İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Ortaköy Büyük Mecidiye Camii Restorasyonu


İstanbul’un kimliğine önemli bir katkısı olan, inşası Osmanlı Dönemi’nin sonlarına, yani 19. yüzyılın ortalarına tekabül eden Büyük Mecidiye Camii, Kuveyt Türk’ün desteğiyle 3 yıl süren çalışmaların ardından 2014 yılında restorasyonu tamamlanarak ibadete açıldı.

Restorasyonu amacına yakışır şekilde titizlikle ve özenle sürdürülen Camii tarihi dokusuna uygun bir şekilde yenilendi. Restorasyon çalışmaları sadece mevcut yapıyı yenilemekle kalmadı aynı zamanda Büyük Mecidiye Camii’nin ve inşa edildiği dönemden beri şahit olduğu toplumların tarihinin ve kültürünün izlerini yeniden ortaya çıkardı. 

Camiinin restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2014 yılında, Mehmet Baha Tanman editörlüğünde hazırlanan “Büyük Mecidiye Camii ve Ortaköy” kitabı basıldı. Kitap, boğaz ve çevresinde bulunan yapılarla ilgili bilgileri aktararak bir uygarlığın tarihi ve kültürel yapısını ortaya koydu. Osmanlı dönemi mimari eserleri hakkında önemli bir kaynak oldu. Aynı zamanda Büyük Mecidiye Camii’nin mimari detaylarına mercek tutan bu kitap, yapılan yenileme çalışmaları esnasında ortaya çıkan tespitler ve belgeleri toplumun arşivine kattı.
 

Bağış

İnternet şubemizdeki bağış menüsünden
 istediğiniz kuruma kolayca bağış yapmak için