İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Cihaz Güvenliği

Mobil Cihaz kullanımına dair bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz!

Cihaz Güvenliği İçin Hangi Konulara Dikkat Edilmelidir?

Güvenlik Duvarı (Firewall) Programları

Güvenlik duvarı, bilgisayarınızı ve ağınızı hem siber saldırganlardan hem de gereksiz ağ trafiğinden korur. Firewall ayrıca kötü amaçlı yazılımların           internet üzerinden bilgisayarınıza veya ağınıza erişimlerini engelleyebilir.
Güvenlik duvarı çift yönlü koruma sağlar. Ağınızdaki cihazların internete bağlanmasına izin verirken aynı anda internetten ağınıza izniniz dışında erişimi engeller. Yani etkili bir şekilde dijital bariyer görevi üstlenir.
Çoğu yönlendirici (router), ağ güvenlik duvarı etkinleştirilmiş olarak kullanıma sunulur. Bu nedenle ev veya iş yerinizdeki yönlendiricide bu özelliğin olup olmadığını kontrol etmeye öncelik verebilirsiniz.
Eğer yönlendiricinizde bu özellik pasif durumdaysa, ayarlar menüsü aracılığıyla aktif hale getirebilirsiniz. Yönlendiricide firewall yoksa siber riskleri önlemek için sisteminize iyi bir ev güvenlik duvarı kurabilirsiniz.

İşletim Sistemi ve Güncellemeler

İşletim sistemi, tüm donanım birimlerini ve uygulamaları yöneterek bilgisayarınızı daha kolay kullanmanızı sağlayan sistem yazılımları bütünüdür. Cihaz güvenliği için işletim sistemi ve uygulamaların güncel olmasına özen göstermeniz gerekir.
İşletim sistemi; bilgisayar kurulduktan sonra veya herhangi bir zamanda silinip yeniden yüklenebilir, başka bir versiyonu/türdeşi ile değiştirilebilir. Yazılım platformu, bilgisayarınızdaki donanım kaynaklarını yönetir ve çeşitli uygulamalar için ortak hizmetler sağlar.
İşletim sistemindeki güncellemeler, bilgisayarınızda yüklü yazılım ve uygulamaların açıklarını düzelterek sisteminizin güvenlik seviyesinin yükselmesine olanak tanır.
Siber saldırı riskini azaltmak için lisanslı işletim sistemi kullanmalı ve muhakkak güvenli güncellemelerini kurmalısınız. Güncellemelerin kurulumunu dilerseniz “Ayarlar” bölümü aracılığıyla otomatik hale getirebilirsiniz.
Kişisel veya iş amaçlı kullanım için sisteminize yükleyeceğiniz uygulamalar da lisanslı ürünler olmalı ve güncel tutulmalıdır.

Antivirüs Programları

Güvenli internet kullanımı için bilgisayarınızda ve cep telefonlarınızda ücretli/ücretsiz antivirüs programı yüklü olmalıdır.
Antivirüs programı seçimi yaparken güvenilirlik ve lisans kriterlerine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde istemeden bilgisayarınıza / akıllı cihazınıza antivirüs görünümlü zararlı uygulamalar yükleyebilirsiniz. Kendiniz için en uygun antivirüs uygulamasının hangisi olduğuna, güvenilir kaynaklardaki (Örneğin; ‘av-comparitives’, ‘av-test’) test sonuçlarına bakarak karar verebilirsiniz.
Antivirüs (AV), belirli aralıklarla zararlı yazılım listesini (imza veritabanı) günceller. Yazılım tarafından haftalık veya daha sık periyotlarla cihazların üzerinde tarama testi yapılmalıdır. AV programları, internette veya lisanssız programlarda bulunan casus yazılımların bilgisayarınıza/cep telefonlarınıza girişinin önlenmesinde büyük rol oynar.
İnternet, e-posta, mesajlaşma ve diğer web hizmetlerini sıklıkla kullanıyorsanız, online etkinliklerinizi çok daha güvenli hale getirecek internet güvenliği yazılımlarını veya teknolojilerini içeren bir çözümü tercih etmeniz de önemlidir.

Fiziksel Güvenlik

Kuveyt Türk İnternet Şube’de işlemler sonrasında güvenli bir şekilde çıkış yapmalısınız. Aksi takdirde sistemde bulunan cihazınıza dışarıdan erişim sonucunda kişisel veya finansal verileriniz 3. şahısların eline geçebilir.
Şifrenizi kimseyle paylaşmamalı ve cihazınıza parola girişi yaparken ekranın 3. şahıslar tarafından gözetlenmediğinden emin olmalısınız.
Bilgisayar ekranı kilitlenmeden (CTRL + Alt + Del tuşlarına aynı anda bastıktan sonra Enter veya Windows + L) kullanıma açık bırakılmamalıdır.
Mobil cihazınızın güvenliği için alabileceğiniz diğer önlemler:
  • Güçlü ve karmaşık bir şifre/ekran kilidi kullanın.
  • Cihazınızda yüklü yazılımları güncel tutun.
  • Cihazınızı halka açık istasyonlarda şarj etmeyin ve emin olmadığınız şarj kablolarını kullanmayın.
  • Cihazınızda “Uzaktan cihazımı bul” özelliği varsa kullanın.
  • Şifrelerinizi herhangi bir yere yazmayın, ortak kullanılan bilgisayar veya tarayıcıya kaydetmeyin.
Mobil ve internet bankacılığında güvenli işlem konforunu Kuveyt Türk ile yaşayın!