Arama Yapın

Kuveyt Türk’ten Türkiye’nin Tüfe’ye Endeksli İlk Kira Sertifikası

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk, Türkiye’nin ilk TÜFE’ye endeksli kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi.

25.04.2016

Nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle ihraç edilen 10 milyon TL tutarındaki TÜFE’ye endeksli kira sertifikasının vadesi 729 gün oldu.

Anapara son kira getirisi ile beraber 20 Nisan 2018’de ödenecek

Kira sertifikası ihraç sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, ihracın Kuveyt Türk’ün bağlı ortaklığı olan KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından ve yetkili yatırım kuruluşu Kuveyt Türk aracılığıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Türkiye Katılım Bankacılığı sektöründe bir ilki gerçekleştirerek 2015 yılında KT Portföy Yönetim A.Ş.’yi kurduklarını açıklayan UYAN, “Yıllık brüt yüzde 3.39 reel getirisi olan TÜFE’ye endeksli kira sertifikaları, KT Portföy Yönetim A.Ş.’nin KT Birinci Katılım Serbest Fonu ve KT İkinci Katılım Serbest Fonu tarafından alınmıştır. Kira sertifikalarının dönemsel getirisi, son 3 ayda gerçekleşen yıllık TÜFE oranlarına reel getiri ilave edilerek hesaplanacaktır. Ana para ise son kira getirisi ile beraber 20 Nisan 2018’de yatırımcılara ödenecektir. Enflasyonun getiri üzerindeki olası risklerini ortadan kaldıran TÜFE’ye endeksli kira sertifikaları ile hem yatırımcı tabanını genişletmekteyiz hem de yatırımcılara daha uzun vadeler için yatırım yapmasına olanak sağlamaktayız “ dedi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına girdiklerini belirten Uyan, sözlerine şöyle devam etti: “ Kuveyt Türk bugüne dek ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda yaklaşık 6,7 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bunların yaklaşık 4,6 milyar TL’si çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımdadır. Kuveyt Türk olarak bundan sonra da sukuk piyasalarına katkı sunmaya devam edeceğiz.”