Kuveyt Türk, "İşin Doğrusunu" Kayseri’de Anlattı

05.09.2012

Click

Kuveyt Türk, "İşin Doğrusunu" Kayseri’de Anlattı

05.09.2012

     

Kuveyt Türk’ün, Kobilerin istikrarlı büyümelerini sağlamaya yönelik olarak tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunduğu “Kuveyt Türk İşin Doğrusu” zirvesi Kayseri iş dünyasını bir araya getirdi.

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın, “İşin Doğrusu; Etik Bankacılık ve Sağlam Finansal Kararlar” konseptiyle tecrübe, bilgi ve birikimlerini paylaştığı Anadolu bölge toplantıları şeklinde işletme sahipleriyle bir araya geldiği buluşmalarının en son adresi; Bursa’nın ardından Kayseri oldu.

Kayseri Hilton Otel’de düzenlenen etkinliğe, Kuveyt Türk Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, İç Anadolu Bölge Müdürü Bilal Göksu, tüm Kayseri Şubelerinin çalışanları ile Kayseri İş Dünyası’nın temsilcileri katıldı.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, faizsiz bankacılığın global krizden daha korunaklı olduğunun görüldüğünü, zira faizsiz bankacılıkta parasal bir borç oluşturmaksızın borcun sürekli artmasına olanak yok. Borç yalnızca gerçek mal ve hizmet satın almayla oluşur dedi.


"Ülke Ekonomisinin Yeni Ekonomik Varlığı Sukuk Bugün Hakettiği İlgiyi Görüyor"

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan sunumunun bir bölümünde Türk ekonomisine dair yaptığı değerlendirmelerde; Kobi’ler için yeni kaynaklar oluşturmaya çalıştıklarını, uzun vade ve düşük maliyetli yeni yurt dışı kaynak olarak SUKUK’un bu anlamda artık yeni bir ekonomik ürün olarak vitrinde tercih edilecek ürünlerden biri olduğunu söyledi.


Uyan konuşmasının devamında: “Uzun yıllara dayanan uğraşların sonucunda bugün “SUKUK” katmedeğeri yüksek yeni bir ekonomik varlık ve yeni bir enstrüman olarak ülke ekonomisinde hak ettiği ilgiyi görmektedir. Sadace özel sektör olarak değil cari açığa olumlu etkileri ve üreten Türk iş gücünün verimli ekonomik kaynak temini için Hazine’mizin de yoğun ilgi, destek ve gayretleri hepimizin malumu olarak bizi emeklerin karşılığı olarak sevindirmektedir.”

     

Konuşmasının devamında ilk olarak 2010 yılında 100 milyon USD olarak gerçekleştirilen Sukuk ihracının ardından geçtiğimiz yıl Kira Sertifikaları Tebliği kapsamında ihraç edilen ilk Sukuk olma özelliğini taşıyan 5 yıl vadeli 350 milyon USD’lik işlemi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Uyan, Kuveyt Türk’ün açmış olduğu bu yeni kanalın benzer nitelikli yeni projeler ve faaliyetlere cesaret vermesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Konuşmasının son bölümünde yine Türk ekonomisinin yakından takip ettiği ve Türk halkının yakın ilgisine mahsar olan altın hususunda değerlendirmede bulunan Uyan, özellikle 2007 yılından beri bankaların altına olan ilgisi sayesinde atıl vaziyetteki bu önemli servetin yine bankacılık sektörü aracılığıyla Türk ekonomisine kazandırıldığını, bunun bugün itibariyle yaklaşık 16 milyar TL’lik yerli bir kaynağın kayıt altına alınması anlamına gelmesi bakımından da önemli olduğunu, dolayısıyla bankacılık sektörünün özel sektör girişimi olmasına rağmen kamu ve ülke ekonomisine katma değeri gösterdiğini belirtti.

     

İrfan Yılmaz; "En Önemli Kaynak; Nakit"

Bireysel ve İşletme Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, katılımcılara yönelik olarak yaptığı sunumda farklı sektörlerdeki birçok firmayla yıllardır sürdürdükleri finansal deneyimlerini örnekleriyle paylaştı. Bir firmanın ayakta kalabilmesi için en önemli kaynağının nakit olduğuna dikkat çeken Yılmaz, güçlü bir nakit akışı için ilk önce, “İşletme sermayeniz yeterli mi?”, “Ödeme ve alacaklarınızın vadesi uyumlu mu?” ve “Hazırda kullanılabilecek ek fon kaynaklarınız var mı?” sorularına cevap vermek gerektiğini belirtti.

Kredi kartına borçlanmak ve tüketici kredisi çekip ödemeleri karşılamanın yanlışlığına da değinen Yılmaz, nakit ve borç ilişkilerinin basit olması esasına vurgu yaparak, konuyu “Para Öncelikle Alacaklılarındır” diyerek özetledi. Konuşmasında, borç yönetiminin önemine dikkat çeken Yılmaz, “Ticari borçlarınızın da maliyeti var. 12 ay sıra taksit 1 yıl vade değildir, bir malı vadeli almak karlılığa ciddi darbe olabilir” dedi. Firmaların ürünlerini fiyatlarken doğru dengeyi bulmalarını öneren Yılmaz, kısa vadeli fonlarla uzun vadeli yatırımların da mümkün olamayacağını sözlerine ekledi.


Kayseri'de Kullandırılan Fonlar Toplanan Fonların Yüzde 105'i

Yıl başında, 2012 sonu için koyduğu 220 şubeye ulaşma hedefine Ağustos ayı başı itibariyle ulaşan Kuveyt Türk, 4 şubeyle hizmet verdiği Kayseri’ye büyük önem veriyor. 2011 yılında Kayseri şubelerinde kullandırılan fonun, toplanan fonların yüzde 105’ini oluşturuyor. Katılım Bankalarında bu oran yüzde 53 iken, mevduat bankalarında ise yüzde 148. Kuveyt Türk, Kayseri ilinde toplam kredilerin yüzde 1.6’sına toplam mevduatın ise yüzde 2.1’ine sahip.

Click

İstikrarlı Yükselişimiz Devam Ediyor; İlk Yarıyıl Net Kar 139,6 Milyon TL

02.08.2012

Click

İstikrarlı Yükselişimiz Devam Ediyor; İlk Yarıyıl Net Kar 139,6 Milyon TL

02.08.2012


Bankamızın 2012 yılı ilk altı aylık net karı; 139.6 milyon TL oldu.

Bankamız, yılın ilk yarısında büyümesini sürdürerek kârını; 139,6 milyon TL’ye yükseltti. Aynı dönemde toplam aktiflerimiz 16 milyar 552 milyon TL olarak gerçekleşirken, öz varlıklarda da 1 milyar 560 milyon TL’ye ulaştı. Toplanan fonlarda 10 milyar 921 milyon TL seviyesine ulaşan Bankamız, 10 milyar 844 milyon TL’lik fon kullandırımı gerçekleştirdi. “Sağlam Bankacılık“ iş modeliyle sürdüğümüz istikrarlı büyümeye 2012 yılının ilk yarıyılında aralıksız devam ederek bu yıl için açmayı planladığımız 40 yeni şubenin tamamını yılın ilk yedi ayı içinde açarken, toplam şube sayımızı bugün itibariyle 221’e, çalışan sayımızı ise 3837’ye yükselttik.

     
Click

Yılın Katılım Bankası; Kuveyt Türk

15.06.2012

Click

Yılın Katılım Bankası; Kuveyt Türk

15.06.2012

     

Ekovitrin Dergisi'nin düzenlediği, 251 bin kişinin oyu ile belirlenen Yılın Starları Ödülleri'nde Bankamız Yılın Katılım Bankası Ödülüne layık görüldü.

Bankamızın “Sağlam Bankacılık“ iş modeliyle sürdürdüğü istikrarlı büyümesi 2012 yılında da yeni ürün-hizmet ve başarılarla artıyor. Uluslararası düzeyde yayın yapan aylık ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekovitrin, geleneksel Yılın Starları ödüllerini 12 Haziran Salı Akşamı The Green Park Otel'de düzenlenen gecede verdi.

Türkiye'nin en geniş katılımlı anketi olma özelliğini taşıyan ve 251 bin 562 oyun kullanıldığı Yılın Starları Anketi siyasetten iş dünyasına, bürokrasiden yerel yönetime, kamu kurum ve kuruluşlarından özel sektöre kadar 34 ayrı kategoride 102 aday arasında düzenlendi. Katılım Bankaları arasında Yılın Katılım Bankası ödülü Kuveyt Türk’e verildi. Ödülü Kuveyt Türk adına Kurumsal İletişim Müdürü Hasan Yılmaz aldı.

Yılın Starları Ödüllerinde Uluslar arası Diplomasi Onur ödülünü ise İslam işbirliği teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu aldı. Diğer Ödüllerden bazıları şöyle;

Yılın Katılım Bankası Kuveyt Türk
Yılın Bankası Vakıfbank
Yılın Bakanı Ertuğrul Günay
Yılın Sanayicisi Abdulkadir Konukoğlu
Yılın Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül
Yılın Şirketi Ağaoğlu
Yılın Girişimcisi Mustafa Aydın
Yılın Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi
Yılın Genç İş Adamı Ümit Yaşar Karakaya
Yılın STK’sı MÜSİAD
Yılın Meslek Örgütü TOBB
Yılın CEO’su Erkan Akdemir
Click

Bankamıza TİDE’den Çifte Ödül

15.06.2012

Click

Bankamıza TİDE’den Çifte Ödül

15.06.2012

     

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), “İç Denetim ve Farkındalık “ etkinlikleri çerçevesinde Bankamızı, tüm bankalar ve kurumlar arasında iki ödülle birden ödüllendirdi.

Türkiye'deki iç denetim uygulamalarının uluslararası standartlara kavuşmasını ve iç denetim mesleğinin faaliyetlerini mükemmelliğe taşımayı hedefleyen Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), İlkini geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz yılda da Bankamızın ödüle layık görüldüğü “İç Denetim Farkındalık Ödülleri’nin” ikincisini Sabancı Müzesi’nde düzenlediği özel bir tören ile sahiplerine takdim etti.


İç Denetim mesleğinin gelişimine katkıda bulunan ve bu alanda yatırım yapan kurumları desteklemek amacıyla 5 farklı kategoride dağıtılan 15 ödülün 2’si Kuveyt Türk’e verildi. Ödüller Kuveyt Türk adına Teftiş Kurulu Başkanı Bahattin Akça tarafından alındı.

Kuveyt Türk’ün İç Denetim faaliyetlerini uluslararası standartlar çerçevesinde yürütme özeni, “İç Denetim Kalite Güvence” değerlemesinden geçen Kuveyt Türk’ün ülkemizde bu alana yatırım yapan öncü organizasyonlardan birisi olması, TİDE üye sayısının arttırılmasına verdiğimiz destek ve bu sahada istihdam ettiğimiz insan kaynağımızın uzmanlığının arttırılmasına yönelik teşvik ve gayretlerimiz ödüllerin alınmasında etkili oldu.

     

Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA)’nun Türkiye temsilcisi olan TİDE, Türkiye’deki İç Denetim uygulamalarının uluslararası standartlara kavuşması, mesleğin mükemmelliğe taşınması ve mesleğe ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla 1995 yılından bu yana faaliyet göstermektedir.

Click

Kuveyt Türk Londra'da European ATMs 2012 Konferansı'nda

15.06.2012

Click

Kuveyt Türk Londra'da European ATMs 2012 Konferansı'nda

15.06.2012

     

1997 yılından beri faaliyet gösteren ve birçok banka ile ATM firmasının üye olduğu Uluslar arası ATMİA Kuruluşu geçtiğimiz hafta Londra Riverbank Plaza Otel’de European ATMs Konferansını gerçekleştirdi.

Dünya’da bir ilk olarak kabul gören ATM’den Fiziki Altın ürünümüzle ilgili davet aldığımız konferansta Bireysel ve İşletme Bankacılığı Ürün Geliştirme Müdürü Okan Acar tarafından sunum yapıldı.


Dünyada birçok bankanın ATM üzerine yaptığı yenilikçi uygulamalarını tanıttığı bu konferansta kurumumuzla ilgili genel bilgi vererek Türkiye’de altının önemi, son yıllardaki yükselen trendi ve Kuveyt Türk’ün altına verdiği önem anlatıldı. Dünyada ilk defa Bankamızda uygulanan ATM'den altın verme sürecini ve yeni uygulama olarak ilk defa Ümraniye nikah salonuna yerleştirilen Altın Köşe tanıtıldı. Bankamızın altın bankacılığındaki uygulamaları, ülkemizdeki altın bankacılığının son durumu ve ilerleyen dönemlerdeki beklentilerin paylaşıldığı sunum katılımcılar tarafından ilgi ile izlendi. ATM’den altın projesinin nasıl doğduğunu, altının nasıl satın alınabildiğini detaylı bir şekilde anlatılarak Altın ve ATM ürünüyle ilgili sorulan sorulara da cevap verildi.

     
Click

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Genel Müdürümüz Ufuk Uyan Seçildi

25.05.2012

Click

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Genel Müdürümüz Ufuk Uyan Seçildi

25.05.2012

     

Türkiye Katılım Bankaları Birliği 11. Olağan Genel Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, BDDK Kurul Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ve Birliğe üye bankaların üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti.

Genel Müdürümüz Ufuk Uyan, Albaraka Türk Genel Müdürü ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Yahşi, Bank Asya Genel Müdürü Abdullah Çelik, Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, Birlik Genel Sekreteri Osman Akyüz’ün hazır bulunduğu Kurul’u, katılım bankaları üst düzey yöneticileri ile çok sayıda sektör temsilcisi de izledi.

2011 yılı genel değerlendirmesi ve yeni dönem programının belirlendiği toplantı sonrası, yeni dönemde görev yapacak yönetim kurulunun seçimi yapıldı. İki sene arayla değişen birlik yönetim kurulu başkanlığına bu dönem için Genel Müdürümüz Ufuk Uyan seçildi.


TKBB yeni başkanının seçilmesinin yanı sıra, Birliğin yeni döneminde görev alacak yönetim kurulu üyeleri ve denetçiler de belirlendi.

Ufuk Uyan yaptığı konuşmada bugüne kadar Katılım Bankaları Birliği’ne yönetim kurulu başkanlığı yapan diğer Katılım Bankası Genel Müdürlerine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti ve Katılım Bankacılığının çok önemli yerlere geldiğinin altını çizdi.

Bundan sonraki faaliyetlerinde meşalenin daha da ileriye götürülmesi için çalışacaklarını belirtirken özellikle tasarruf konusunda yeni hizmetlerin halka ulaştırılması için çözümler üreteceklerini ifade etti.

     
Click