İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Gelecek Yıllarda İşe Alımda Ön Plana Çıkacak Özellikler

İşte gelecekte işe alım sürecinde çalışan adayında ön plâna çıkacak özelliklerden bazıları!

Değişen ve her geçen gün yenilenen koşulların etkisiyle, hemen her alanda olduğu gibi iş hayatında da pek çok değişiklik yaşanıyor. Yeni bir dönemin başlamasıyla birlikte hem çalışanlar birbirinden hem de işverenler çalışanlardan daha farklı beklentiler içerisine giriyor. Son yıllarda, çalışan adaylarının özgeçmişlerinin birbirine çok yakın olması, teknik ve somut farklılıklardan ziyade davranış, bilgi ve becerilerin öne çıkmasını sağlıyor.

Özellikle salgın sonrasında kurumların yapısına göre insan kaynakları süreçlerinde meydana gelen değişimler, yeni normale geçildiğinde iş süreçlerinde verimliliğin yeniden sağlanması ve motivasyonun düşmeden artması için çalışanlarda yeni yetkinlikler aranmasına neden oluyor. Gelecekte işe alım sürecinde adaylarda ön plana çıkacak bazı özellikleri sizin için listeledik.

Dijital İletişime Yatkınlık

İş hayatında ofise bağlılık giderek azaldığından dolayı iş süreçlerinde dijital platformlar ve yazılımlardan artık daha aktif faydalanılıyor. Bu da çalışanlarda bu yazılım ve platformları daha etkin kullanabilme gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Kurumsal kimliğe uygun şekilde tercih edilen bu yazılımları halihazırda etkin kullanan ya da çabuk öğrenip çalışmaları sırasında bu dijital teknolojilerden faydalanabilecek çalışanlar işe alınıyor. Emek ve zaman tasarrufu sağlayan bu konu, gelecek yıllarda işe alım sürecinde aktif rol oynayacağı için iş başvurusu yapacak çalışan adaylarının,tercih edeceği sektörde kullanılan yazılımları kullanmayı öğrenmesi gerekiyor.

Tüm dünyayı etkileyen salgın süreci, uzaktan iş yöneten kişilerin ne denli verimli iletişim kurarsa o kadar hızlı iş akışı sağladığını ortaya koydu. Bu nedenle iletişimin artık çevrim içi platformlarda daha etkin kullanılacak olması, çalışan adayından hem sözlü hem de yazılı olarak "etkili bir dil kullanabilme yeteneği" beklenmesine yol açıyor.. Bu bağlamda kendisini işe alım sürecine hazırlamak isteyen bireylerin öncelikle etkin iletişim kurma konusunda öz yetkinliklerini artırması gerekiyor.

Problem Çözme ve Öz Motivasyon

Remote (uzaktan) veya hibrit çalışma modelinde mevcut performansın düşmemesi ve verimliliğin artarak devam etmesi için gelecekte çalışan adaylarından beklenecek kriterlerden biri de öz motivasyon ve problem çözme yeteneğinin olması olarak görülüyor. Özellikle kendi kendini yönetebilen ve tek başına çalıştığı halde motivasyonunu kaybetmeyen bireylerin yıldızı daha da parlayacak gibi görünüyor. Bununla birlikte yeni normal düzene hızlı geçiş yapabilen ve sorunlar karşısında hızlı çözüm üreterek aksiyon alabilen çalışanlara daha fazla ihtiyaç duyuluyor.

Bütünü Görebilme Yeteneği

Hem küresel hem de ülke çapında anlık yaşanan değişimler, kriz ihtimalleri ve diğer değişiklikler için mikrodan çok makroya odaklanmak ve iş süreçlerinin tamamı içinde yer alabilmek daha önemli hale geliyor. Bu nedenle şirkete ait tüm birimlerde ne iş yapıldığını, iş süreçlerinin işleyişi ve detaylarını bilen, işleri sorunsuz yürüten çalışanlar aranıyor. Bunun için de hızlı öğrenebilme yeteneğine sahip çalışanlara olan talep artıyor. Sahip olduğunuz bilgi ve yetkinliklerle yetinmeyip en azından sürekli yeni bir şeyler öğrenme isteğinizi canlı tutmak ve tablonun geneline odaklanma yeteneğinizi güncellenmeniz ön plâna çıkıyor. Elbette bu noktada değişime uyum sağlama becerileriniz de önemli hale geliyor. Değişime direnmemek, gündem, teknoloji ve süreçlere daha hızlı uyum gösterebilmek sizi diğerlerinden bir adım daha öteye taşıyor.

90'lı yılların sonunda işe alım sürecinde ofis programları kullanabilme, mezun olunan iyi bir okul ve bilinen yabancı diller gibi kriterler daha belirleyici olurken, günümüzde bunların üzerine şirkete uyum ve şirket değerlerine sahip çıkma da ekleniyor. En önemlisi de çalışanın birlikte üretme kültürüne uyum sağlaması ve "ben" yerine "biz" dilini kullanabilmesi…. Siz de değişen işe alım süreçlerinde başarılı olmak istiyorsanız vizyonerlik, gelişime açıklık, ekibin bir parçası olmaya hevesli ve enerjik olma gibi özellikleriniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.