Kuveyt Türk'ün İkinci Sukuk İşlemi Yatırımcıyla Buluşuyor

07.10.2011

Click

Kuveyt Türk'ün İkinci Sukuk İşlemi Yatırımcıyla Buluşuyor

07.10.2011

Kuveyt Türk, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk Sukuk ihracının ardından, yeni mevzuat çerçevesinde yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişilere satılmak üzere ihraç edilecek ikinci Sukuk işlemi için yatırımcı toplantılarına başlıyor.

Bu işlem; Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) çıkardığı Kira Sertifikaları Tebliği çerçevesinde Türkiye’de kurulmuş bir varlık kiralama şirketi olan KT Sukuk Varlık Kiralama A.Ş. vasıtasıyla çıkarılacak Türkiye’nin ilk 5 yıl vadeli Sukuk işlemi olacak.

Kuveyt Türk, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 100 milyon dolar tutarında Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk Sukuk ihracının ardından ikinci Sukuk işlemi için global yatırımcılarla bir araya gelmek üzere Asya, Körfez Bölgesi ve Avrupa’da önemli finans merkezlerinde toplantılar gerçekleştirecek. Abu Dhabi Islamic Bank, HSBC, Liquidity Management House ve Standard Chartered Bank’ın düzenleyici bankalar olarak atandıkları işlemle ilgili Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada; planlanan ihracın Kuveyt Türk’ün notuyla uyumlu bir biçimde “BBB-“ ile derecelendirilmesinin beklendiği ifade edildi. Hedeflenen ihracın yapısına ilişkin bilgilerin de yer aldığı açıklamada, nihai notun işlemle ilgili belgelerin tamamlanmasıyla birlikte ilan edileceği bilgisine yer verildi. Fitch Ratings tarafından öngörülen “BBB-“ notu “yatırım yapılabilir” not düzeyini ifade etmekte olup Kuveyt Türk hâlihazırda aynı derecelendirme notu ile yabancı para cinsinden ülke notunun bir kademe üzerinde bir nota sahip bulunmaktadır.

Hedef; uzun vadeli kaynakları ekonomiye kazandırmak

Kuveyt Türk CEO’su Ufuk UYAN, yaptığı değerlendirmede; “Kuveyt Türk olarak 2010 yılında gerçekleştirdiğimiz Sukuk ihracında karşılaştığımız ilgi ve sermaye piyasaları aracılığıyla uzun vadeli kaynakları ülke ekonomisine kazandırma hedefimiz doğrultusunda yeni bir ihraçla ilgili çalışmalarımızda önemli bir aşamaya ulaştık. Finans merkezlerinde global yatırımcılarla yapılacak toplantılar sonrasında bu kez yeni mevzuat çerçevesinde gerçekleştirilmesini planladığımız bu ihraçla bu konuda öncülüğümüzü pekiştirme amacındayız” diye konuştu.

Click

ATM'lerden 7 Gün 24 Saat Altın

27.09.2011

Click

ATM'lerden 7 Gün 24 Saat Altın

27.09.2011

     

Kuveyt Türk Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, altın bankacılığında öncü bir banka olarak altına çok önem verdiklerini belirterek bu alanda müşterilerine 14 ürün ve hizmet sunduklarını söyledi. Altın bankacılığının hızlı bir büyüme trendinde olduğunu kaydeden Yılmaz, "Bundan birkaç sene öncesinde bir iki banka bu iş ile uğraşırken şu an hemen hemen her bankada altın önem kazandı. Temmuz verilerine göre 6. 3 milyar TL'ye ulaştı" dedi. Altın hesaplarına olan ilginin giderek arttığını vurgulayan Yılmaz, özellikle ağustos ayında dalgalanmayla birlikte altın hesaplarının çok büyük artış gösterdiğini ifade etti.

 

 

Kuveyt Türk Katılım Bankası'nda açılan altın mevduat hesabının 17. 5 tona ulaştığını ve 70 bin civarında müşterinin altın hesabı bulunduğunu belirten Yılmaz, ilk 8 ayda gecen yıla göre bu hesapların yüzde 320 oranında arttığını vurguladı.


Pazar payı yüzde 17 yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasını çok önemsediklerinin altını çizen irfan Yılmaz, "Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca Altın Kiosk'larımız yakında hizmete girecek. Nikâh salonları, AVM gibi mekânlara yerleştirerek altın satışı gerçekleştirebileceğiz" dedi. Bu arada Yılmaz, Kuveyt Türk'ün altın hesaplarındaki payının yüzde 17'ler seviyesinde olduğunu vurgulayarak "Altın hesaplarının tüm bankacılık sektöründeki payı yüzde 1 civarında" dedi.  
   

ATM'lerden 7 gün 24 saat altın satıyor


İrfan Yılmaz, müşterilere sundukları altına dayalı yatırım ürünleri hakkında şu bilgileri verdi. "Müşterilerimiz; altın depo hesabı ile kolayca altın alıp satabilir, altın katılma hesabı ile altından getiri elde edebilir, düğünlerde hediye etmek için altın çek ya da gram altın alabilir. Gold Plus ile altın borsa yatırım fonuna yatırım yapılabilir. Ayrıca ATM'lerimizden 7/24 fiziksel olarak altın alabiliyor. Kuyumcu ve sarraflara yönelik altına endeksli finansman ürünümüz var. "

Click

AVM ve Nikah Salonunda Altın Kiosku

27.09.2011

Click

AVM ve Nikah Salonunda Altın Kiosku

27.09.2011

     

Altın bankacılığı alanında ATM sistemini getiren Kuveyt Türk, şimdi de nikâh salonu ve AVM'ler için altın kioskları kuruyor.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Altın Kiosk'lar ile nikâh salonu, alışveriş merkezi gibi mekânlarda altın satışı gerçekleştirecek. Gelen talepler doğrultusunda mart ayı sonlarında Türkiye'de ilk defa ATM'lerden gram altın verilmesi uygulamasını hayata geçiren Kuveyt Türk Katılım Bankası, yakında hizmete sunmayı planladığı Altın Kiosk'lar ile nikâh salonları, alışveriş merkezi gibi yerlerde de altın satışı gerçekleştirecek.

 

350 Kilo Altın Çıktı

Altın Toplama Günleri kampanyası ile 350 kilo altını yastık altından çıkardıklarını söyleyen Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz altın ile ilgili müşterilerine toplamda 14 farklı ürün ve hizmet sunduklarını belirtti. Kuveyt Türk'ün, altın hesabı bulunan 70 bin müşterisi ile toplam altın mevduatını 17.5 tona ulaştırdığını da vurgulayan İrfan Yılmaz "Kuveyt Türk bu rakamla geçen yıla göre altın mevduatını yüzde 320 artırmış oldu. Altın hesabı veya Altına Altın Katılma hesabına yatırım yapmak için herhangi bir şartımız yok. Müşteri 1 TL ile bile hesap açıp bu kadarlık altın alabilir. Ayrıca hiçbir hesaptan hesap işletim ücreti almıyoruz, bunu da bir şarta bağlamıyoruz. Müşterilerimiz ayrıca minimum 1 gram ile altına altın katılma hesabı açabilir, altın varlıklarına kar payı alma imkânına sahip olabilirler" dedi. Gold Plus adında bir altın fonu oluşturduklarını söyleyen Yılmaz, "Şu anda sadece bu fonu müşterilerimize pazarlıyoruz. Ama önümüzdeki dönemde diğer çalışmalarımız da olacak. Gold Plus, bu sene yatırımcısına en fazla getiri sağlayan altına dayalı borsa yatırım fonu oldu. Biz altın ürünü konusunda bankacılık sektöründe lideriz. Ürün gamımıza her ay yeni bir tane daha altın ürünü eklemeye çalışıyoruz" dedi.

Click

TL Cinsi Sukuk İhracı Düşünebiliriz

15.09.2011

Click

TL Cinsi Sukuk İhracı Düşünebiliriz

15.09.2011

     

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, bankanın uygun zamanda halka açılma niyeti olduğunu ancak öncelikle iştirakleri Körfez Gayrimenkul'ü 'GYO'ya dönüştürerek halka açacaklarını söyledi.

Reuters'la yaptığı söyleşide Uyan, "Piyasaların durumu ortada. Kuveyt Türk'te de uygun zaman olduğunda halka açılma düşünülüyor, ancak şu aşamada böyle bir şey yok. Halka açılma yönünde başka yönden çalışmalarımız var. İştirakimiz Körfez Gayrimenkul'ü GYO'ya dönüştürmek için SPK'ya müracaat ettik. Daha sonra onu da zaten halka açacağız" dedi.

 

Ekim ayında 5 yıl vadeli 350 milyon dolar tutarında bir kira sertifikası çıkarmak üzere olduklarını ifade eden Uyan, ayrıca, kira sertifikasının TL olarak yurtiçinde de ihracının mümkün olduğunu ve bunu da önümüzdeki dönemde düşündüklerini belirtti. Uyan, her yıl buna benzer bir enstrümanı gündemlerine almayı düşüneceklerini ifade etti.

Uyan, Kuveyt Türk'ün, şu anda 3,250 olan personel sayısını yıl sonunda 3,500'e tamamlamayı, 166 olan şube sayısını da 185'e çıkarmayı planladıklarını belirterek, "2012'de de her yıl 20-25 şube açma politikamıza devam edeceğiz, 400 kişiye de istihdam sağlamayı planlıyoruz" dedi.

Bankanın bu yıl sonunda kâr artışı hedefinin de yüzde 20 olduğunu söyleyen Uyan, toplam aktif büyüklüğünde de 2018 itibariyle ilk 10 banka arasında olmayı hedeflediklerini söyledi.

Yüzde 62.23'ü Kuwait Finance House KSC'ye ait olan Kuveyt Türk'te, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yüzde 18.72, İslam Kalkınma Bankası'nın yüzde 9, Kuveyt'te yerleşik Sosyal Güvenlik Kamu Kuruluşu'nun yüzde 9 hissesi bulunurken, yüzde 1.05 hisse de diğer gerçek ve tüzel kişilere ait bulunuyor.

Bankanın, 30 Haziran 2011 itibariyle konsolide finansal tablolarına göre, aktif büyüklüğü 11.6 milyar lira olurken, 2010 yılsonuna göre kredileri yüzde 19.55 artışla 8.3 milyar lira, kârı da yılın ilk 6 ayında 93 milyon lira oldu.

"Karlar Bu Yıl Beklendiği Kadar Daralmayabilir"

Sektörde marjların biraz açıldığını kaydeden Uyan, "Yani fon kullandırma ve toplama arasında bir marj imkanı oluştu. Bu da bu yıl kârlara olumlu yansıyacaktır. Yani sektörde beklendiği kadar kârların daralmayacağını düşünüyoruz. 2012'de ise bir miktar kârlar daralsa da, sektörde kâr üretebilecek başka imkanlar çıkacaktır" diye konuştu.

Kuveyt Türk'ün şu anda gündeminde herhangi bir banka satın almanın olmadığını belirten Uyan, organik büyümeye odaklandıklarını belirterek şunları söyledi:

"Yurtdışında ciddi anlamda şubeleşen bir katılım bankasıyız. Bahreyn'de şubemiz ve Dubai'de bir iştirakimiz var. Katar ve Erbil'de de şube açmak üzere BDDK'dan izinlerimizi aldık. İlgili ülkelerin otoritelerine başvurma aşamasına geliyoruz. Kazakistan'da temsilciliğimiz var. Ayrıca Almanya'da daha çok finansal hizmetler şubesi gibi çalışan bir şubemiz var. Otorite ile faizsiz bankacılık konusunda, o şubeyi tam bir şubeye dönüştürme konusunda görüşmelerimiz var. Ama Alman otoritesi biraz muhafazakar davranıyor. Uzun sürecek gibi görünüyor."

Uyan altınla ilgili yeni ürünler üzerinde çalıştıklarını da belirterek, ATM'den altın verilmesi, altın cinsinden katılım hesabının açılması gibi ürünlerinin olduğunu, ayrıca nikah dairelerine, gram altın alınabilecek kiosklar getireceklerini ifade etti.
 

Click

PTT Aracılığıyla Yapılan Kredi Taksit Ödemesi

05.09.2011

Click

PTT Aracılığıyla Yapılan Kredi Taksit Ödemesi

05.09.2011

5 Eylül 2011 Pazartesi gününden itibaren müşterilerimizin PTT aracılığıyla yapmış olduğu kredi taksit ödemelerinden sabit olarak 2.25 TL (2.14+BSMV) alınmaya başlanacaktır. Detaylı bilgi almak için 444 0 123 ü arayabilirsiniz.

Click

Kuveyt Türk İlk 6 Ayda 93 Milyon TL Net Kar Etti

12.08.2011

Click

Kuveyt Türk İlk 6 Ayda 93 Milyon TL Net Kar Etti

12.08.2011

Kuveyt Türk’ten yapılan açıklamada; ilk 6 aylık mali sonuçlara bakıldığında bankanın istikrarlı büyümesini bu dönemde de sürdürdüğü ifade edildi. 2011 yılının ilk 6 ayında Kuveyt Türk, 2010 yılı aynı dönemi ile kıyaslandığında aktiflerini yüzde 52 artırarak 11,657 Milyon Türk Lirasına çıkarttı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre krediler ise yüzde 46 oranında artarak 8,435 Milyon TL’ye ulaştı.

Açıklamada ayrıca, öz kaynakların yüzde 50 artarak 1,336 Milyon TL’ye yükseldiği ve toplanan fonların da yüzde 52 artarak 9,772 Milyon TL’ye ulaştığı ifade edildi. Aynı dönemde sermaye yeterliliği rasyosu ise yüzde 15,14 olarak gerçekleşti.

Öte yandan bankanın şubeleşme atağına hız verdiği, şu an 162 olan şube sayısının yurt içinde artarak devam edeceği iletildi. Ayrıca Erbil'de şube ve Katar’da finansal iştirak açmak üzere BDDK izinlerinin alındığı ve kuruluş çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Click