Arama Yapın

Kuveyt Türk’ten ‘Göz Nuru’ Sergisi

Yüzyıllar boyu geleneksel kültür ve sanatın önemli bölümü oluşturan Türk süsleme sanatlarından Katı’ Kuveyt Türk’ün ev sahipliğinde yapılan Kurretu’l-‘Ayn Katı’ sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

14.10.2016

New York İslam Sanatları Merkezi Kurucusu, Katı’ sanatkârı Müjgân Başköylü ve öğrencilerinin eserlerinden oluşan serginin açılışı, 13 Ekim Perşembe günü, Kuveyt Türk’ün Esentepe’deki Genel Müdürlük binasında bulunan sergi salonunda gerçekleştirildi. Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan’ın ev sahibi olduğu açılış törenine Dürdane Ünver, Hikmet Barutçugil ve Ali Hüsrevoğlu gibi Katı’ ustalarının yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

Törende bir konuşma yapan Uyan, “Kuveyt Türk olarak, ‘değerlerimize sahip çıkmak’ amacıyla destek verdiğimiz çalışmalar arasında Türk İslam sanatları özel bir yere sahip. Şubelerimizde, başucumuzda muhafaza ettiğimiz sanat eserleri, hizmet anlayışımızda da ilham kaynağımız olmuştur. Kıymetli sanatkârlarımızın çalışmalarını merkezimizde daha sık ağırlayarak ve halkın ziyaretine açık tutarak geleneksel sanatlarımızı daha geniş kitlelere sevdirmeye gayret edeceğiz” dedi.

Katı sanatkârı Müjgan Başköylü ise konuşmasında “New York İslam Sanatları Merkezimizi kurarken amacımız, bir göz aydınlığı oluşturmak, İslam sanatının güzelliklerini deniz ötesine taşımaktı. Bu sergide de göz nuru ile hazırlanmış çalışmalarımızı sizlerle paylaşmak ve nasıl yaptığımızı anlatmak istedik. Teşviklerinden dolayı Kuveyt Türk Katılım Bankasına şükranlarımı sunarım” dedi.

Kuveyt Türk, geleneksel sanatları yaşatıyor

Ziyaret edenleri “zarif kesitlerin ahengine yapacağı bir yolculuğa” çıkaracak Katı’ sergisi, bu alanda yeni yorumlanmış eserleri tek bir şemsiyenin altında sunan orijinal ve öncü bir çalışma olmasıyla dikkat çekiyor.

Bankacılık sektörünün gelişimine katkı sağlarken, değerlerimizi yaşatmak adına önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan Kuveyt Türk, topluma ve dünyaya iz bırakan Türk-İslam sanat eserlerine sahip çıkıyor. Ve Bu eserlerin değerinin ve manasının doğru bir şekilde geleceğe taşınmasına amaçlıyor.

Sergi, 13 Ekim – 14 Kasım 2016 tarihleri arasında Esentepe’de bulunan Kuveyt Türk Genel Müdürlük binasında ziyaret edilebilecek.