Arama Yapın

Kuveyt Türk’ten 300 Milyon TL’lik Kira Sertifikası İhracı

Kuveyt Türk 300 milyon TL tutarında 179 gün vadeli kira sertifikası ile Türkiye’de bu zamana kadar özel sektör tarafından tamamlanan en yüksek tutarlı halka arzı gerçekleştirdi.

25.05.2016

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk’ün 9-10-11 Mayıs 2016 tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiği 179 gün vadeli 300 milyon TL tutarındaki kira sertifikası (sukuk) ihracı, yurt içinde halka arz edilen en yüksek tutarlı TL cinsinden kira sertifikası olma niteliğini taşıyor. Böylece Kuveyt Türk Katılım Bankası 13 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirdiği 200 milyon TL’lik kira sertifikası ihracının da üzerine çıkmış oldu.

Yurtiçi ve yurtdışı sermaye piyasalarında gerçekleştirdiği kira sertifikası ihraçları ile kaynak çeşitliliğini artırarak sukuk piyasasında yeniliklere ve rekorlara öncülük ettiğini açıklayan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN halka arz sürecini değerlendirdi. UYAN, “Kira sertifikalarının halka arz şeklinde ihraç edilmesini önemsiyoruz, çünkü Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun bu ürünümüzün daha geniş kitlelere yayılmasını ve derinleşmesini arzuluyoruz. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde de benzer halka arz işlemlerine devam edeceğiz. Yatırımcılara kira sertifikalarının ilk kira getiri ödemesi 11 Ağustos 2016 tarihinde yapılacak. İkinci kira getirisi de vade sonunda anaparaları ile beraber 8 Kasım 2016 tarihinde ödenecek. Yıllık brüt yüzde 10,23 getirisi olan kira sertifikalarının yakın tarihlerde gerçekleşen benzer işlemlerden daha düşük maliyetli olması yatırımcıların bankamıza olan güveninin göstergesi olması açısından sevindirici bir gelişme” dedi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına giren Kuveyt Türk bugüne dek ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda yaklaşık 7,2 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bunların yaklaşık 4,7 milyar TL’si çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımda bulunmaktadır.