Arama Yapın

Kuveyt Türk üst üste ikinci kez Türkiye’nin en iyi işvereni

Kuveyt Türk, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “2000+ Çalışan Sayısı” kategorisinde “Türkiye'nin En İyi İşvereni” ve “Finansın En iyi İşvereni” ödüllerini aldı.

03.05.2019

Türkiye’nin öncü ve inovatif katılım bankası Kuveyt Türk, Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen ve insan kaynakları alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan “Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2019”da iki dalda birden ödüle layık görüldü. Banka, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “2000+ Çalışan Sayısı” kategorisinde “Türkiye'nin En İyi İşvereni” ve “Finansın En iyi İşvereni” ödüllerini aldı.

Kuveyt Türk İK, Strateji ve Dijital Dönüşümden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, “Arkadaşlarımızın fikirlerini özgürce ifade ettikleri, karar sistemlerine dâhil oldukları ve çalışırken güven duydukları bir ortam oluşturmak adına farklı uygulamalar geliştiriyoruz. Tüm insan kaynakları süreçlerimizi ‘önce insan-önce çalışan’ prensibiyle tüm çalışanlarımızın “İyi ki Kuveyt Türklüyüm” diyecekleri şekilde tasarlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, altı bine yakın çalışanının ‘İyi ki Kuveyt Türklüyüm’ demesini sağlayan insan kaynakları süreçleriyle mutlu ve huzurlu bir çalışma ortamı sunuyor. Bankanın, ‘önce insan-önce çalışan’ söylemiyle hayata geçirdiği uygulamalar, Great Place to Work Enstitüsü tarafından düzenlenen ve insan kaynakları alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan ‘Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2019’da iki dalda birden ödül getirdi. ‘2000+ Çalışan Sayısı’ kategorisinde ‘Türkiye'nin En İyi İşvereni’ ödülüne layık görülen Kuveyt Türk, ‘Finansın En iyi İşvereni’ ödülünü almaya da hak kazandı.

“Özgür bir çalışma ortamı sunuyoruz”

Kuveyt Türk olarak üst üste iki yıldır bu iki ödülü almaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını dile getiren İK, Strateji ve Dijital Dönüşüm Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, “Günümüzde insan kaynakları departmanlarının üstlendiği görevler geçmiş yıllara göre büyük farklılık gösteriyor, öncelikler hızla değişiyor. Kuveyt Türk insan kaynakları olarak, birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın fikirlerini özgürce ifade ettikleri, karar sistemlerine dâhil oldukları ve çalışırken güven duydukları bir ortam oluşturmak adına farklı uygulamalar geliştiriyoruz. Tüm insan kaynakları süreçlerimizi ‘önce insan-önce çalışan’ prensibiyle tüm çalışanlarımızın ‘İyi ki Kuveyt Türklüyüm’ diyecekleri şekilde tasarlıyoruz” dedi.

Ortalama çalışma süresi 6,9 yıla çıktı

Tüm uygulamalarında çalışan memnuniyetini ön planda tutarken farklılaşmaya önem verdiklerine dikkat çeken Aslan Demir, bu sayede ortalama çalışma süresinin artığını belirterek, “2018 yılsonu verilerimize göre çalışanlarımızın bankamızdaki ortalama çalışma süresi 6,9 yıl. Beş yıl önce bu süre 4,11 yıldı. Aradan geçen zaman zarfında yukarı yönlü belirgin bir değişim yaşadık. Günümüzde iş tatmini, çalışanların şirkette kalma süresini etkileyen en önemli unsurların başında geliyor. Çalışanların ilginç ve zorlayıcı bulduğu, dünyadaki gelişmelere senkronize işler de kalma süresini uzatıyor. Çalışan memnuniyeti olarak özetleyebileceğimiz huzurlu bir iş ortamı, takım çalışması, şirket içi olanak ve aktiviteler de diğer önemli unsurlar olarak sıralanıyor. Bunların ardından, rekabetçi bir ücret paketi ile kişinin ihtiyaçlarına göre esneklik gösteren geniş yelpazeli yan haklar paketini saymak mümkün. Biz de süreçlerimizi çağımızın gerekliliklerine en uygun şekilde düzenleyerek çalışma sürelerimizi yukarı taşımayı ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinde üst sıralardaki yerimizi korumayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışanların özel bütçesi ‘Sepetim’de birikiyor

Kuveyt Türk çalışanları tarafından en sevilen uygulamaların başında, yan haklar alanında önemli ayrıcalıklar sunan “Sepetim” geliyor. Bu uygulamayla çalışanlar, kendilerine özel bütçe oluşturabiliyor ve bu bütçeyle başka yan haklara sahip olabiliyor. Sözgelimi, sisteme tanımlanan kıyafet yardımını almak istemeyen bir çalışan buradan elde ettiği bütçeyi BES’e aktarabiliyor, seyahat edebiliyor ya da cep telefonu satın alabiliyor.

‘İyi ki Mobil Uygulaması’ ise Kuveyt Türk çalışanlarının birbirleriyle iletişim kurabildikleri interaktif bir platform. Kutlamalar, duyurular ve videolar bu platform üzerinden paylaşılıyor. Bu sayede, Türkiye’nin herhangi bir yerindeki şubeden yapılan bir paylaşım, genel müdürlüğe ve diğer tüm şubelere anında ulaşıyor.

Üst yönetimle şeffaf iletişim

Kuveyt Türk çalışanlarının, genel müdür, genel müdür yardımcıları ve grup müdürleriyle tanışıp onların tecrübe ve deneyimlerini öğrenmesi ve kendi fikirlerini üst yönetime aktarabilmesi için ‘Hasbihal’ adı verilen görüşmeler düzenleniyor. Farklı organizasyon, fonksiyon, unvan ve kıdemlerden çalışanların oluşturduğu ‘Önce Çalışan Meclisi’ ise çalışanların yönetime giden sesi olarak görev yapıyor.

Keyifli ve verimli çalışma ortamı

Kuveyt Türk, genel merkezinde ve Türkiye’nin dört bir yanındaki 417 şubesinde verimli ve keyifli bir çalışma ortamı sunmak için çeşitli hizmet ve uygulamalar sunuyor. Bankacılık üssü ve genel müdürlük binalarında anne odaları bulunan Kuveyt Türk, yeni hayata geçirdiği bir uygulamayla anne olan çalışanlarına esnek çalışma modeliyle evden çalışma imkânı sunmaya başladı. Karne günü ve evlilik yıl dönümü izinleri, yarışmalar, şenlikler, kültür-sanat faaliyetleri, sergiler, başarı kutlamaları, çalışanların çocuklarına yönelik etkinlikler, sektörün duayenlerinin katıldığı seminerler, konferanslar ve sempozyumlar da Kuveyt Türk çalışanlarına ‘İyi ki buradayım’ dedirten uygulamalar arasında yer alıyor.