İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

İthalatın Finansmanı Nedir?

İthalatçı firmaların mal alım bedellerinin fonlanması sürecidir.

Avantajlar

  • İthalatçı Firmaların nakit akışları düzenlenmektedir.
  • Avantajlı oranlarla finansman kullandırılmaktadır.

Ürün Türleri

Peşin Ödeme

İthalatçı firmanın, sözleşmenin hemen akabinde, henüz ihracatçının malları göndermesini beklemeden mal bedelini ihracatçının hesabına banka transferi yoluyla göndermesi şeklinde işleyen bir ödeme şeklidir

Vesaik Mukabili Ödeme

İhracatçı ile ithalatçı arasında yapılan anlaşma uyarınca, ihracatçının malları gümrüğe göndermesi işlemi ile başlar. Malları temsil eden vesaik, ihracatçı tarafından gönderi bankasına; gönderi bankası tarafından da ithalatçıya ulaştırılır. İthalatçının malların bedelini ödemesi ya da ihracatçının düzenlediği poliçeyi kabul etmesi karşılığında, belgeler kendisine teslim edilir. İthalatçı bu belgeler sayesinde malları gümrükten çekme imkanına sahip olur.

Mal Mukabili Ödeme

Mal mukabili ödeme şekli , ihracatçının mal bedeline ilişkin hiçbir tahsilat yapmadan malları ithalatçıya göndermesi ve ithalatçının da mallar ülkesine geldikten sonra gümrükleme işlemlerinin ardından belirlenen vade tarihi doğrultusunda mal bedelini ihracatçı emrine banka transferiyle gönderme esası üzerine kurulu bir ödeme şeklidir.

Akreditif

Akreditif; alıcının (amir/ithalatçı) talimatıyla bir bankanın (amir banka) belli bir tutar ve vade ile Akreditif’te öngörülen şartlara uygun belgelerin ibrazı karşılığında, satıcıya (lehdar/ihracatçı) mal bedelinin kendi ülkesinde tespit edeceği bir banka kanalıyla ödeneceği garantisinin verilmesidir.

Sıkça Sorulan Sorular

İthalat fonlaması için ilk şart nedir?
Müşterilerimize ithalat finansmanı öncesi vekalet verilmelidir.

Gümrük işlemleri, tamamlanmış ithalat işlemleri fonlanabilir mi?
Mal Mukabili ithalat hariç finansmanın ürünler gümrükten çekilmeden önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Mal Mukabili işlemlerde de ürünler gümrükten çekilmeden önce vekalet ve fiyat anlaşması gerçekleşmelidir.

İthalatın Finansmanı başvuruları şubelerimizden yapılmaktadır. Detaylı bilgi için size en yakın şubemizi ziyaret edebilirsiniz.

İşin İçin Müşteri Ol 

Şahıs Şirketi Sahibi
ya da Çiftçiyseniz  
Hemen

 

Dış Ticaret Ürünleri

Ön başvurunuzu yapın, size ulaşalım!