Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan;“Yenilikçi Ürün Ve Hizmetlerimizle Kobilerimizin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz”

22.11.2013

Click

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan;“Yenilikçi Ürün Ve Hizmetlerimizle Kobilerimizin Yanında Olmaya Devam Edeceğiz”

22.11.2013

 

Kuveyt Türk’ün, yaklaşık 3 yıldır Anadolu genelinde Kobi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği “Kuveyt Türk İşin Doğrusu” zirvesi İzmir’deki toplantıyla devam etti

 
 


Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın, kobilere yönelik, ilk olarak 2011 yılı içinde Elazığ’da gerçekleştirilen toplantıyla başlattığı “Sağlam Finansal Kararlar” buluşmaları geçtiğimiz gün İzmir’de gerçekleştirildi. Bugüne kadar yaklaşık 20 bin kilometre yol katedilerek 16 şehirde gerçekleştirilen bu toplantılarda Kuveyt Türk Katılım Bankası üst yönetimi işletme sahipleriyle bir araya geldi.

İzmir’de Swissotel’de düzenlenen etkinliğe, Kuveyt Türk Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral ve Bölge Müdürü Yücel Doğru ile tüm Kuveyt Türk İzmir Şube çalışanları ile İzmir iş dünyasının temsilcileri katıldı.

 

Ufuk Uyan; Çare Faizsiz Bankacılık Sisteminde

3 yıl içinde toplam 16 ilde yaklaşık 7 bin Kobi temsilcisi ile biraraya geldiklerini söyleyen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Bu toplantılar ile işletme sahiplerimize sahip olduğumuz bilgi, birikim ve tecrübeyi aktarmayı amaçlıyoruz. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yenilikçi ürün ve hizmetlerimz ile kobilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Uyan, İzmirli kobi temsilcilerine yaptığı konuşmada spekülatif olmayan, gerçek ihtiyaçları karşılayan üretime yönelik istihdam sağlayacak bir sistem olan faizsiz bankacılık sisteminin altını çizdi.

Faizsiz bankacılık sisteminin reel ekonomiyi önemli ölçüde desteklediğini vurgulayan Uyan, 2013 yılı içerisinde 131 milyon TL fon topladıkları İzmir’e 104 milyon TL fon kullandırdıklarını belirtti. Bu anlamda 2013 yılı içerisinde İzmir Şubelerinde kullandırılan fonların, toplanan fonların yüzde 79‘una tekabül ettiğini belirten Uyan, İzmirli işletmecilerin büyümesine destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

İzmirli ihracatçılara yakın bir zamanda Katılım Bankacılığı presipleri çerçevesinde ihracatın finansmanına yönelik yeni bir ürün sunduklarını söyleyen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, öncelikle teyiden akreditif karşılığı ihracat yapan girişimcilerin finansman ihtiyacını karşılayacaklarını daha sonra sırasıyla avalle poliçe karşılığı doğrudan yurt dışı plasman riskini almak kaydıyla finansman sağlayacaklarını belirtti. Bunun ihracata çok büyük faizsiz bir destek olduğunu kaydeden Ufuk Uyan, ayrıca Katılım Bankaları Birliği olarak Eximbank kaynaklarına faizsiz esasta ulaşmak için çalışma yaptıklarını ve takip ettiklerini hatırlattı.

Mehmet Oral; “En Önemli Kaynak; Nakit”

İzmir’de toplam 13 şube ile faaliyet gösterdiklerini söyleyen Bireysel ve İşletme Bankacılık Grubu’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral, katılımcılara yönelik olarak yaptığı sunumda farklı sektörlerdeki birçok firmayla yıllardır sürdürdükleri finansal deneyimlerini örnekleriyle paylaştı. Bir firmanın ayakta kalabilmesi için en önemli kaynağının nakit olduğuna dikkat çeken Oral, güçlü bir nakit akışı için ilk önce, “İşletme sermayeniz yeterli mi?”, “Ödeme ve alacaklarınızın vadesi uyumlu mu?” ve “Hazırda kullanılabilecek ek fon kaynaklarınız var mı?” sorularına cevap vermek gerektiğini belirtti.


 
 
Click

Kuveyt Türk’ün Sukuk İhracına 2 Katın Üzerinde Talep

21.11.2013

Click

Kuveyt Türk’ün Sukuk İhracına 2 Katın Üzerinde Talep

21.11.2013

 

Kuveyt Türk, 364 gün vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki kira sertifikası halka arzı, 2 kattan fazla talep ile sonuçlandı.

 
 


Kuveyt Türk’ün, Türkiye’de bu zamana kadar TL cinsinden gerçekleştirilen en yüksek tutarlı Sukuk ihracı olan halka arzına 2 kattan fazla talep geldi. Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ihraç, Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen en yüksek montanlı kira sertifikası halka arzı niteliği taşıyor.

Kuveyt Türk’ün 364 gün vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki ihracı, 13-14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen talep toplamada yoğun bir ilgi ile karşılandı. Halka arzda yatırımcılardan gelen 216 milyon TL tutarındaki yüksek talep nedeniyle, Kuveyt Türk ek satış hakkını da kullanarak ihraç tutarını 150 milyon TL’ye artırdı.

3 ayda bir sabit gelir dağıtılacak

Halka arz sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN; ihracın Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki ile Kuveyt Türk Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. KT Kira Sertifikaları Şirketi’nin devraldığı varlıklardan kira geliri elde edeceğini ve söz konusu kira gelirlerinin sertifika sahiplerine dağıtılacağını açıklayan UYAN, “Kira Sertifikası vadesinde ilgili varlıklar tekrar kaynak kuruluşa devredilecek. Yatırımcılara kira sertifikası süresince 91 günde bir yıllık brüt yüzde 9,10 dağıtılacak ve bir yılsonunda kira sertifikası bedeli geri ödenecek.

Söz konusu işlem, Türkiye'de şimdiye kadar ihraç edilen kira sertifikaları arasında piyasa gösterge oranı üzerine ödenen ek getiri itibariyle en başarılı işlem olmuştur” şeklinde konuştu. 2010 ve 2011 yıllarındaki sırasıyla 100 milyon USD ve 350 milyon USD tutarındaki Sukuk ihraçlarının ardından TL kira sertifikası ihracıyla, Kuveyt Türk’ün sermaye piyasalarından yeni bir fonlama kaynağına eriştiğini belirten Uyan, yatırımcılara düzenli gelir sağlayan alternatif bir yatırım aracı sunulduğunu sözlerine ekledi.

 
 
Click

Kuveyt Türk’ten İlk 9 Ayda 236,7 Milyon TL Kar

11.11.2013

Click

Kuveyt Türk’ten İlk 9 Ayda 236,7 Milyon TL Kar

11.11.2013

 

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ilk 9 aydaki net karı;236,7 Milyon TL oldu.

 
 


Kuveyt Türk 2013 yılı büyüme hedefine istikrarlı bir şekilde devam ederek ilk 9 aylık karını 236,7 milyon TL olarak açıkladı.

Toplam aktifler geçtiğimizin yılın ilk 9 aylık dönemine oranla yüzde 25 artarak 23 Milyar 625 Milyon TL’ye, öz varlıklar ise yüzde 33 artış performansıyla 2 Milyar 247 Milyon TL’ye ulaştı. Toplanan fonlar yine aynı dönemle mukayese ile yüzde 22 artarak 15 Milyar 600 Milyon TL oldu. Fon kullandırma alanında ise; yüzde 27’lük bir artış kaydedilerek 15 Milyar 125 Milyon TL seviyesine ulaşıldı.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, bankanın ilk 9 aylık dönemi ile ilgili yaptığı değerlendirmede; istikrarlı büyümelerine devam ettiklerini belirtirken, “Kuveyt Türk’ün büyümesinin yanında Katılım Bankacılığı sektörümüze de geliştirdiğimiz yenilikçi ve öncü ürünlerimizle katma değer sağlamaya devam ediyoruz“ dedi. Yenilikçi ürünleri ile sektörün en hızlı büyüyen bankası olduklarının altını çizen Uyan, sözlerine şöyle devam etti: “Kuveyt Türk olarak yeniliklerini devam ettirerek önümüzdeki günlerde, 1 yıl vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki kira sertifikasını (Sukuk) halka arz ediyoruz. Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ihraç, özel sektör tarafından yurt içinde halka arz edilecek en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası olma niteliğini taşıyor.”

 
 
 
Click

Kuveyt Türk TL Cinsinden Sukuk İhraç Ediyor

15.11.2013

Click

Kuveyt Türk TL Cinsinden Sukuk İhraç Ediyor

15.11.2013

 

Yenilikçi ürünleri ile sektörün en hızlı büyüyen bankası olan Kuveyt Türk, 1 yıl vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki kira sertifikasını (Sukuk) halka arz ediyor.

 
 


Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan ihraç, özel sektör tarafından yurt içinde halka arz edilecek en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası olma niteliğini taşıyor.

Kaliteli hizmet anlayışı ve güçlü sermaye yapısı ile Türkiye’nin sağlam bankası olan Kuveyt Türk, sektörde en iyileri gerçekleştirmeye devam ediyor. Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak yapılandırılan 1 yıl vadeli ve 100 milyon TL tutarındaki ihraç, Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilecek en yüksek montanlı kira sertifikası halka arzı niteliği taşıyor. Taleplerin 13-14-15 Kasım tarihlerinde toplanacağı halka arzda yatırımcılardan gelecek talebe göre, ihraç tutarı 150 milyon TL nominal tutara kadar artırılabilecek. Ak Yatırım liderliğinde gerçekleştirilecek ihraçta Bizim Menkul Değerler konsorsiyum üyesi olarak yer alıyor. Talep toplama işlemleri tüm Kuveyt Türk şubeleri, internet şubesi (www.kuveytturk.com.tr) Ak Yatırım ve Bizim Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla yürütülecek.

3 ayda bir sabit gelir dağıtılacak

Halka arz sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, ihracın Kuveyt Türk’ün %100 iştiraki KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. KT Kira Sertifikaları Şirketi’nin devraldığı varlıklardan kira geliri elde edeceğini ve söz konusu kira gelirlerinin sertifika sahiplerine dağıtılacağını açıklayan UYAN, “Kira Sertifikası vadesinde ilgili varlıklar tekrar kaynak kuruluşa devredilecek. Yatırımcılara kira sertifikası süresince 3 ayda bir sabit gelir dağıtılacak ve bir yılsonunda kira sertifikası bedeli geri ödenecek” dedi. 2010 ve 2011 yıllarındaki sırasıyla 100 milyon USD ve 350 milyon USD tutarındaki Sukuk ihraçlarının ardından TL kira sertifikası ihracıyla, Kuveyt Türk’ün sermaye piyasalarından yeni bir fonlama kaynağına erişeceğini belirten Uyan, yatırımcılara düzenli gelir sağlayan alternatif bir yatırım aracı sunulduğunu açıkladı.


 
 
Click

Kuveyt Türk’ün Notu Artırıldı

03.11.2013

Click

Kuveyt Türk’ün Notu Artırıldı

03.11.2013

 

Islamic International Rating Agency (IIRA) Derecelendirme Kuruluşu, Kuveyt Türk’ün kısa ve uzun vadeli ulusal notunu yükseltti.

 
 


İslami/Faizsiz Bankaları derecelendiren Islamic International Rating Agency (IIRA) Derecelendirme Kuruluşu, Kuveyt Türk’ün kısa vadeli ulusal notunu” A+“dan “AA-”’ye, uzun vadeli ulusal notunu ise “A-1”den “ A-1+”ya yükseltti. Yerel para cinsinden uluslararası notunu “BBB/A-3” olarak yabancı para cinsinden uluslararası notunu ise “BBB-/A-3” olarak teyit eden Islamic International Rating Agency notların görünümünü “Durağan” olarak teyit etti.

Sermaye artırımı not artışını destekledi

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın büyüme planlarını sürdürmek için hissedarlarının 2013 yılındaki sermaye artışının ve son yıllarda gösterdiği başarılı performansın söz konusu not artışında etkili olduğunu belirten Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, 2018 vizyonuna uygun olarak 2014 yılında da planlanan stratejik sermaye artışının büyümeyi destekleyeceğini vurguladı.


 
 
Click

Kuveyt Türk, Sağlam Sokak’tan Sesleniyor:“Tasarruflarınızı sağlama alın.”

03.11.2013

Click

Kuveyt Türk, Sağlam Sokak’tan Sesleniyor:“Tasarruflarınızı sağlama alın.”

03.11.2013

 
 
 


Ülkemizde son yıllarda birçok kurumun ortak mesajı olan “tasarruf”, her geçen gün daha çok önem kazanıyor. İnsanlar sadece günlük yaşamlarını rahatlatmak için değil, hayalleri için de tasarruf etmenin önemini git gide anlıyor.

Bu konuya en çok önem veren kurumların başında gelen Kuveyt Türk, insanların hayalleri için yaptığı tasarruflara gerçekten önem veriyor. Kuveyt Türk’ün bankacılık anlayışının temelinde müşterilerini “harcamaya” değil “tasarrufa” teşvik etmek yatıyor.

Bu doğrultuda Kuveyt Türk, tasarruflara ne kadar önem verdiğini ortaya koyan yepyeni bir kampanyayla karşımıza çıkıyor. Bunu da herkesin içten içe çok sevdiği ve özlem duyduğu sımsıcak mahalle hayatı, komşuluk ve esnaf ilişkileri üzerinden yapıyor.

 

Artık Kuveyt Türk’ün yepyeni bir mahallesi var: Sağlam Sokak

     
 

Bu sokakta herkesin bir hayali var ve onlar hayalleri için çalışıyorlar, küçük büyük tasarruf ediyorlar. Mahalle sakinlerinden biri evinden çıkıp işine giderken, bize Sağlam Sokak’tan ve buradaki insanların hayallerinden bahsediyor; Fırıncı Yücel Amca’nın oğlunu mühendis görme hayali, Ayla Teyze’nin Hacca gitme hayali, ve kendisinin eşiyle birlikte bir ev sahibi olma hayali…

Kuveyt Türk, Sağlam Sokak ile tasarrufların her kuruşunu çok değerli bir emanet olarak kabul ettiği ve bu yüzden kimsenin hesabından habersiz hiçbir kesinti yapmadığı mesajını veriyor.

Click