Arama Yapın

Kuveyt Türk’ün geleneksel duvar takvimi artık dijitalde

Kuveyt Türk’ün yoğun ilgi gören geleneksel duvar takvimi, mobil uygulama olarak dijitale taşındı. Kuveyt Türk Dijital Takvim kullanıcıları bir takvimden beklenen hizmetlerden çok daha fazlasına anında ulaşabiliyor.

27.04.2021

Kuveyt Türk’ün yoğun ilgi gören geleneksel duvar takvimi, mobil uygulama olarak dijitale taşındı. Kuveyt Türk Dijital Takvim kullanıcıları, her gün için özel olarak oluşturulmuş içerikleri inceleyebiliyor, namaz vakitlerini sayaçla takip edebiliyor ve takvim çevirici dâhil bir takvimden beklenen hizmetlerden çok daha fazlasına anında ulaşabiliyor.

Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşu Kuveyt Türk, yoğun ilgi gören ve gelenekselleşen klasik duvar takvimini, mobil uygulama haline getirerek Kuveyt Türk Dijital Takvim adıyla dijitale taşıdı. Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle kullanılabilen Kuveyt Türk Dijital Takvim’de geleneksel takvim anlayışına bağlı kalınarak “takvim arkası yazı” geleneği sürdürülüyor. Android ve iOS platformlarında hizmete sunulan takvim, günlük hayatı kolaylaştıran pek çok yeni özelliğiyle kullanıcılara farklı bir deneyim yaşatıyor.  

“Dijital takvimimizde herkes kendinden bir şeyler bulacak”

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Dini, kültürel, sosyal, iktisadi ya da idari bakımdan zamanı doğru planlamamızı sağlayan takvimler etkili bir zaman yönetim aracıdır. Anın kıymetini bilmek ve zamanı iyi değerlendirmek hayatımızı daha anlamlı hale getirir. Bu anlayıştan hareketle, uzun yıllardan beri Kuveyt Türk Duvar Takvimi’ni hazırlıyor ve müşterilerimize takdim ediyoruz. Geleneksel duvar takvimimizde birçok yazarımızın, mütefekkirimizin, münevverimizin ve tarihi şahsiyetlerin fikir ve hayatlarından kesitler sunuyoruz. Okudukça yeni bilgiler edinilen, günümüze bereket katan, millî ve manevî değerlerimizi yansıtan muhtevasıyla geleneksel duvar takvimimizi dijitale taşıyarak geniş kitlelerin istifadesine sunmak istedik. Kuveyt Türk Dijital Takvim adını verdiğimiz mobil uygulamamızı telefonuna indirip kullananların, dijital takvimimizin kendine has tasarımıyla ve özgün içeriyle farklı bir deneyim yaşayacağını ifade edebiliriz. Takvim kültürümüzü, geleneksel duvar takvimimizin yanı sıra dijitalde de devam ettirecek olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Gelecek dönemde dijital takvimimizi yeni özellikler ekleyerek geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.   

Kuveyt Türk Dijital Takvim’in özellikleri

Her güne özel olarak titizlikle derlenmiş olan “günün içeriği”, “tarihte bugün”, “günün ayet-i kerimesi” ve “günün hadis-i şerifi” bölümleriyle kullanıcılar her yeni günün farkına varıp kıymetli bilgiler edinebiliyor, beğendikleri içerikleri favorilere ekleyip daha sonra da hızlıca ulaşabiliyor ve sevdikleriyle sosyal platformlardan paylaşabiliyor. Ayrıca kullanıcılar, bulundukları konuma göre “namaz vakitleri”ni ayarlayıp “vakit sayacı” ile bir sonraki vaktin girmesine kalan zamanı kolaylıkla takip edebiliyor. Kuveyt Türk Dijital Takvim uygulaması için özel olarak tasarlanmış birbirinden güzel “tebrik kartları” ile de kullanıcılar sevdiklerinin dini gün ve gecelerini kutlayabiliyor.

İlk kez bir dijital takvimde Ezani Saatler yer alıyor

Kuveyt Türk Dijital Takvim’de ezan ve namaz vakitlerini gösteren “vasatî saatler”in yanı sıra “ezanî saatler” de yer alıyor. Ezanî saat, günün akşam ezanıyla başlayıp ikindi ezanıyla bitmesini esas alan ecdadımızın kullandığı mahalli bir zaman ölçüsüdür. İbadetlerle ilgili kullanılan pek çok kavram ezanî saate göre olup geleneğimize de öyle yansımıştır. Örneğin Perşembe günü akşam ezanı okunduktan sonra Cuma günü başlar. Bu nedenle akşam ezanından sonraki zaman dilimine “Cuma gecesi/akşamı” denilir. Yine kandil günleri akşam ezanıyla birlikte başlar, ikindi vaktinin çıkmasıyla sona erer. Kuveyt Türk Dijital Takvim ile dileyen kullanıcılar ezan ve namaz vakitlerini “ezanî saat” ile de takip edebiliyor.

Miladi, Rumi ve Hicri takvim çevirici

Bu özelliklerin yanı sıra Kuveyt Türk Dijital Takvim’de Miladi, Hicri ve Rumi tarihlerin birbirine dönüştürülebildiği “takvim çevirici” de bulunuyor. Böylece kullanıcılar, bir tarihin farklı takvimlerdeki karşılığını rahatlıkla öğrenebiliyor, ilmi araştırmalarda ve günlük yaşamda rahatlıkla takvim çeviriciyi kullanabiliyor. “Kıble bulucu”, “takvimden seç”, “dini gün ve geceler”, “imsakiye”, “tebrik kartları” gibi menülerin de bulunduğu Kuveyt Türk Dijital Takvim’e gelecek dönemde Kur-an’ı Kerim, en yakın cami, Kuveyt Türk kitaplığı gibi menülerin eklenmesi planlanıyor.  

  Kuveyt Türk Dijital Takvim App Store: https://apple.co/3eq1fof
Kuveyt Türk Dijital Takvim Google Play Store:  https://bit.ly/3ayJLoS
Kuveyt Türk Dijital Takvim Huawei App Gallery: https://bit.ly/3eqZIhM