Arama Yapın

KUVEYT TÜRK’TEN HALKA ARZ YOLUYLA UZUN VADELİ KİRA SERTİFİKASI İHRACI

Kuveyt Türk halka arz yoluyla gerçekleştirdiği 310 milyon TL tutarındaki 385 gün vadeli kira sertifikası ihracı ile Türkiye’de bu zamana kadar özel sektör tarafından en uzun vadeli kira sertifikası halka arzını başarıyla tamamladı.

21.05.2018

Yurtiçi ve yurtdışı sermaye piyasalarında gerçekleştirdiği kira sertifikası ihraçları ile kaynak çeşitliliğini artırarak sukuk piyasasında yeniliklere ve rekorlara öncülük eden Kuveyt Türk’ün 7-8-9 Mayıs 2018 tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiği 385 gün vadeli, aylık kira ödemeli, 250 milyon TL tutarında ki kira sertifikası ihracı, ek satış hakkının kullanılması ile beraber 310 milyon TL olarak gerçekleşti. Söz konusu ihraç yurt içinde halka arz edilen en uzun vadeli sukuk unvanını taşıyor.

Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ruşen Ahmet Albayrak, yaptığı açıklamada “Kira sertifikalarının halka arz şeklinde ihraç edilmesini önemsiyoruz, çünkü Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun bu ürünümüzün daha geniş kitlelere yayılmasını ve derinleşmesini arzuluyoruz. Kira sertifikası tasarruf sahipleri tarafından çok iyi tanınan bir ürün olmadığı için, söz konusu ihraçta kira sertifikası farkındalığının artması adına çeşitli içsel eğitimlere ve tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdik ve bu çabalarımızın sonuçlarını ihracımızda görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 7-8-9 Mayıs tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiğimiz 385 gün vadeli kira sertifikası ihracımız piyasaların dalgaları olduğu bir dönemde yoğun bir taleple karşılaştı ve 860 bireysel yatırımcı ihracımıza iştirak etti. Yatırımcılara kira sertifikalarının kira getiri ödemeleri her 35 günde bir yapılacak. Son kira getirisi de vade sonunda anaparaları ile beraber 31 Mayıs 2019’de ödenecek.

Yıllık brüt yüzde 13 getirisi olan kira sertifikalarının yakın tarihlerde gerçekleşen benzer işlemlerden daha düşük maliyetli olması yatırımcıların bankamıza olan güveninin göstergesi olması açısından da ayrı bir sevindirici bir gelişme” dedi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına giren Kuveyt Türk bugüne dek ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda yaklaşık 16 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bunların yaklaşık 8 milyar TL’si çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımda bulunmaktadır.