Arama Yapın

Kuveyt Türk yılın ilk 5 ayında 2.6 milyar TL’lik sukuk ihraç etti

Yurt içi ve yurt dışı sermaye piyasalarındaki kira sertifikası ihraçlarıyla kaynak çeşitliliğini artıran Kuveyt Türk, son bir ayda 765 milyon TL tutarında kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

16.05.2019

Bankanın 2019’un ilk 5 ayındaki sukuk ihraç hacmi 2.6 milyar TL’ye ulaştı.

Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Ahmet Albayrak, “Reel ekonominin sağlam bankası olarak kira sertifikaları gibi yatırım araçlarının geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına büyük önem veriyoruz. Kira sertifikalarına yönelik farkındalığın artması ve katılım esaslı emeklilik ve yatırım fonlarının büyümesine paralel olarak piyasa yapıcısı kimliğimizle pazarın büyümesi ve gelişmesi adına sukuk ihraçlarımızı giderek artırıyoruz” dedi.

Kuveyt Türk’ün sukuk limiti 7 milyar TL’ye yükseldi

Kuveyt Türk olarak 2018 yılında yurt içinde bir önceki yıla kıyasla yaklaşık yüzde 120’lik bir artışla toplam 5.1 milyar TL tutarında 27 adet sukuk ihracı gerçekleştirdiklerini kaydeden Ahmet Albayrak “Aralık 2018’de Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan 7 milyar TL’lik limit dahilinde 30 Nisan’da 410 milyon TL ve 10 Mayıs’ta 355 milyon TL olmak üzere toplamda 765 milyon TL tutarında kira sertifikası ihraç ettik. Böylece sene başından bu yana toplam sukuk ihraç hacmimiz 2.6 milyar TL’ye ulaştı” diye konuştu.

“İkincil piyasa işlemlerine önem veriyoruz”

Sukuk ihracının yakın tarihlerde yapılan benzer işlemlerden daha düşük maliyetle gerçekleşmesinin yatırımcıların Kuveyt Türk’e karşı güveninin bir göstergesi olduğunun altını çizen Genel Müdür Yardımcısı Albayrak, “Sukuk ihraçlarımızın yanı sıra pazarın derinleşmesi adına ikincil piyasa işlemlerine de önem veriyoruz. Tüm yatırımcılarımız ihtiyacı olduğunda, karşı tarafta satıcı olmasa dahi, dilediği zaman kira sertifikalarını ikinci elde bize satabilir ve aynı gün içerisinde nakde dönüştürebilir” dedi.