Arama Yapın

Umut: Duvarımdaki Renkler” sergisi sanatseverlerle buluşuyor

Engelleri aşan ressam Muhammed Yalçın’ın çizdiği dikkat çekici figürlerden oluşan ve tuvalinden taşarak evinin duvarlarına yansıyan resimleri, Kuveyt Türk’ün ev sahipliğinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

28.11.2019

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen sergi 6 Aralık Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

“Değerlerimizle büyüyoruz” söylemiyle Türkiye’nin sahip olduğu yerel ve milli tüm değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve yaşatılması adına çalışmalarını sürdüren Kuveyt Türk, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Engelli bir sanatçı olan Muhammed Yalçın’ın eserlerinden oluşan “Umut: Duvarımdaki Renkler” isimli sergi, İstanbul Esentepe’deki Kuveyt Türk Genel Müdürlük Sergi Salonu’nda düzenlenen bir törenle açıldı. Serginin açılışına Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, engelleri aşan sanatçı Muhammed Yalçın, babası Hasan Yalçın, Muhammed Yalçın’ı keşfederek eğitim imkânı sunan ressam Harun Antakyalı ile çok sayıda davetli katıldı. İlham verici ve sıra dışı resimleri görme fırsatını yakalayacak olan sanatseverler, Muhammed Yalçın’ın duvarlara ve tuvallere yansıyan ilginç sanat dünyasına şahitlik edecek.

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, serginin açılışında yaptığı açıklamada, “Bir taraftan ülke ekonomisinin büyümesine destek olurken, diğer taraftan sanatsal ve kültürel alanlara katkıda bulunmaya büyük önem veriyoruz. Yerel ve milli değerlerimizi yaşatmak ve bu değerlerimizi daha ileri noktalara taşımak için çalışmalar yapıyoruz. Burada bugün ‘Umut: Duvarımdaki Renkler’ isimli sergisini açtığımız Muhammed Yalçın kardeşimiz de ülkemizin bir değeridir. Safiyane bir ruhla çizdiği eserleriyle sanat camiasında yankı uyandıran Muhammed Yalçın kardeşimize destek vermekten, eserlerini sanatseverlerle buluşturmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu sergiyi ziyaret edenler, ilhamın sınır tanımayan gücünün ortaya çıkardığı adeta bir renk cümbüşü olan eserlere tanıklık edecek ve bambaşka dünyalara yelken açma fırsatını bulacak” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında bugün açılan Muhammed Yalçın’ın “Umut: Duvarımdaki Renkler” sergisi, 6 Aralık 2019 Cuma gününe kadar Kuveyt Türk Genel Müdürlük Sergi Salonu’nda tüm sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Muhammed Yalçın kimdir?

Ankara'nın Altındağ ilçesinde yaşayan 31 yaşındaki zihinsel engelli Muhammed Yalçın, maddi imkânsızlıklar nedeniyle temel eğitimini yarıda bırakır. Yıllar sonra, bir özel eğitim merkezinde iş eğitimi almaya başlar. Resme olan yeteneği burada ortaya çıkar. Öğretmenlerinin yönlendirmesi ile resim kursuna gider. Yaklaşık bir yıl resim eğitimi alan Yalçın, ailesinin evde oluşturduğu atölyede resim yapmaya devam eder. Yalçın, odanın duvarlarını tuval olarak kullanmaya başlar. Gece gündüz resim yapar. Zaman içinde evin bütün iç ve dış duvarlarını resimleriyle süsler. Yalçın'ın yeteneği yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeker. Çok sayıda sergi açan Yalçın, cadde ve sokaklara yaptığı resimlerle de herkesin takdirini toplamayı başardı.