İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Kuveyt Türk, 250 Milyon TL Değerinde Kira Sertifikasını Halka Arz Ediyor

02.05.2018

Kuveyt Türk, 385 gün vadeli ve aylık sabit kira getirisi ödemeli 250 Milyon TL değerinde kira sertifikası (Sukuk) ihracı için 7 - 8 ve 9 Mayıs 2018 tarihlerinde talep toplayacak. Önceki  ihraçlardan farklı olarak kira sertifikası halka arzına küçük  yatırımcılar da asgari 1.000 TL ile katılabiliecek.

Türkiye’yi kira sertifikasıyla tanıştıran öncü katılım bankası Kuveyt Türk, Mayıs ayında halka arz yoluyla ihraç edeceği 250 Milyon TL değerindeki kira sertifikası için 7 - 8 ve 9 Mayıs 2018 tarihlerinde talep toplayacak.

Kuveyt Türk finansal tabana yayılmayı desteklemek üzere tüm gelir düzeyindeki tasarruf sahiplerinin kira sertifikasına rahatlıkla erişebilmesi için kira sertifikalarını halka arz ediyor. Kuveyt Türk’ün önceki sukuk ihraçlarından farklı olarak kira sertifikası halka arzına asgari 1.000 TL ile küçük  yatırımcılar da katılabilecek. Bu halka arz aracılığıyla, faiz hassasiyeti sebebiyle yatırım yapma hususunda alternatif ürün arayışında olan tasarruf sahiplerinin birikimlerinin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Kuveyt Türk 2017 yılında yurtiçinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 35’lik bir artışla toplam 2.3 milyar TL tutarında kira sertifikası ihraç etmişti. Bu rakam, katılım bankacılığı sektörünün TL cinsinden yıllık en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracıydı. Kuveyt Türk 2018’in ilk 4 ayında ise Aralık 2017’de Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan 5 milyar TL’lik limit dâhilinde toplam 1.535.000.000 TL tutarında sukuk ihracı gerçekleştirdi.
Kira Sertifikasının Avantajları Nelerdir?
Vergi Avantajı: Mevduat hesaplarında bir yıl vadede %12, 6 ay vadede %15 olarak kesilen stopaj, TL cinsinden kira sertifikalarında vadeye bakılmaksızın bireysel yatırımcılardan %10 olarak uygulanmaktadır.
Sabit Getiri Avantajı: Kira sertifikasında açıklanacak getiri oranları üzerinde elde edilecek karın hesaplanabilmesi mümkün olduğundan yatırımcılar her ay düzenli olarak alabileceği sabit getiriyi bilir.  
Anında Nakite Çevrilebilme Avantajı: Yatırımcılar satın aldığı kira sertifikalarının tamamını ya da bir kısmını vadesinden önce diledikleri zamanda satıp nakde çevirebilir. Tutar aynı gün içerisinde yatırımcının hesabına geçer.