Kuveyt Türk Ar-Ge merkezlerinde geliştirilen ve Bankamızın %100 iştiraki Architecht A.Ş. tarafından globale sunulan yerli ve milli bankacılık yazılımı BOA Bankacılık Platformu, aralarında Nijerya, Malezya, Endonezya ve Mısır’ın da bulunduğu 20 ülkedeki 60’tan fazla bankada kullanılacak. Proje tamamlandığında toplamda 120 milyon TL’lik yazılım ihracatı gerçekleştirilmiş olacak. Teknoloji ihracı
Lonca Girişimcilik Merkezi, teknoloji odaklı yeni fikirlerin desteklenip geliştirilmesi ve ticari faaliyete dönüştürülerek ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla Kuveyt Türk tarafından 2017’de kuruldu. Lonca’ya genel ve FinTech olmak üzere iki ayrı kategoride başvuru kabul ediliyor. Lonca’da startup’lara eğitim, proje bazlı mentorlük, çok lokasyonlu kuluçka hizmeti, Ar-Ge desteği sağlanıyor. Her yıl 3 dönemde 10’ardan 30 girişimin desteklenmesi hedefleniyor. Yeni Fikirler Doğuyor
Başarımızı sınırların ötesine taşımaya devam ediyoruz. %100 Kuveyt Türk iştiraki KT Bank AG olarak, Almanya ve Euro Bölgesi’nde; etik, sürdürülebilir ve şeffaf hizmet anlayışımızla, Katılım Bankacılığı ilkelerine göre finansal ürünler ve hizmetler sunan ilk bankayız. Benzersiz bir iş modelinin öncü bankası olarak, bireysel ve ticari müşterilerimizi ağırlıyor, “sosyal sorumluluk sahibi, Müslüman toplulukların yanı sıra etik yatırımlarla ilgilenen tüm vatandaşların ilk tercihi olan bir banka” misyonuyla çalışıyoruz. Avrupa’ya Uzanan Başarı
Tamamen yerli iç kaynaklarla geliştirilmiş yeni bankacılık çözümü XTM, yüksek güvenlikli interaktif özel dijital cihazıyla, bir ATM kadar pratik, bir şube kadar zengin hizmetler sunuyor. Sıra dışı bankacılık deneyimiyle müşteriler, tüm bankacılık işlemlerini kolayca yapabiliyor. Şubenin ekran hali
2015 yılı başından itibaren Türkiye’nin ilk ve tek dijital katılım bankacılık platformu olma özelliğini sürdüren Senin Bankan, Türkiye’nin herhangi bir yerinden fiziksel bir şube ihtiyacı duymadan müşterisine bankacılık hizmetlerini en iyi deneyimle sunmaya devam ediyor. Senin Bankan, Herkesin Bankası
Kuveyt Türk olarak, şehit olan erbaş ve erlerin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile gazi ve engelli Mehmetçiklere sosyal ve ekonomik destek sağlıyoruz. Bu amaçla 2018 yılında Mehmetçik Vakfı’na bağışta bulunduk. Her şeyi borçlu olduğumuz ülkemiz için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Azmimiz Vatan İçin
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) tarafından yürütülen Umuda Destek Projesi’ne, günümüzde etki alanı giderek artan, çağın en önemli hastalıklarından biri olan kansere karşı farkındalık oluşturmak ve kanser tedavisi gören çocuklara umut olmak amacıyla 2013 yılından bu yana destek veriyoruz. Kuveyt Türk’ün katkılarıyla KAÇUV’un ilk Aile Evi yapılırken, 2. Aile Evi’nin inşaatı da sürüyor. Başarımız Umuda Destek İçin
Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Kızılayı arasında yapılan iş birliğinden doğan 1010 Kaşif Eğitim Projesi, Türkiye’nin her yerindeki okullara ulaşmaya devam ediyor. Proje kapsamında okullarda kodlama ve robotik eğitimleri veriliyor. 1010 Kaşif Projesi’ne katılanlar aldıkları kodlama ve yazılım eğitimleri ile öğrenmeye hemen başlayabiliyorlar ve arkadaşlarına öğretebiliyorlar. Yükselişimiz Gelecek İçin
Sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışan bir banka olarak, Myanmar’da saldırıya uğrayan ve göç etmek zorunda kalan Arakanlılar için Türk Kızılayı’nın başlattığı “Arakan Kan Ağlıyor, Türkiye Sahip Çıkıyor” adlı yardım kampanyasına bağışta bulunduk. Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin katkısıyla yardım miktarı 7 milyon TL’ye ulaştı. Yardımlarımız İnsanlık İçin
Topluma karşı sorumluluğumuzun bir gereği olarak uzun dönemdir gönüllü katılımla düzenli şekilde Kızılay’a kan bağışında bulunuyoruz. Kızılay ekipleri, Kuveyt Türk Genel Müdürlük ile Bankacılık ve Yaşam Üssü binalarına gelerek çalışanlarımızdan kan bağışı alıyor. Düzenli kan bağışımız cana can katıyor. Desteğimiz İhtiyaç Sahipleri İçin

Sürdürülebilirlik Göstergelerimiz

Kuveyt Türk, hizmet altyapısının sürdürülebilir gelişimine, insan kaynağına yönelik sürekli eğitim faaliyetlerinden etkin doğal kaynak kullanımına kadar geniş bir alanda sürdürülebilirlik uygulamalarına imza atmaktadır.

KATMA DEĞER ODAKLI FİNANSAL PERFORMANSIMIZ

Kuveyt Türk, istikrarlı bir biçimde artış gösteren kâr payı gelirleriyle hissedarlarının birikimlerine değer katmaktadır.


KÂR PAYI GELİRLERİ

5.9 MİLYAR TL

%56 ARTIŞ


TOPLAM AKTİFLER

74.2 MİLYAR TL

%30 ARTIŞ

OPERASYONEL MÜKEMMELİYET ODAKLI PERFORMANSIMIZ

Dijital dönüşüm odaklı yatırımlarına aralıksız devam eden Kuveyt Türk’ün aktif dijital müşteri sayısı 2018 yıl sonu itibarıyla 1 milyon seviyesine yaklaşmıştır.


BİREYSEL MÜŞTERİ SAYISI

3,9 MİLYON


DİJİTAL AKTİF MÜŞTERİ SAYISI

950 BİN

SÜREKLİ GELİŞİME AÇIK İNSAN KAYNAĞIMIZ

2018 yılsonu itibarıyla toplam 5 bin 820 çalışan istihdam eden Kuveyt Türk, çalışanlarına yıllık bazda toplam 5 gün mesleki eğitim imkânı sunmuştur.


TOPLAM ÇALIŞAN SAYISI

5.871


ÇALIŞAN BAŞINA ORTALAMA YILLIK EĞİTİM SÜRESİ

5 GÜN

Kısaca Kuveyt Türk

2018 yılında 29’uncu yılını kutlayan Kuveyt Türk, dinamik kurumsal yönetim anlayışı, yenilikçi ürünleri ve yurt dışı açılımıyla Türkiye’de katılım bankacılığının öncüsüdür.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 28 Şubat 1989 tarihli izniyle ve “Kuveyt Türk Evkaf Finans Kurumu A.Ş.” unvanıyla, 31 Mart 1989 tarihinde Özel Finans Kurumu statüsünde faaliyete başlayan Banka, 1999 yılından itibaren diğer özel finans kurumlarıyla beraber 4389 sayılı Bankacılık Kanunu’na tabi olarak hizmet vermeye başlamış, 2006 yılında ise halen kullanmakta olduğu Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (Kuveyt Türk) adını almıştır.

2018 yılında 29’uncu yılını kutlayan Kuveyt Türk, dinamik kurumsal yönetim anlayışı, yenilikçi ürünleri ve yurt dışı açılımıyla Türkiye’de katılım bankacılığının öncüsüdür.

Kuveyt Türk, yurt içinde ve yurt dışındaki şubeleri ve muhabir bankaları vasıtasıyla, her türlü çağdaş teknolojik imkânı kullanarak, süratli ve kaliteli hizmeti tasarruf sahiplerinin ve yatırımcılarının ayağına götürmektedir.

Banka, gayrimenkulden sanayiye pek çok sektördeki çeşitli yatırımlarıyla bankacılık işlemlerinin yanında ülke ekonomisinde de rol sahibidir.

Kuveyt Türk, kurulduğu günden bugüne kadar faizsiz bankacılık sisteminde özeni, yatırım alanlarında araştırmacılığı, tasarruf sahiplerine ve iş adamlarına çağdaş, istikrarlı, güvenilir, kaliteli ve süratli hizmet sunmayı, çalışanlarının verimliliğini artırmak için sürekli eğitime tabi tutmayı kendisine ilke edinmiştir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Kurumsal Değerlerimiz

Kuveyt Türk, sağlam vizyon ve misyonundan güç alarak kurumsal gelişimini kesintisiz bir biçimde sürdürmektedir.

MİSYONUMUZ

Faizsiz finans prensiplerine bağlı, etik değerleri olan, müşteri odaklı bankacılığı ön plana çıkarırken, tüm paydaşlarına değer katan kurumsal sosyal sorumluluk sahibi bir şirket olmaktır.

VİZYONUMUZ

Faizsiz finansal hizmetlerin geliştirilmesine öncülük ederek, sürdürülebilir kârlı büyümeyi sağlayan en güvenilir katılım bankası olmaktır.

KALİTE POLİTİKAMIZ

Katılım bankacılığı ve toplam kalite yönetimi esasları doğrultusunda;

 • Hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini artırarak,
 • Sektöre öncülük ederek,
 • Üst Yönetim’in liderliğinde,
 • Çalışanların gönüllü katılımı ile değer üreten bir kurum olmaktır.

değer üreten bir kurum olmaktır.

DEĞERLERİMİZ

Tüm çalışanlarımızın benimsediği, uyguladığı ve uygulanmasını sağlamakla sorumlu olduğu değerlerimiz;

 • Sağlam bankacılık
 • Adalet
 • Güven
 • Takım ruhu
 • Profesyonellik
 • Yenilikçilik
ETİK İLKELERİMİZ

Kuveyt Türk değerleri çerçevesinde verdiği hizmette aşağıda yer alan genel etik ilkelere uyar;

 • Dürüstlük
 • Tarafsızlık
 • Şeffaflık
 • Gizlilik
 • Etik gözlüğü
HİZMET İLKELERİMİZ

Kuveyt Türk değerleri çerçevesinde verdiği hizmette aşağıda yer alan genel etik ilkelere uyar;

 • Güvenilirlik
 • Müşteriye Duyarlılık
 • Samimiyet
 • Çözüm Odaklılık

Finansal Göstergelerimiz

Kuveyt Türk, 2018 faaliyet döneminde de başarılı finansal ve operasyonel sonuçlara ulaşarak sürdürülebilirlik adımlarını daha güçlü bir biçimde atmak için yeni olanaklar elde etmiştir.

Özet Finansal Göstergeler (Bin TL)*

  2016 2017 2018
Kâr Payı Gelirleri 3.110.435 3.850.986 5.997.843
Kâr Payı Giderleri 1.440.566 1.716.773 2.850.053
Net Ücret ve Komisyon Gelirleri 152.970 241.002 349.546
Diğer Gelirler 469.153 477.101 1.111.204
Diğer Giderler 1.628.780 2.003.383 3.482.483
Vergi Karşılığı -121.246 -174.942 (256.245)
Dönem Net Kârı 541.966 673,991 869.812
Toplam Aktifler 48.476.955 57.123.095 74.232.325
Toplam Özkaynaklar 3.912.064 4.591.151 5.438.553
Sermaye Yeterlilik Rasyosu (%) 18,16 17,66 17,68

*Konsolide olmayan verilerdir.

DAHA FAZLA BİLGİ

Yönetim Kurulu Başkanımızın Mesajı

30 yıla yaklaşan faaliyetlerimiz sürecinde yakaladığımız yüksek kalitedeki hizmet standartları, Kuveyt Türk’ün sürdürülebilirlik yaklaşımını tüm iş süreçlerinde başarıyla hayata geçirdiğini gözler önüne seriyor.

Değerli Paydaşlarımız,

Kuveyt Türk olarak ana hissedarımız Kuveyt Finans Kurumu’nun (KFH) sağlam sermaye yapısından ve profesyonel kurumsal kültüründen güç alarak 29 yıldır Türkiye’de faizsiz katılım bankacılığının öncü aktörleri arasında yer alıyoruz. Türkiye gibi dinamik ve sürekli gelişen bir ekonomiye sahip olan bir ülkenin ihtiyaçlarını faizsiz bankacılık prensipleri doğrultusunda karşılamak için kurulduğumuz ilk günden bu yana var gücümüzle çalışıyoruz.

İstikrarlı bir biçimde artış gösteren finansman imkânlarımızın yanı sıra farklı segmentlerdeki ürün ve hizmetlerimizle Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerimizin beklenti ve isteklerini eksizsiz bir biçimde karşılamanın onurunu yaşıyoruz.

Kuveyt Türk olarak 30’uncu kuruluş yıldönümümüzü, odağına insanı aldığımız dijital dönüşüm adımlarıyla karşılamaya hazırlandığımız 2018 faaliyet döneminde de kararlı adımlarımız karşılıksız kalmadı.

189 ülkede okuyucuyla buluşan Global Finance Dergisi tarafından düzenlenen World’s Best Banks Awards’ta “Türkiye’nin En İyi İslami Finansal Kuruluşu” seçilen Bankamız, IRBA’da ise “Türkiye’nin En Güçlü İslami Bankası” ödülüne layık görüldü. Sürdürülebilir başarı çizgimizin göstergesi olan bu ödüllere önümüzdeki dönemde yenilerini ekleyeceğimizden kuşku duymuyorum.

Küresel Raporlama Girişimi (GRI) standartlarında hazırladığımız ilk sürdürülebilirlik raporumuzun tüm paydaşlarımız açısından yeni ufuklar açmasını temenni ederim.

Saygılarımla,

Hamad Abdulmohsen AL MARZOUQ
Yönetim Kurulu Başkanı

Genel Müdürümüzün Mesajı

Kuveyt Türk, kurulduğu ilk günden bu yana uzun vadeli hedeflere odaklanarak Türkiye’de katılım bankacılığının gelişiminde kilometre taşı sayılabilecek başarılara imza atmıştır.

Değerli Paydaşlarımız,

Kuveyt Türk olarak “faizsiz finansal hizmetlerin geliştirilmesine öncülük ederek, sürdürülebilir kârlı büyümeyi sağlayan en güvenilir katılım bankası” olma vizyonumuz doğrultusunda sağlam adımlar atmaya ivmesi artan bir başarıyla devam ediyoruz. Türkiye’de 30 yıla yakın bir süredir, faizsiz finansın gelişiminde kilometre taşı sayılabilecek başarılara imza atmanın sorumluluğuyla kısa vadeli başarılar ile yetinmeyerek uzun vadeli hedeflere odaklanıyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana ilke edindiğimiz bu yaklaşım, günümüzün anahtar kavramı sürdürülebilirliğin Bankamızın iş yapış biçiminde her zaman var olduğunu gösteriyor.

Uluslararası finans çevreleri nezdinde yüksek bir kredibiliteye sahip olan Kuveyt Türk, 2018 yılında dış finansman olanaklarını güçlendirmeye devam etti. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan 5 milyar TL tutarındaki ihraç tavanı kapsamında 4,5 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştiren Bankamız, Ekim 2018’de gerçekleştirdiği 95 gün vadeli 600 milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracı ile katılım bankacılığı sektöründe TL cinsinden tek seferde en yüksek tutarlı kira sertifikası ihracını gerçekleştirerek Türkiye rekoru kırdı. Kuveyt Türk olarak önümüzdeki dönemde de uluslararası piyasalardaki yüksek kredibilitemizi kullanarak müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaya yönelik yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz.

Kuveyt Türk olarak kuruluşumuzdan bu yana uzun vadeli hedefler doğrultusunda sürdürülebilir büyümeye odaklanıyoruz. Günümüzde, bankacılık sektöründe sürdürülebilir büyümenin dijital dönüşüm sürecinden geçtiğine görüyor ve iş süreçlerimizi bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde, dijital dönüşüm süreciyle birlikte yeni başarılara ulaşmak ve sürdürülebilirlik yolculuğumuzun hız kesmeden sürmesi dileğiyle…

Saygılarımla,

Ufuk UYAN
Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür

Kuveyt Türk
Copyright © KuveytTürk