İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Tek Seferde 280 Milyon TL’lik Kira Sertifikası İhracı

01.06.2017

Kuveyt Türk, bugüne kadar Türkiye’de özel sektör tarafından TL cinsinden nitelikli yatırımcıya gerçekleştirilen en yüksek tutarlı kira sertifikası (sukuk) ihracına imza attı. 175 gün vadeli 280 milyon TL tutarındaki ihraçla banka kendi sukuk rekorunu kırdı. Genel Müdür Ufuk Uyan, ilerleyen dönemde kira sertifikalarının halka arz yoluyla ihraç edilmesi için SPK’ya müracaat edeceklerini açıkladı.
 

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 24 Mayıs 2017 tarihinde talep topladığı 175 gün vadeli 280 milyon TL tutarındaki kira sertifikası ihracıyla, Şubat 2017’de gerçekleştirdiği 250 milyon TL’lik ihracın üzerine çıkmış oldu. Böylece banka, Türkiye’de bu zamana kadar özel sektör tarafından nitelikli yatırımcıya gerçekleştirilen en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası ihracını gerçekleştirerek kendi rekorunu da geliştirmiş oldu.
 
Kira sertifikası ihraç sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Yüzde 100 bağlı ortaklığımız olan KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş.’nin devraldığı varlıklardan elde edilen gelirler, anaparayla birlikte sertifika sahiplerine 16 Kasım 2017’de dağıtılacak. Yıllık brüt yüzde 12 getirisi olan kira sertifikalarının benzer vadeli kira sertifikası ihraçlarının yanı sıra bazı konvansiyonel bonolardan daha düşük maliyetli olması ve yoğun bir taleple karşılaşması yatırımcıların bankamıza olan güveninin bir göstergesidir” dedi.
 

“Kira sertifikaları geniş kitlelere yayılmalı”

Nitelikli yatırımcıya yapılan kira sertifikası ihraçlarına ek olarak daha geniş kitlelere hitap eden halka arz yoluyla ihraçlara da önem verdiklerini belirten Genel Müdür Ufuk Uyan, şu bilgileri verdi:
 
“Bu yıl Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) yurt içinde tahsisli ve/veya nitelikli yatırımcılara satılmak üzere alınan 2 milyar TL tutarlı kira sertifikası ihraç tavanı kapsamında 655 milyon TL kira sertifikası ihracı gerçekleştirdik. Kira sertifikalarının daha geniş kitlelere yayılmasını ve derinleşmesini arzu ediyoruz. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde kira sertifikalarının halka arz yoluyla ihraç edilmesi için SPK’ya müracaat edeceğiz.”
 
Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılından bu yana kira sertifikası piyasasının gelişmesi ve derinleşmesi adına çalışmalarına devam eden Kuveyt Türk, Türk Lirası, ABD Doları ve Malezya Ringiti gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda 11,6 milyar TL kira sertifikası ihraç etti. Bu sertifikaların yaklaşık 6,2 milyar TL’si çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımda bulunuyor.