İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

İhracat Bedeli Kabul Belgesi (İBKB) Nedir?

İhracat bedellerinin yurda getirildiğini ve İhracat Genelgesinde belirtilen oranda dövizin bankaya satıldığını tesvik eden bir belgedir.

Özellikler

 • İlgili hizmet, İBKB oluşturma ve listeleme seçeneği sunmaktadır.
 • %40’ı veya üzerinde istenilen oranda döviz satışı yapılabilir.
 • İlgili hizmetten yararlanabilmek için gümrük beyannamesinin oluşmuş ve ihracat bedelinin hesaba gelmiş olması gerekmektedir.
 • USD-EURO-GBP döviz cinslerinden İBKB oluşturma seçeneği mevcuttur.
 • Kobi, ticari ve kurumsal müşterilerimiz yararlanabilir.
 • 08:00 – 15:59 saatleri arasında işlem yapılabilir.
 • İlgili hizmetten yararlanılırken Merkez Bankası tarafından 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00 saatlerinde açıklanan TCMB Döviz Alış kuru kullanılmaktadır (Saat 08:00 ile 10:00 arasındaki işlemlerde bir önceki gün 15:00’te açıklanan kur kullanılmaktadır).  
 • İBKB işlemini iptal etme talebiniz olması halinde şubenizle iletişime geçebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

 • Kurumsal müşterilerimizin Tam Yetkili, Yetkili, Yönetici ve Girişçi rollerindeki kullanıcıları Kuveyt Türk İnternet Şube içerisinden Tüm İşlemler menüsünden Dış Ticaret > İBKB > İhracat Bedeli Kabul Belgesi Kayıt menüsüne ulaşır. Müşterimize Gümrük Beyannamesi Bilgileri ekranı gösterilir. Bu ekranda işlemin gerçekleştirileceği hesap seçilir. Aynı zamanda Gümrük Beyannamesi Belgesi de sisteme eklenir. Müşterimiz isterse Fatura belgesi de ekleyebilmektedir.
 • Daha sonra İBKB oluşturma işlemini gerçekleştirir ve isterlerse yapmış oldukları İBKB işlemlerinide listeleyebilirler.  İBKB formu kaşe imzalı olarak geçerli olacağı için talep edilmesi halinde İBKB form aslı şubemizden teslim alınabilir.

Yurtdışı Kaynaklı Dövizlere %2 Devlet Desteği

Tüzel Müşterilerin Yurtdışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşüm Desteği
 1. Tüzel müşterilerimizin yurt dışı kaynaklı dövizlerinin  TCMB’ye satışı sırasında, verilecek taahhüt karşılığında Türk lirasına çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm desteği alınabilecektir.
 2. Tüzel müşterilerimiz yurda getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ını TCMB’ye sattıktan sonra getirilen dövizin kalan kısmını Dönüşüm Destekli TL Katılma hesabında değerlendirebilecek ve verdikleri taahhüt karşılığında Türk lirasına çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecektir.
Detaylı bilgi almak ve dönüşüm desteğinden faydalanmak için size en yakın şubemize uğrayabilirsiniz.
Detaylara ulaşmak için tıklayınız.
 

İşin İçin Müşteri Ol 

Şahıs Şirketi Sahibi
ya da Çiftçiyseniz  
Hemen