Kuveyt Türk’ten Somali’ye 1 Milyon TL Yardım

10.08.2011

Click

Kuveyt Türk’ten Somali’ye 1 Milyon TL Yardım

10.08.2011

Kuveyt Türk, personel ve müşterileri arasında başlattığı yardım kampanyasının yanı sıra kurum olarak da 1 Milyon TL yardımda bulundu.

Kuveyt Türk’ten kamuoyuna yapılan açıklamada, “Somali’de yaşanan açlık ve kıtlık sefaletinin gündeme gelmesinden sonra çalışanlarımız ve müşterilerimiz nezdinde başlattığımız yardım kampanyasının ardından banka olarak da bir bağışta bulunma kararı alınmıştır. Bu doğrultuda Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda bölgeye ulaştırılacak yardıma katkıda bulunmak amacıyla 1 milyon TL nakdi yardım Somali ve açlıkla mücadele eden Afrika’nın diğer bölgelere ulaştırılmak üzere ilgili hesaba aktarıldı.

Somali halkının yaşadığı açlık ve yoksulluğun giderilmesine bir nebze de olsa katkı sağlamış olmanın üzüntülerini az da olsa hafiflettiğini belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan; “Tarihinin en zor günlerini yaşayan bölge bugün büyük bir açlık ve sefalet yaşıyorlar. Yüzyılımızın en büyük kuraklığını yaşayan bölgede milyonlarca insan açlık ve buna bağlı ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. Geleneklerimizde de olan yardımlaşma ve paylaşmayı bu sefer Somali ve civar bölgedeki felaketzedeler için gerçekleştiriyoruz. Onların dramına kayıtsız kalmayarak, bilhassa ramazan gibi bir rahmet ve bereket ayında onların yardımına koşuyoruz” şeklinde konuştu.

Editöre önemli not: Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.’nin daha önce çalışanları ve müşterileri nezdinde başlattığı ve size duyurusunu yapmış olduğumuz bağış kampanyası ayrıca halen devam etmektedir. O kampanyanın sonuçlarını da sizinle en kısa zamanda paylaşıyor olacağız. Bu basın bültenimize konu olan yardım; bankamızın kendi kaynaklarıyla bölgeye ulaştırılmak üzere yaptığı yardımı ihtiva etmektedir.

Click

AB Dönem Başkanı Macaristan’da Faizsiz Bankacılık Brifingi

21.06.2011

Click

AB Dönem Başkanı Macaristan’da Faizsiz Bankacılık Brifingi

21.06.2011

Avrupa Birliği dönem başkanlığı görevini yürüten Macaristan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Avrupa ve Arap & İslam Dünyası arasındaki Kültürel Farklılık ve Diyaloğun Önemi Konferansı” Macaristan’ın Eger şehrinde gerçekleştirildi.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, hafta sonu Macaristan’ın Eger kentinde düzenlenen “Avrupa ve Arap & İslam Dünyası arasındaki Kültürel Farklılık ve Diyaloğun Önemi Konferansı”nda, İslami Bankacılık hakkında konferans katılımcılarına bir sunum gerçekleştirdi. Uyan, kriz dönemlerinde daha belirginleşen “Faizsiz Bankacılık Modelinin Sağlam Yapısı” ana temalı bu sunumda ekonomik krizin nedenleri hakkında da bilgi verdi.

Macaristan Başbakan Yardımcısı Dr. Zsolt Semjen, Macaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dr. Janos Hovari ve Eger Belediye Başkanı Laszlo Habis’in ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin siyaset ve ekonomi dünyasından önemli isimler katıldı.

Uyan, uzun dönemli finansman kaynağı oluşturmak amacıyla en son geçtiğimiz yıl Sukuk ihracı döneminde Avrupa ülkelerinde bir road show gerçekleştirdiklerini hatırlatırken, bu tür toplantıların Avrupalı siyaset ve iş dünyası temsilcilerine faizsiz bankacılık modelini anlatmak için çok önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Uyan gerçekleştirdiği sunumda özellikle, “ faizsiz bankacılık modelinde, Batı’da görülen finansal mühendislik ürünlerine dayalı aşırı borçlanma ve borcun satışına, spekülatif ve fiktif türev ürünlerle işlem yasağı nedeniyle aşırı borçlanmanın önüne set çekildiğini ve faizsiz bankacılığın krizlere daha dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu” ifade etti.

Click

Kuveyt Türk İlk 3 Ayda 37.9 Milyon TL Net Kar Etti

27.05.2011

Click

Kuveyt Türk İlk 3 Ayda 37.9 Milyon TL Net Kar Etti

27.05.2011

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 2011 yılının ilk 3 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre aktiflerini yüzde 47 artırarak 10 milyar 439 milyon Türk Lirasına çıkarttı.

Kuveyt Türk’ten yapılan açıklamada; ilk 3 aylık mali sonuçlara bakıldığında bankanın istikrarlı büyümesini bu dönemde de sürdürdüğü ifade edildi. 2011 yılının ilk 3 ayında Kuveyt Türk, 2010 yılı ilk çeyreği ile kıyaslandığında aktiflerini yüzde 47 artırarak 10 milyar 439 milyon Türk Lirasına çıkarttı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre krediler ise yüzde 43 oranında artarak 7 milyar 848 milyon TL’ye ulaştı.

Açıklamada ayrıca, öz kaynakların yüzde 53 artarak 1 milyar 295 milyon TL’ye yükseldiği ve toplanan fonların da yüzde 46 artarak 8 milyar 719 milyon TL’ye ulaştığı ifade edildi. Aynı dönemde sermaye yeterliliği rasyosu ise yüzde 15,74 olarak gerçekleşti.

Click

Kuveyt Türk Londra Kıymetli Madenler Birliği'nde

09.05.2011

Click

Kuveyt Türk Londra Kıymetli Madenler Birliği'nde

09.05.2011

Kuveyt Türk Katılım Bankası, dünya altın piyasasında etkin bir oyuncu olma yolundaki kararlılığı çerçevesinde, The London Bullion Market Association'a (Londra Kıymetli Madenler Birliği) üye olan ilk ve tek Türk bankası oldu.

Kuveyt Türk, altın ve kıymetler madenler sektörünün uluslar arası alandaki en önemli kuruluşu olan Londra Kıymetli Madenler Birliği’ne (LBMA) dahil olarak altın bankacılığı alanındaki konumunu daha da güçlendirecek önemli bir adıma imza attı. Geçtiğimiz hafta içinde LBMA CEO’su Stewart Murray, Kuveyt Türk’e gerçekleştirdiği bir ziyaret ile üyelik (“Associate”) sertifikasını Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Murat Çetinkaya’ya takdim etti. Bankanın kıymetli madenler alanındaki önemli rolünü teyid eden bu üyelikten ve Türkiye’de altın piyasasında en etkin bankalardan biri olarak Kuveyt Türk’ün LBMA’ye dahil olmasından memnuniyet duyduğunu belirten Murray bu sayede altın piyasası açısından çok önemli bir ülke konumunda bulunan Türkiye’deki gelişmeleri daha iyi anlama ve yakından takip etme imkanına kavuşacaklarını ifade etti.

Ziyaret sonrasında bir açıklama yapan Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Murat Çetinkaya, kıymetli madenler piyasasında en etkin kurumlardan biri olan LBMA’ye dünyadaki önemli bankalar, ticari kuruluşlar, altın üretimi yapan şirketler, üretim yapan kuyumcular ve borsaların üye olabildiğini belirtirken, “Türkiye’nin yanı sıra küresel piyasalarda da Altın Bankacılığı alanında etkin olma hedefimiz çerçevesinde bundan sonra LBMA nezdinde de faaliyette bulunacağız.” dedi. LBMA’in piyasaların koordinasyonunu sağlama, takas ve teslimat, kıymetli maden saklama ile ilgili standartları belirleme ve bilgi dokümanları hazırlama gibi farklı görevleri olduğunun altını çizen Çetinkaya sözlerine şöyle devam etti: “Kuveyt Türk olarak sürekli gelişen ve çeşitlenen ihtiyaçlar karşısında yeni ürünler ve yeni hizmetler ile bireysel yatırımcıdan kurumsal yatırımcıya kadar oldukça geniş bir müşteri tabanında altın ve kıymetli madenler alanında hizmet sunuyoruz. Bu alanda global finansal kurumlar, rafineriler ve diğer iş ortaklarımızla kurduğumuz ilişki ağına bu kez Londra Kıymetli Madenler Birliği’ni eklemiş bulunuyoruz”.

Türkiye’de İstanbul Altın Borsası’nın en aktif üyelerinden biri olduklarının altını çizen Çetinkaya, dünyanın altın bankacılığında önde gelen banka ve kıymetli maden rafinerileriyle güçlü ilişkilerine atıfta bulunarak LBMA’in böyle bir sertifikayla Kuveyt Türk’ün global aktörler liginde de etkinliğini tescil ettiğini ifade etti.

Click

Zamana Meydan Okuyan Tarihi Ortaköy Cami’si Kuveyt Türk Desteği İle Gelecek Nesillere Hazırlanıyor

03.05.2011

Click

Zamana Meydan Okuyan Tarihi Ortaköy Cami’si Kuveyt Türk Desteği İle Gelecek Nesillere Hazırlanıyor

03.05.2011

Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkma çalışmaları kapsamında 2005 yılından bu yana tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına destek veren Kuveyt Türk; İstanbul Azarkapı Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi ve Bursa Kozahan Şadırvanından sonra Ortaköy Cami’nin restorasyon çalışmalarını üstleniyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon kapsamına alınan ve halk arasında Ortaköy Cami olarak tanınan Büyük Mecidiye Camisi’nin restorasyonunun 3 milyon TL’ye mal olması öngörülüyor.

Çalışmalarına Mayıs ayında başlanması ve 1.5 yıl sürmesi planlanan restorasyon projesinin tanıtımıyla ilgili olarak 3 Mayıs Salı günü düzenlenen basın toplantısına, Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1.Bölge Müdürü İbrahim Özekinci ile restorasyon süresince projenin danışmanlığını üstlenecek olan İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ersen katıldı.

Toplantıda söz alan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan; topluma ve sosyal paydaşlara karşı şirketlerin ciddi sorumluluklarının olduğunun altını çizerek bugün için bu sorumluluğun kurumsal sosyal sorumluluk olarak adlandırıldığını ifade etti. Uyan sözlerinin devamında; “Tarihi ve kültürel mirasımızın yaşatılması ve bu sayede gelecek nesillere “Değerleri” yaşatılmış bir ortam bırakmak Kuveyt Türk olarak sosyal sorumluluk projelerindeki önceliğimiz. Bu misyonla Ortaköy’ün simgesi haline gelen Ortaköy Mecidiye Cami’sinin restore ederek tarihin bize emanet bıraktığı bu kültürel mirasa sahip çıkmaktan büyük mutluluk duyuyoruz”dedi. Kuveyt Türk’ün 2005 yılında itibaren farklı kurumsal sosyal sorumluluk projelerine de değinen Uyan, “Kuveyt Türk Katılım Bankası ana ortaklarından Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan Ortaköy camisi’nin aslına uygun olarak restore ettirmenin yanısıra bu tip projeleri sadece bütçeden ibaret bir sponsorluk olarak görmeyip çalışanlarımız ve müşterilerimizle birlikte yaşayarak içselleştiriyoruz” dedi.

Restorasyon çalışmalarıyla ilgili olarak söz alan Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1.Bölge Müdürü İbrahim Özekinci ise; Kuveyt Türk’ün bu projeye desteğinin Türk kültürel tarihi açısından önemini vurgulayarak; İstanbul genelinde tarihi ve kültürel mirasların restorasyonuna son dönemde hız verdiklerini kaydetti. Restorasyon projeleri ile İstanbul’un önemli tarihi eserlerinin korunmasına ve yaşatılmasına yönelik çalışmalarına devam edeceklerini belirten Özekinci; önümüzdeki dönemde Vakıflar mülkiyetinde olan çok çeşitli tarihi eserin de restorasyon projesinin başlatılacağını sözlerine ekledi.

Yaklaşık 15 ay sürecek restorasyon çalışmaları süresince proje danışmanlığını üstlenecek olan Prof. Dr. Ahmet Esen ise, tarihi eserlerin aslına uygun olarak restore edilmesinin çok önemli olduğunu vurgularken, bilimsel danışma kurulunun da bu tür projelerde tarihi yapının bozulmasına ve yenilenirken aslını kaybetmesinin önüne geçecek hassasiyetin gösterilmesini denetleyeceğini vurguladı.

Click

Kuwait Finance House’un İlk Çeyrekte Net Karı; 22.6 Milyon Kuveyt Dinarı Oldu

26.04.2011

Click

Kuwait Finance House’un İlk Çeyrekte Net Karı; 22.6 Milyon Kuveyt Dinarı Oldu

26.04.2011

Kuwait Finance House Yönetim Kurulu Başkanı Sameer Al-Nafisi, 2011 yılının ilk üç aylık döneminde toplam gelir ve mevduatın yüzde 15 arttığını belirtirken, toplam aktiflerin de yüzde 9 büyüdüğünü açıkladı.

Kuwait Finance House’un (KFH) 2011 yılı ilk çeyrek dönemine ilişkin rakamsal sonuçlarını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Al-Nafisi, net karın 22.6 milyon Kuveyt Dinarı olduğunu ifade ederken, bu dönemde toplam gelirlerin de geçtiğimiz yılın aynı dönemine gore yüzde 15’lik bir artışla 192.5 milyon Kuveyt Dinarı’na ulaştığını dile getirdi.

Yapılan açıklamada toplam varlıkların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9’luk artışla 12.753 milyar KD’ına, mevduatın ise yüzde 15 artışla 8.2 milyar KD’ına ulaştığı ifade edildi.

Click