İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

3D Secure nedir?

Kredi kartı ile yapılan ödemelerde kart sahibinin işlem güvenliğini artırmak amacıyla bankaların üye işyerleri ile yaptığı ortak çalışmaya 3D Secure denir. 

3D Secure sisteminin işleyişi nasıldır?

3D Secure sistemi uygulanan ödeme işlemlerinde kullanıcıdan kart bilgileri alındıktan sonra, kullanıcı bankanın 3D Secure ödeme sayfasına yönlendirilmektedir. Burada kullanıcı banka tarafından kendisine gönderilen kısa mesajda yer alan şifreyi girer, böylece kart doğrulanmış ve yapılan işlem kullanıcı tarafından imzalanmış olmaktadır.

Bankamızın kullandığı 3D secure modeli nedir?

Üye işyerlerinin 3D Secure sistemini uygulayabilecekleri birçok yöntem bulunmaktadır. Bankamız sanal posunda 3D Model yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem 3D Secure sisteminin faydaların tümünü sağlamaktadır. Bu yöntem ayrıca; üye işyerine kart doğrulama, kart doğrulaması sonrasında işlemi tekrar kontrol edebilme ve uygun olması durumunda provizyon işlemine onay verebilme imkanı sağlamaktadır.

Üye işyerleri için 3D Secure işlemin avantajları nelerdir?

  • 3D Secure sistemi olmayan sanal mağazalarda müşteri, kartının bilgisi dışında kullanıldığını iddia ederek chargeback yani geri ödeme talep edebilir. Mağaza sahibinin bu durumun doğruluğunu araştırması ve ispatlaması 3D Secure sistemi entegrasyonu yoksa çok zordur. 3D Secure müşterileri koruduğu gibi mağaza sahibini de asılsız iddialardan korur.
  • 3D Secure güvenlik sistemi, internetten alışverişi güvenli bulmayan kitle için bir güven sembolüdür. Bu sisteme sahip olan internet sitelerinin müşteri sayılarında ciddi bir artış gözlemlenmiştir.
  • 3D Secure ile sahtekarlık riski çok büyük bir oranda azalır. Geri ödeme durumlarında ise sorumluluk mağazadan bankaya geçer.

Bankamız 3D Secure kullanımı neden tercih etmektedir?

Artan harcama itirazları (chargeback) doğrultusunda bankamız işlem güvenliğini artırmak adına bütün üye işyerlerinde Full 3D Secure sistemde hizmetini devam ettirmektedir.