Kuveyt Türk’ten Kentsel Dönüşüme Destek

17.02.2013

Click

Kuveyt Türk’ten Kentsel Dönüşüme Destek

17.02.2013


Kuveyt Türk Katılım Bankası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile kentsel dönüşümde kullanılacak finansman desteği için bir protokol imzaladı


Kuveyt Türk Katılım Bankası, 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilerde sağlanacak finansman desteğine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile bir işbirliği protokolü imzaladı.

İmzalanan protokol kapsamında Kuveyt Türk; uzun vadede gerçekleşecek Kentsel Dönüşüm projesi için hem gayrimenkul sahiplerinin hem de inşaat firmalarının fon ihtiyaçlarını sağlayacak. Hizmet kapsamında, özellikle bireylerin ihtiyaç duyabileceği; risk tespit ücreti, inşaat yıkım ücreti, inşaat yapım ücreti gibi birçok masraf kalemi Kuveyt Türk tarafından finanse edilebilecek. Bunun yanında Kuveyt Türk, inşaat firmalarının da işletme finansmanı ihtiyaçlarını karşılama noktasında ve daha önce de yapıldığı gibi inşaat firmalarının mevcut gayrimenkullerinin satışında da kendilerine finansman desteği verecek.


Vatandaşlarımızın güvenli ve modern konutlarda yaşaması çok önemli


Protokole Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen ile birlikte imza atan Kuveyt Türk Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet ORAL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bu önemli projede birlikte rol almaktan ve ülkemizin modernleşmesine katkı sağlamaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirtirken, “Devam eden süreçte de kentsel dönüşüm konusundaki projeleri teşvik etmeye ve çalışmalarımızı her geçen gün daha da genişletmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

     

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Oral, sözlerine şöyle devam etti; “Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında 20 yıl içerisinde 6,5 milyon binanın yıkılıp yeniden yapılması, toplamda 520 milyar TL’lik değer yaratılması tahmin edilmektedir. Vatandaşlarımızın güvenli konutlarda yaşamasına ve hayat standartlarının yükselmesine katkı sağlayacak olmak bizlere büyük bir heyecan vermektedir.”

Bakanlığın gerçekleştirdiği bu önemli projeye bankacılık sektörünün de destek vermesiyle; kentlerin daha güvenli ve modern hale geleceğini söyleyen Oral, “Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte inşaat, yapı malzemeleri ve gayrimenkul gibi birçok sektör olumlu etkilenecek, bununla birlikte ülke ekonomisine de büyük katkı sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Click

Katılma Hesapları Stopaj Oranları Değişikliği Hakkında

29.01.2013

Click

Katılma Hesapları Stopaj Oranları Değişikliği Hakkında

29.01.2013


Katılma hesaplarından elde edilen brüt kar payı kazancı üzerinden kesilen gelir vergisi oranları para cinsi ve vadeye göre farklılaştırılmıştır.

Yeni oranlar 01.01.2013 tarihinde açılan katılma hesapları ile aynı tarihten itibaren geçerli olmak üzere vadesi yenilenen hesaplara uygulanacaktır.


Türk Lirası Katılma Hesapları için;

6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplarda %15

1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda %12

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %10


Dolar ve EURO Katılma Hesapları için;

6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplarda %18

1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda %15

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %13


Altın Katılma Hesapları için;

6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplarda %15

1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda %15

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %15

Click

Kuveyt Türk Altın Kare Fotoğraf Yarışması Başladı!

14.01.2013

Click

Kuveyt Türk Altın Kare Fotoğraf Yarışması Başladı!

14.01.2013

                         

Kuveyt Türk Altın Kare Fotoğraf Yarışması Başladı!

Altın bankacılığında yenilikçi yaklaşımların lideri “Altın Uzmanı” Kuveyt Türk, fotoğrafa gönül veren sanatseverler ile Altın Kare Fotoğraf Yarışması’nda buluşuyor. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından onaylanan ve alanında uzman isimlerden oluşan seçici kuruldan oluşan yarışmaya, şartnamedeki koşulları taşıyan tüm amatör veya profesyonel fotoğrafseverler katılabilmektedir.

Yarışma Konusu :

Türk toplumunda ve Dünya’da altının kullanım alanları, altının geleneksel olarak kullanıldığı merasimlerdeki vazgeçilmez yeri, altının maden olarak çıkarılmasından işlenmesi ve takı haline getirilmesi aşamasına kadar geçirdiği safhalar, kuyumculuk sektörü ve bir yatırım aracı olan altından oluşacak kompozisyonlar kısaca; altının hayatımızdaki yeri yarışma konusuna dahildir.

Yarışma sonunda dereceye giren katılımcılara ödülleri altın olarak takdim edilecektir.

Yarışma hakkında detaylı bilgi almak ve katılmak için tıklayınız.

ÖDÜLLER :

Birinci : 25 gr Altın

İkinci : 15 gr Altın

Üçüncü : 10 gr Altın

KT Özel Ödülü : 5 gr Altın

Mansiyon (2 Adet) : 2,5 gr Altın

Sergileme (25 Adet) : 1 gr Altın


SEÇİCİ KURUL :

1. Aslan DEMİR : Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Gn.Md.Yrd.

2. Hasan YILMAZ : Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. Kur.İlet.Md.

3. Sabit KALFAGİL : Fotoğraf Sanatçısı

4. İzzet KERİBAR : Fotoğraf Sanatçısı

5. İbrahim ZAMAN : Fotoğraf Sanatçısı


YARIŞMA TAKVİMİ :

Son Başvuru Tarihi : 12 Nisan 2013

Seçici Kurul Değerlendirmesi : 17 Nisan 2013

Sonuçların Açıklanması : 19 Nisan 2013

Sergi ve Ödül Töreni : Sonuçların açıklandığı tarihte ayrıca ilan edilecektir.


BAŞVURU ADRESİ :

Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. - Kurumsal İletişim Müdürlüğü

Altın Kare Fotoğraf Yarışması Sekretaryası Dikkatine

Adres : Büyükdere Cad.No:129/1 PK: 34394 Esentepe / Şişli / İSTANBUL

E-Posta : altinkare@kuveytturk.com.tr

Telefon : 0212 355 40 57

Faks : 0212 354 10 75

Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

20.12.2012

Click

Katılma Hesaplarında Yapılan Değişiklik Hakkında

20.12.2012

Katılma hesapları vade gün yapısı ve kar paylaşım oranları 25/12/2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere güncellenecektir. Detaylı bilgiye tablodan ulaşabilirsiniz.

KATILMA HESAPLARININ KAR PAYLAŞIM ORANLARI (TL - USD - EURO)
HESAP TÜRÜ 1 AYLIK (31 Gün) 3 AYLIK (32 - 91) 6 AYLIK (92 - 180) 1 YILLIK (181 - 364)
MÜŞTERİ BANKA MÜŞTERİ BANKA MÜŞTERİ BANKA MÜŞTERİ BANKA
KLASİK 75 25 75 25 77 23 80 20
GÜMÜŞ 80 20 80 20 82 18 85 15
ALTIN 81 19 81 19 83 17 86 14
PLATİN 83 17 83 17 85 15 88 12
PLATİN+ 86 14 86 14 90 10 92 8

ARA DÖNEM KAR PAYI ÖDEMELİ KATILMA HESAPLARININ KAR PAYLAŞIM ORANLARI (TL - USD - EURO)
HESAP TÜRÜ 1 AYLIK 3 AYLIK 6 AYLIK 1 YILLIK
MÜŞTERİ BANKA MÜŞTERİ BANKA MÜŞTERİ BANKA MÜŞTERİ BANKA
ALTERNATİF 83 17 83 17 86 14 88 12
YATIRIM 88 12 88 12 90 10 92 8
Click

Kuveyt Türk, “İşin Doğrusu” İle Düzce’ye Konuk Oldu

06.12.2012

Click

Kuveyt Türk, “İşin Doğrusu” İle Düzce’ye Konuk Oldu

06.12.2012


Kuveyt Türk’ün, Kobilerin istikrarlı büyümelerini sağlamaya yönelik olarak tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunduğu “Kuveyt Türk İşin Doğrusu” zirvesi Düzce iş dünyasını bir araya getirdi


Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın, “İşin Doğrusu; Etik Bankacılık ve Sağlam Finansal Kararlar” konseptiyle tecrübe, bilgi ve birikimlerini paylaştığı Anadolu bölge toplantıları şeklinde işletme sahipleriyle bir araya geldiği buluşmalarının en son adresi; İzmit’in ardından Düzce oldu.

Düzce Pelemir Otel’de düzenlenen etkinliğe, Kuveyt Türk Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Genel Müdür Yardımcıları İrfan Yılmaz ve Mehmet Oral, tüm Düzce Şubelerinin çalışanları ile Düzce iş dünyasının temsilcileri katıldı.


Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, faizsiz bankacılıkta mal veya hizmetin gerçek olması gerektiğini belirtirken, “Bankacılıkta iç denetim, ahlaki denetim ve kişinin kendi denetimi en az bankaların yasal otoritelerle birlikte yürüttüğü dış denetim kadar önemlidir” dedi.

Düzce’de Kullandırılan Fonlar Toplanan Fonların Yüzde 148’i

Yıl başında, 2012 sonu için koyduğu 223 şubeye ulaşma hedefine Ağustos ayı başı itibariyle ulaşan Kuveyt Türk, 1 şubeyle hizmet verdiği Düzce’ye büyük önem verdiğini vurgulayan Uyan, 2012 yılında Düzce şubesinde kullandırılan fonların, toplanan fonların yüzde 148’ini oluşturduğunu ve katılım bankalarında bu oranın yüzde 53 iken, mevduat bankalarında ise yüzde 148 olduğunu söyledi.


Kobi’lere Yeni Kaynaklar Oluşturuluyor

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan sunumunun bir bölümünde Türk ekonomisine dair yaptığı değerlendirmelerde; Kobi’ler için yeni kaynaklar oluşturmaya çalıştıklarını, uzun vade ve düşük maliyetli yeni yurt dışı kaynak olarak SUKUK’un bu anlamda artık yeni bir ekonomik ürün olarak vitrinde tercih edilecek ürünlerden biri olduğunu söyledi.

     

Uyan konuşmasının devamında: “Uzun yıllara dayanan uğraş ve maalesef önyargılı bazı polemiklerin ardından çok şükür bugün “SUKUK” katmedeğeri yüksek yeni bir ekonomik varlık ve yeni bir enstrüman olarak ülke ekonomisinde hak ettiği ilgiyi görmektedir. Sadace özel sektör olarak değil cari açığa olumlu etkileri ve üreten Türk iş gücünün verimli ekonomik kaynak temini için Hazine’mizin de yoğun ilgi, destek ve gayretleri hepimizin malumu olarak bizi emeklerin karşılığı olarak sevindirmektedir.”


İrfan Yılmaz; “En Önemli Kaynak; Nakit”

Bireysel ve İşletme Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, katılımcılara yönelik olarak yaptığı sunumda farklı sektörlerdeki birçok firmayla yıllardır sürdürdükleri finansal deneyimlerini örnekleriyle paylaştı. Bir firmanın ayakta kalabilmesi için en önemli kaynağının nakit olduğuna dikkat çeken Yılmaz, güçlü bir nakit akışı için ilk önce, “İşletme sermayeniz yeterli mi?”, “Ödeme ve alacaklarınızın vadesi uyumlu mu?” ve “Hazırda kullanılabilecek ek fon kaynaklarınız var mı?” sorularına cevap vermek gerektiğini belirtti.

Kredi kartına borçlanmak ve tüketici kredisi çekip ödemeleri karşılamanın yanlışlığına da değinen Yılmaz, nakit ve borç ilişkilerinin basit olması esasına vurgu yaparak, konuyu “Para Öncelikle Alacaklılarındır” diyerek özetledi. Konuşmasında, borç yönetiminin önemine dikkat çeken Yılmaz, “Ticari borçlarınızın da maliyeti var. 12 ay sıra taksit 1 yıl vade değildir, bir malı vadeli almak karlılığa ciddi darbe olabilir” dedi. Firmaların ürünlerini fiyatlarken doğru dengeyi bulmalarını öneren Yılmaz, kısa vadeli fonlarla uzun vadeli yatırımların da mümkün olamayacağını sözlerine ekledi.


Click

9 Aylık Karını Yüzde 22 Arttıran Kuveyt Türk’ün Kredi Notu Da Yükseltildi

14.11.2012

Click

9 Aylık Karını Yüzde 22 Arttıran Kuveyt Türk’ün Kredi Notu Da Yükseltildi

14.11.2012


9 aylık net karı 196,4 milyon TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından ülke notu üzerinde yatırım yapılabilir seviyedeki notunu yükseltti.


Kuveyt Türk, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in not artırımıyla eş zamanlı ilk 9 aylık net karını açıkladı. Yılın ilk 9 ayında bireysel ve kurumsal bankacılık alanında yenilikçi ürün ve hizmet çalışmalarıyla büyümesine devam ederek karını; 196,4 milyon TL’ye yükselten Kuveyt Türk’e büyümesini tescil eden bir haber de Fitch’den geldi. Fitch, Kuveyt Türk'ün uzun vadeli TL cinsinden kredi notunu BBB’den BBB+'ya yükseltirken, uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu da BBB-‘den BBB'ye arttırdı. Açıklanan son not artırımlarıyla beraber Kuveyt Türk’ün kredi notu Türkiye’nin ülke kredi notunun üzerinde yer almaya devam etmiş oldu.

İlk 9 ayda toplam aktiflerini 17 milyar 681 milyon TL’ye çıkaran Kuveyt Türk, öz varlıklarda da 1 milyar 616 milyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde toplanan fonlarda 11 milyar 895 milyon TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, 11 milyar 442 milyon TL’lik fon kullandırımı gerçekleştirdi.


“2013 yılında yurtdışından çok daha uygun kaynak temin edilecek”

Türkiye’nin ve bankaların not artışlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN;


“Türkiye’nin uzun yıllar sonra yatırım yapılabilir seviyede not artışı tescili bir nevi gecikmiş hakkın teslimidir ve diğer uluslararası reyting kuruluşlarının da uluslararası rekabetin gereği olarak bu hakkı teslim etmesi temennimi paylaşmak istiyorum” dedi. Bu değerlendirmelerin ülke ekonomimizin Dünya rekabeti ve yatırımcıların ilgisi açısından sevindirici olmakla birlikte, ülkemizin sürdürülebilir ekonomik istikrar adına 2013 yılına daha odaklı ve daha ihtiyatlı girmesi gerektiğini hatırlatan Uyan; “Fitch’den gelen not artışıyla birlikte daralan kar marjlarına karşı, 2013 yılında yurt dışından çok daha uygun maliyetler ve daha uzun vadelerle kaynak temin edebileceğimize inanıyorum.

     

Kuveyt Türk olarak bu not artışları bize ülke ekonomisinin büyümesi ve istihdam artışı faaliyetlerinin desteklenmesi için yeni imkanlar sağlayacaktır” diye konuştu.


Click