Arama Yapın

Kuveyt Türk'ten 150 Milyon TL'lik Kira Sertifikası İhracı

Kuveyt Türk, nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle, 150 milyon TL tutarında 177 gün vadeli kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi.

27.04.2017

Kuveyt Türk’ün, 2017 yılı başından bu yana gerçekleştirdiği sukuk ihracı toplamda 705 milyon TL’ye ulaştı.

Türkiye’de 2010 yılından bu yana kira sertifikası piyasasının derinleşmesinde ve gelişmesinde lider konumunu koruyan Kuveyt Türk, KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş. tarafından 11 Nisan’da talep toplamaya başladığı, 177 gün vadeli 150 milyon TL tutarında kira sertifikası ihracını başarılı bir şekilde tamamladı.

Anapara ve kira getirisi 6 Ekim 2017’de ödenecek

Kira sertifikası ihraç sürecini değerlendiren Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN, “KT Kira Sertifikaları Varlık Kiralama A.Ş.’nin devraldığı varlıklardan elde edilen gelirlerin bir kısmı anapara ile birlikte sertifika sahiplerine 6 Ekim 2017’de dağıtılacak. Yıllık brüt %11,50 kira getirisi olan kira sertifikalarının yakın tarihte gerçekleşen benzer vadeli kira sertifikası ihraçlarından daha düşük maliyetli olması ve ihracımıza 206 milyon TL talep gelmesi, bir önceki ihraçlarda olduğu gibi yatırımcıların bankamıza olan güvenini gösterdi.” dedi.

11,6 Milyar TL Tutarında Kira Sertifikası İşlem Hacmi

Kuveyt Türk’ün Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen ‘Sermaye Piyasaları Ödülleri’nde, 2016 yılında ‘Türkiye’nin En Büyük Sukuk İhraççısı’ ödülüne layık görüldüğünü belirten UYAN, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de 2010 yılından bu yana kira sertifikası piyasasının gelişmesi ve derinleşmesi adına çalışmalarımız devam ediyor. Bankamız ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda 11,6 milyar TL kira sertifikası ihraç etmiş, bunların yaklaşık 6,2 milyar TL’si piyasada dolaşımdadır. 2017’de ise toplamda 705 milyon TL sukuk ihracı gerçekleştirdik. 14 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 100 gün vadeli 250 milyon TL tutarlı kira sertifikası ihracımız, Türkiye’de özel sektör tarafından nitelikli yatırımcıya satış yoluyla çıkartılan en yüksek kira sertifikası ihracı olarak kayıtlara geçti. Bilindiği üzere son zamanlarda sektörün derinleşmesi adına kira sertifikalarına getirilen bir takım vergisel teşvikler, piyasaya yeni oyuncuların dahil olmasına ve sektörün büyümesine zemin hazırladı. Bu minvalde Katılım Bankacılığı prensiplerine uygun olarak özel sektör tarafından ihraç edilecek ve bankamızın bilgi birikimini ve tecrübesini aktaracağı kira sertifikası ihraçları ile yakın zamanda piyasada yer alarak, reel sektöre katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.