Arama Yapın

Kuveyt Türk’ün Uluslararası Dolar Sukuk İhracına Yüksek Talep

Kuveyt Türk’ün 5 yıl vadeli 500 milyon Amerikan Doları tutarında uluslararası sukuk ihracına yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi.

01.11.2016

İşlem, aynı zamanda 2016 yılında Türkiye’den gerçekleştirilen en başarılı uluslararası sermaye piyasaları ihracı oldu.

Yurtiçinde ve yurtdışında sukuk piyasasında yeniliklere ve rekorlara öncülük eden Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın,5 yıl vadeli ve 500 milyon USD nominal değerli sukuk ihracı, rekabetçi bir getiri oranı ile fiyatlanmasına rağmen 4 kat fazla taleple karşılaştı. İhraca Körfez bölgesinden, Avrupa’dan ve Asya’dan toplam 150 yatırımcı ilgi gösterdi. Yatırımcıların %61’i Körfez bölgesinden, %27’si İngiltere ve Avrupa’dan ve %12’si ise Asya’dan) oldu.

İhraç talebinin seviyesinden ve bölgesel çeşitliliğinden memnun olduklarını dile getiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, “Önceki ihraçlarımızda da olduğu gibi, uluslararası yatırımcılar Kuveyt Türk’e duydukları güveni göstermiş ve Kuveyt Türk’ün ve Türkiye’nin orta-uzun vadeli riskini alma iştahlarını ortaya koymuşlardır. Bu açıdan ülkemize yeni kaynakları getirebilmenin mutluluğu içerisindeyiz. İhracımızın, Türkiye’den gerçekleşecek diğer yurt dışı ihraçlar için yeni bir gösterge olacağı görünmektedir. Zira 2016 yılında gerçekleştirilen tüm ihraçlar ile kıyaslandığında, gerek talep yoğunluğu gerekse maliyet açısından en başarılı ihraç olma özelliğini taşımaktadır. Kuveyt Türk’ün güçlü sermaye yapısı ve kaliteli aktif yapısı kadar, katılım bankacılığı sektörünün süregelen gelişimi ve sukuk yatırımcılarının sektöre ve ülkemize olan inancı, bu ihracın başarılı bir şekilde gerçeklemesinde etkili olmuştur” dedi.

Kuveyt Türk, 5 yıl vadeli sukuk ihracında KFH Capital’ı Global Coordinator; Bank ABC, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Capital, KFH Capital, Noor Bank, Qinvest, Standard Chartered Bank’ı Lider Düzenleyici/Talep Toplayıcı Banka; Al Rayan Investment ve Warba Bank’ı Eş Düzenleyici Banka olarak atadı.