İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git
Ebru sanatını tanıtmak amacıyla 36 ülkede 250'ye yakın kişisel ve karma sergi açan Sanatçı Hikmet Barutçugil’in ‘Dünya Çöl Olmasın!’ koleksiyonundaki eserlerden oluşan sergi, Kuveyt Türk’ün katkılarıyla Türk ve İslam Eserleri Müzesi Sanat Galerisi’nde açıldı. Küresel ısınma, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik temalı 41 eserden oluşan sergiyi sanatseverler 6 Aralık 2022 Salı gününe kadar ziyaret edebilecek.
 
“Değerlerimizle büyüyoruz” anlayışıyla hareket eden Kuveyt Türk, toplumsal değerleri sanat yoluyla muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için kültür sanat etkinlikleri düzenlemeye devam ediyor. ‘Barut ebrusu’ kavramını dünya literatürüne kazandıran usta sanatçımız Hikmet Barutçugil’in “Dünya Çöl Olmasın!” koleksiyonundaki eserlerinden oluşan ebru sergisi, Kuveyt Türk’ün katkılarıyla İstanbul Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

“Çevresel sürdürülebiliğe sanat yoluyla katkı sunan bir sergi”

Serginin hayata geçirilmesine katkı sunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, açılışta yaptığı konuşmada, “Katılım finans hizmetlerimizin yanı sıra ‘değerlerimizle büyüyoruz’ anlayışıyla hareket ederek, kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması için gayret sarf ediyor, bu alanda eser üreten sanatçılarımızın yanında yer alıyoruz.  Dünyada önemi giderek artan sürdürülebilirliği, finans ve kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerimizin merkezine yerleştiriyoruz. Sürdürülebilirliği, topluma değer katan ve bu topraklarda kazandığını bu topraklar için faydaya dönüştüren bir yaklaşımla ele alıyor, toplumsal ve kültürel değerleri muhafaza etmeyi önemsiyoruz. Çevresel sürdürülebilirliğe dair farkındalığın sanat yoluyla oluşturulmasını da çok kıymetli buluyoruz. Bu anlayışla, ‘barut ebrusu’ adıyla yeni bir ebru türünü dünya literatürüne kazandıran çok değerli sanatçımız, kendi ifadeleriyle ‘Ebruzen’ Hikmet Barutçugil’in ‘Dünya Çöl Olmasın’ isimli koleksiyonunda yer alan eserlerden oluşan sergiyi sanatseverlerin beğenisine sunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Gelecek nesillere ve dünyamıza, milli ve manevi değerler ışığında çok önemli izler bırakacağına inandığım bu müstesna sergi için kıymetli sanatçımız Hikmet Barutçugil’e ve emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Tüm sanatseverleri, çevreye ve doğaya yönelik farkındalığımızı sanatla farklı bir boyuta taşıyacağına inandığım sergiyi ziyarete davet ediyorum” dedi.

Hikmet Barutçugil kimdir?

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1973 yılında eğitime başladı. Aynı yıl hat sanatına ilgi duydu ve ebrunun gizemini fark ederek yapımına başladı. Lisans eğitimini, 1977 yılında ‘Tekstil Desinatörü’ olarak tamamladı. 1978 – 1981 yılları arasında ihtisas için gittiği Londra’da sanat ve ebru ile ilgili araştırma ve çalışmalarını aralıksız sürdürdü.
 
1988’de dünya literatürüne ‘Barut Ebrusu’ adıyla bilinen yeni bir ebru türünü bulan kişi olarak geçti. Ebrunun tanıtımı için yurt içinde ve yurt dışında 250’ye yakın kişisel ve karma sergi açtı. Yaklaşık 30 kadar farklı ülkede dersler, seminerler ve uygulamalı tanıtımlar yaptı. 2010 yılında, Haliç Üniversitesi’nde ‘Moda Tasarımı’ dalında yüksek lisansını tamamladı.
 
İngiltere’de düzenlenen Art in Action sanat festivalinde, 2012 ve 2016 ‘Best Of The Best’ ödüllerini aldı. 2016 yılında Üsküdar Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora unvanı verildi. İstanbul Ebru Evi EBRİSTAN’ın kurucusu olan Hikmet Barutçugil’in başta British Museum olmak üzere birçok müze ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Yayımlanmış birçok makale, söyleşi, televizyon programlarının yanı sıra 48 kitabı bulunmaktadır. Ebru sanatını tanıtmak amacıyla 36 ülkede 250’ye yakın kişisel ve karma sergi açmıştır.
 
2020’de UNESCO kriterlerinde Kültür Bakanlığı tarafından ‘yaşayan insan hazinesi’ olarak ilan edilmiştir. Kültür Bakanlığı Sanatçısı olan Hikmet Barutçugil, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.