İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Faizsiz yatırım araçlarından sukuk yatırımı yapmadan önce tanımı, işlevi ve nereden alınabileceği gibi çeşitli soruların yanıtları için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Faizsiz yatırım araçları arasında ön plana çıkan enstrümanlardan biri de sukuk yani kira sertifikasıdır. İslami prensiplere uygun bir şekilde yatırım yapma imkanı sağlayan Sukuk, yatırımcıların varlıklarının değerini enflasyona karşı korumak adına tercih edebileceği araçlardan biridir. Sukuk (Kira sertifikası) bir varlığa sahip olmayı veya ondan yararlanma hakkını gösteren, yatırımcısına belirli periyotlarda sabit veya değişken getiri sağlayan, ikincil piyasalarda alım satıma konu edilebilen faizsiz sermaye piyasası ürünüdür. Satın almadan önce sukukun tanımı, işlevi ve nereden alınabileceği gibi çeşitli soruların yanıtları için detayları inceleyebilirsiniz.

Sukuk İhracı Ne Demektir?

Sukuk, yatırımcılara faizsiz sabit veya değişken getiri sağlayan bir yatırım enstrümanıdır. Devlet ya da şirketlere finansman yaratmak için ihraç edilen sukuk yatırımı yapan yatırımcılar, yatırımları oranında kira sertifikasının ihracına dayanak olan varlık ya da hakkın dönemsel getirisine sahip olurlar.
Sukuk ve bono birbiriyle karıştırılan kavramlardır. Sukuk, bonodan farklı olarak borca değil varlığa dayalıdır. Sukuk ihraç eden şirketler, benzer yatırım enstrümanlarında olduğu gibi sürdürdükleri faaliyetleri şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşmak durumundadır. Sukuk, dünyada en yoğun olarak Malezya’da kullanılırken son yıllarda Londra gibi finans merkezlerinde de sukuk ihraçları artmaya başlamıştır.

Sukukun Yapısı ve İşleyişi Nasıldır?

Sukuk; (Kira Sertifikaları) Varlık Kiralama Şirketleri tarafından devletlere, bankalara, şirketlere finansman sağlamak amacıyla ihraç edilmektedir. Varlık Kiralama Şirketleri yatırımcısına dönemsel getiri sağlayan gayrimenkul, leasing varlıkları ve diğer muhtelif dayanak varlıkları yatırımcıları adına satın almaktadır. İlgili varlıkların ürettiği getiriler ihraç öncesinde belirlenen ödeme tarihlerinde yatırımcılar ile paylaşılmaktadır. Kira Sertifikası ihracını gerçekleştiren her kuruluşun Danışma Komitelerinden onay alması ilgili varlıkların faizsiz ilke ve standartlara verilen önemi ön plana çıkarmaktadır.

Sukuk Almanın Avantajları Nelerdir?

Sukuk satın alarak hem orta hem de uzun vadede sabit getirili, risksiz ve faizsiz bir yatırım deneyimi elde edebilirsiniz. Kira sertifikaları, yatırımcılara, kiralanan varlıklardan elde edilen dönemsel sabit kira getirisi sunar. Ayrıca ikinci el piyasasında da sukuklar alınıp satılabilmektedir. Bunlarla birlikte sukuk ihracının varlığa dayalı ve şeffaf bir süreç olması yatırımcılar ve kamuoyu açısından güvenilir bir süreç ortaya çıkmasını sağlarken yatırdığınız bedelin ne şekilde değerlendirildiğini takip etme imkanına sahip olursunuz. Kuveyt Türk tarafından ihraç edilen kira sertifikalarını yine Kuveyt Türk üzerinde teminat olarak da kullanabilirsiniz.

Sukuk Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sukuk işlemlerinde yatırımcılar vadeye kadar beklemeleri durumunda elde edecekleri getiri, alım yapmış oldukları andaki getiri oranından gerçekleşmekteyken; vadeden önce bozum yapılması halinde kar veya zarar ikinci el piyasa fiyatlarına göre oluşmaktadır.

Kimler Alabilir? Sukuk Nasıl Alınır?

Sukuk ihraçları nitelikli müşterilere veya genel müşterilere yönelik olmak üzere 2 farklı türde yapılmaktadır. Nitelikli yatırımcılar için ihraç edilen sukuklardan nitelikli yatırımcılar alım satım yapabiliyorken genel yatırımcılara yönelik yapılan ihraçlardan tüm yatırımcılar alım satım yapabilmektedir.
Kuveyt Türk üzerinden kira sertifikası alım satımı yapmak için Kuveyt Türk Mobil veya İnternet Şube üzerinden online olarak yatırım hesabı açabilir ya da size en yakın Kuveyt Türk şubesini ziyaret edebilirsiniz. Yatırım hesabınızı açtıktan sonra kira sertifikası almak istediğiniz tutarı, açtığınız yatırım hesabına transfer ederek işlemlerinize hemen başlayabilirsiniz. Dijital ortamda hızlı, güvenilir ve kolay bir şekilde kira sertifikası yatırımı yapmak isterseniz, Kuveyt Türk’e ait TradePlus ve Kuveyt Türk Mobil uygulamalarını indirilebilirsiniz.