İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git

Kuveyt Türk bugüne dek Türkiye’nin tarih ve kültür mirasını koruma amaçlı birçok restorasyon projesini üstlendi, kitap, belgesel gibi birçok kalıcı eser bıraktı. 

“Şehrin simge yapılarını korumak ve tarihin izlerini muhafaza etmek” sorumluluğuyla yürüttüğü restorasyon çalışmaları arasında;
  • İstanbul’un benzersiz silüetini oluşturan tarihi yapıların içinde çok özel bir yeri olan ‘Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’,
  • Buhurizade Mustafa Efendi’nin İstanbul’da bulunan kabri,
  • İstanbul’da bulunan ‘Azapkapı Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi’ ,
  • ‘Bursa Kozahan Şadırvanı’ yer alıyor.

Bağış

İnternet şubemizdeki bağış menüsünden
 istediğiniz kuruma kolayca bağış yapmak için

Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi Restorasyonu 

Kuveyt Türk’ün kaybolmaya yüz tutmuş tarihi varlıkları topluma kazandırmak amacıyla restorasyonunu üstlendiği bir diğer eser ise İstanbul Azapkapı Saliha Sultan Sebili ve Çeşmesi oldu. 18. yüzyılın meydan çeşmesi ve sebil birleşiminin en güzel örneklerinden birisi olan Saliha Sultan Çeşmesi, 1732-33 yıllarında Hassa Mimarbaşı Kayserili Mustafa Ağa tarafından, Lale Devri üslubuyla inşa edilmişti. Çeşme 2006 yılında Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Vakıflar Genel Müdürlüğü işbirliğiyle restore edilerek çeşmelerinden yeniden su akar hale getirildi.

Bursa Kozahan Şadırvanı Restorasyonu

Bursa Kozahan Şadırvanı’nın restorasyonu 2008 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün kontrolünde Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından gerçekleştirildi. Çalışmalar kapsamında cami ve şadırvan aslına uygun olarak restore edildi. Ulucami ile Orhan Cami arasındaki geniş sahada bulunan Koza Han, mimar Abdül-ula bin Pulad Şah tarafından tasarlanmış, 1492 yılında, II. Bayezid tarafından yaptırılmıştı.

Klasik Türk Müziğinin Kurucularından Ünlü Bestekar Itri'nin (Buhurizade Mustafa Efendi) Kabir Restorasyonu

Klasik Türk Müziğinin Kurucularından Ünlü Bestekar Itri'nin (Buhurizade Mustafa Efendi) Edirnekapı Mezarlığındaki Kabri, 2006 yılında Kuveyt Türk tarafından restore edilerek yeniden ziyarete açıldı.
Buhurizade Mustafa Efendi, Türk müziğinin hemen her formunda besteler yapmış; Şehri, Nabi, Fuzuli, Yahya Nazım şiirlerini ve zaman zaman da kendi güftelerini bestelemiştir. Aynı zamanda sarayda padişah IV. Mehmed huzurunda yapılan fasıllarda eserler okuyarak hanende yanını da ortaya koymuştur.