus kanallarından vermiş olduğunuz 30 günden uzun veya süresiz Kıymetli Maden Alım Satım emirleri, 17 Ağustos 2021 tarihinde bankamız tarafından otomatik iptal edilmiştir.
 • Kıymetli Maden Alım Satım Talimatı işleminiz, günlük toplam alış/satış limiti dâhilinde gerçekleşir. Günlük işlem limiti 1.000.000 TL olup aynı gün geçerli talimatların toplamı esas alınır.

 

Kıymetli Maden Alım Satımı Limitleri ile İlgili Diğer Detaylar

 

 • Kıymetli Maden Alım Satımı işlemlerinde uygulanan BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) oranı, 30.09.2020 tarihi itibarıyla yüzde birden (%1) binde ikiye (%0,2) düşürülmüştür. BMSV, tüm Kuveyt Türk dijital kanallarından ve şubelerinden gerçekleştireceğiniz işlemlerde bu orandan hesaplanır.
 • Tutar üst ve adet limitleri aynı prensiplerle çalışır. Üst limit, bir takvim günündeki (00.00-23.59 saatleri arası) toplam azami işlem tutarını ifade eder. Üst ve adet limitleri, kıymetli maden işlemlerinde üst limitler ekran bazlıdır. Yani alım, satım ve arbitraj ekranları için birbirinden bağımsız 10.000.000 TL’lik limit mevcuttur.
 • Mesai dışı saatlerde altın gibi kıymetli madenler için gün içi marjları ile işlem yapılır. Diğer kıymetli madenler içinse marjlar gün içerisine göre açılır. Mesai dışında gün içi marjları kullanılan kıymetli madenler için tüm kanallardan yapılan işlemlerde geçerli 10.000.000 TL çatı limiti bulunur. Gün içerisine göre marjları açılan kıymetli madenlerde ise tüm kanallardan yapılan işlemlerde çatı limiti 5.000 TL’dir.
 • Mesai saatleri dışında normal marj uygulanan kıymetli madenlerde, marjların açılması durumunda çatı limiti 10.000.000 TL’den 5.000 TL’ye düşer.
 • Tutarı belirleyerek tekil emir girişi yapabilirsiniz. Tekil emir için limit aralığı 2.000 ila 1.000.000 TL arasıdır.
 • Maksimum 10 adet aktif emir oluşturabilirsiniz. Söz konusu limit, aynı anda sistemde çalışan ve devreye girmeyi bekleyen toplam emir sayısını kapsar.
 • Bankanın kur marjlarının normalden daha geniş olduğu zamanlarda, döviz işlemleri için emir işlem limitleri tüm kanallarda 5.000 TL ile sınırlıdır.
 • Burada belirtilen tüm limitler, bankanın tasarrufundadır.

Kıymetli Maden Alım Satımı yaparken ihtiyaç duyduğunuz detaylı bilgiye Kuveyt Türk ile ulaşın!


Kıymetli Maden Alım Satımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kıymetli maden kurlarını nereden takip edebilirim?

Kıymetli maden kurlarını anlık olarak takip etmek için Kuveyt Türk Finans Portalı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Aynı amaç doğrultusunda dilerseniz akıllı telefonunuza TradePlus’ı yükleyebilirsiniz.

Kuveyt Türk Mobil üzerinden hangi işlemleri gerçekleştirebilirim?

Kuveyt Türk Mobil’de yer alan “Hesaplamalar” sekmesine tıklayarak kıymetli maden TL’ye çevirme / hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca döviz alım/satım işlemlerinizi Kuveyt Türk Mobil üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yatırımcılar kıymetli madenlere neden yoğun ilgi gösterir?

Kıymetli madenler, özellikle altın, dünya çapında yatırım açısından güvenli bir liman olarak nitelendirilir. Bu tür emtia çeşitleri, ekonomik ve politik gelişmelerden dövize göre daha az etkilenme eğilimindedir.

Altın ve Altın Fiyatları Hakkında

Altın piyasalarda güvenli liman olarak da bilenen dünyanın en değerli madenlerinden bir tanesidir. Gözde bir emtia olması sebebiyle altın fiyatları tüm dünyaca yakından takip edilmektedir. Altın işlenerek takı olarak kullanılabildiği gibi işçiliğin daha az olduğu gram altın ve külçe altın gibi altın çeşitlerinde ise daha çok bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.

Altın küresel piyasalarda işlem gören bir emtia olduğu için ülkelerde yaşanan ekonomik krizlerden diğer yatırım enstrümanlarına göre daha az etkilenmektedir. Altının güvenli liman olarak adlandırılmasının en önemli sebeplerinden biri budur. Bu sarı metali takip edebilmeniz için Finans Portalı sayfamızda altın fiyatları hakkında en güncel ve anlık verileri sizlere sağlıyoruz.

Sadece gram altın değil, çeyrek altın ve ons altın anlık verilerini Finans Portalı sayfamızdan takip edebilir ve altın piyasası hakkında en güncel bilgiye sahip olabilirsiniz. Altın fiyatlarını takip ederken Kuveyt Türk Mobil ana sayfasında hesaplamalar sekmesine tıklayarak altın fiyatı hesaplama aracı üzerinden gram altın miktarını yazarak güncel altın kuru ile TL’ye çeviri işlemleri yapabilirsiniz.