Arama Yapın

Türkiye’de Özel Sektör Tarafından Yapılan İlk Kurumsal Kira Sertifikası İhracı

Kuveyt Türk, iştiraki olan KT Sukuk Varlık Kiralama A.Ş. aracılığıyla 50 milyon TL tutarındaki ilk kurumsal kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi.

06.07.2017

Kuveyt Türk, %100 iştiraki olan KT Sukuk Varlık Kiralama A.Ş. aracılığıyla, Türkiye’nin %100 yerli sermayeli en büyük operasyonel kiralama kuruluşu olan DRD Filo Kiralama’nın “Fon Kullanıcısı ve Kaynak Kuruluş” olduğu 728 gün vadeli, 50 milyon TL tutarındaki ilk kurumsal kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, 21 Haziran 2017 tarihinde talep toplamasını gerçekleştirdiği 728 gün vadeli 50 milyon TL tutarındaki kira sertifikası ihracı ile kurumsal firmaların finansman ihtiyaçlarını karşılama adına önemli bir ürünü piyasaya sundu. Bu sayede firmaların sermaye piyasalarından da faizsiz enstrümanlarla kaynak temin etmesinin yolu açılmış oldu.

Altı farklı kurumdan, 18 ayrı fon katılım gösterdi

Kira sertifikası ihraç sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Haizne ve Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı R. Ahmet Albayrak ihracın Kuveyt Türk’ün bağlı ortaklığı KT Sukuk Varlık Kiralama A.Ş. tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. KT Sukuk Varlık Kiralama A.Ş.’nin devraldığı varlıklardan elde edilen gelirlerin sertifika sahiplerine dağıtılacağını açıklayan ALBAYRAK, “Piyasadaki ilk işlem olması nedeniyle, ihracı başarılı bir şekilde kapattığımız için çok memnunuz. Bankaların kredi plasmanlarının yüksek seviyelerde seyrettiği ve birçok müşteride sınırlara yaklaştığı bu dönemde, sermaye piyasalarından da kaynak temin edilebileceğini göstermek bizim açımızdan önemliydi. Yatırımcı profillerine baktığımızda katılım bankacılığı prensiplerine uygun çalışan bireysel emeklilik ve portföy yönetim şirketlerinin talep oluşturduğunu görüyoruz. Altı farklı kurumdan 18 ayrı fonun katılım gösterdiği ihraçta 50 milyon TL talep toplanarak işlem kapanmış oldu.” dedi.

Katılım Bankacılığı sektöründe bir ilki gerçekleştirerek 2015 yılında KT Portföy Yönetim A.Ş.’yi kurduklarını belirten ALBAYRAK, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de katılım bankacılığı prensiplerine uygun çalışan bireysel emeklilik, sigorta ve portföy yönetim şirketlerinin varlığını önemsiyoruz. Bu nedenle de sukuk alanında cesur adımlar atarak sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz. Bu şirketlerin yönettiği fonların büyümesine bağlı olarak kira sertifikası piyasasının da büyüyeceğini ve derinleşeceğini düşünüyoruz. DRD Filo Kiralama kuruluşu için gerçekleştirdiğimiz ihracımızda da gördük ki satışların tamamı bu tip kurumsal nitelikli yatırımcılara yapılıyor. Hem bu fonların ihtiyacını karşılamak, hem de kurumsal müşterilerimizin sermaye piyasaları ile yakınlığını artırmak için bundan sonra da kira sertifikası piyasasına katkı sunmaya devam edeceğiz.

Sermaye piyasalarında yepyeni bir pencere açmış olmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden DRD Filo Kiralama Genel Müdürü İlkay ERSOY ise, bu alanda sürekli olmayı hedeflediklerini belirterek görüşlerini şu sekilde aktardı: “Uzun yıllardır gerçekleştirdiğimiz istikrarlı yatırımlarımız ve güçlü sermaye yapımız ile Türkiye’nin tamamı yerli sermayeli en büyük operasyonel kiralama kuruluşu konumumuzu başarıyla sürdürüyoruz. Bu başarının sürdürülebilir kılınmasında, faaliyetlerimizde bilinen ezberlerden ayrılıp yenilikçi ve vizyonel çalışmalarla birçok alanda ilklere imza atıyor olmamız önemli bir yer teşkil ediyor. İlkleri gerçekleştirmenin getirdiği zorlukları, ilkleri başarmanın getirdiği heyecanla aşarak ilk kurumsal kira sertifikası ihraç  (SUKUK) sürecine imza atmış olmak bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Bu sürecin başarıyla yönetilmesinde sağladıkları değerli katkı ve desteklerden dolayı başta Sayın Karakaya olmak üzere Kuveyt Türk’ün tüm profesyonel kadrosuna teşekkür etmek istiyorum.”