Arama Yapın

TDV KAGEM - Kuveyt Türk Sanat Atölyeleri Açıldı

Kuveyt Türk’ün Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi ile yaptığı işbirliği çerçevesinde hayata geçirilen sanat atölyeleri hizmete girdi.

03.05.2018

İstanbul Beşiktaş’taki Sinan Paşa Camii avlusundaki geleneksel sanat atölyelerinin açılışını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya yaptı.

Tarihi ve kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktarmak ve geleneksel sanatlarımızı yaşatmak için faaliyetlerini tüm hızıyla sürdüren Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) ile birlikte “TDV KAGEM - Kuveyt Türk Sanat Atölyeleri” projesini hayata geçirdi. TDV KAGEM-Kuveyt Türk Sanat Atölyelerinin 2 Mayıs 2018 Çarşamba günü gerçekleşen açılış törenini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşti.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya; “Kültür ve sanat bizim kadim medeniyetimizin üzerinde yükseldiği adeta taşıyıcı sütunlardır. Bizim sanatımız, sahip olduğumuz kimlikle beraber, arayışımız, estetiğimiz, edebimiz ve bir anlamda da tarihe vurulan mührümüzdür. Kaydettiğimiz tüm gelişmelere aslında anlam ve değer katacak olan kültür ve sanattır. Bu sebeple kültür ve sanat alanında yaşanan gelişmelere büyük önem veriyoruz. Kuveyt Türk’e de böyle bir projeyi TDV KAGEM’le birlikte hayata geçirdikleri için teşekkür ediyorum” dedi.

“Kendi kültür dokusunu kurgulayan bir merkez olacak”

Açılışta konuşan Kuveyt Türk İdari İşler Grup Müdürü Mustafa Dereci, “Türkiye’ye değer kazandırmak gayesiyle sahip olduğumuz tüm varlıklarımızın korunması, geliştirilmesi ve yaşatılması için yoğun gayret gösteriyoruz. Bu çerçevede toplumsal değerlerimizi temel alarak kültürel mirasımıza, estetik değerlerimize sahip çıkıyoruz. Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Aile ve Gençlik Merkezi ile birlikte hayata geçirdiğimiz sanat atölyeleriyle hedefimiz, sanatın toplumun her kesimine hitap eden ortak dili vasıtasıyla kültürümüzü ve manevi değerlerimizi özellikle genç nesillere aktarmaktır. Sanat atölyelerinde hat, tezhip, minyatür, çini, ebru gibi geleneksel sanatlarımızın yanı sıra soyut resim, kaligrafi ve musiki alanlarında da nice eserlere imza atılacaktır. Eğitimler, sanatçı kimliğinin yanı sıra kişiliğiyle de gençlerimize örnek teşkil edecek eğitmenler tarafından verilecek. Mimar Sinan’ın kıymetli eserlerinden biri olan Sinan Paşa Camii avlusundaki atölyelerimizde bundan böyle ibadet ile ilim, irfan ve sanatın birlikte var olacak olmasından, böylelikle de kendi kültür dokusunu kurgulayan bir mekânı temsil edecek olmasından dolayı çok mutluyuz” dedi.

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Sinan Paşa Camii avlusunda yer alan TDV KAGEM-Kuveyt Türk Sanat Atölyeleri’nde hat, tezhip, minyatür, çini, ebru gibi geleneksel sanatlarımız başta olmak üzere soyut resim, kaligrafi ve musiki alanlarında eğitimler verilecek.

TDV KAGEM - Kuveyt Türk Sanat Atölyeleri’nin açılışının ardından Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde Özcan Özcan Minyatür Proje Atölyesi'nin hazırladığı Süleymannâme sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Süleymannâme minyatür sergisi, Arif Çelebi’nin Kanuni Sultan Süleyman’ın 1520 yılında tahta çıkışından başlayarak 1556’ya kadar olan dönemini anlattığı Süleymannâme'sini yeni bir yorumla sanatseverlerin beğenisine sunuyor.