Arama Yapın

Kuveyt Türk, Sibos Londra’da uluslararası finans dünyasıyla buluştu

Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, bankacılık ve finansal teknoloji alanında dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Sibos’a katıldı.

26.09.2019

Bu yıl 23-26 Eylül tarihleri arasında Londra’da düzenlenen etkinlikte Kuveyt Türk, muhabir bankalarına ve uluslararası finans dünyasına, dış ticaret ve hazine başta olmak üzere çeşitli alanlardaki ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verdi. Kuveyt Türk’ün yüzde yüz iştiraki olarak Almanya’da faaliyet gösteren KT Bank AG fuarda EUR Clearing ürününü tanıtırken, bankanın bir diğer iştiraki olan Architecht Teknoloji ise kendi yazılım ürünlerinin pazarlamasını gerçekleştirdi.

Yenilikçi ürün ve hizmetleriyle dikkat çeken Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, bankacılık ve FinTech alanında dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olan Sibos’a katıldı. Her yıl farklı bir ülkede düzenlenen ve kısıtlı sayıda Türk bankasının yer aldığı Sibos’a 2010’dan bu yana kesintisiz olarak katılan Kuveyt Türk, bu yıl 23-26 Eylül tarihleri arasında Londra’da düzenlenen etkinlikte, ana ortağı Kuwait Finance House’un (KFH) yanı sıra Kuveyt Türk Bahreyn Şubesi, yüzde 100 iştirakliğini üstlendiği Almanya merkezli KT Bank AG ile yazılım ürünleri geliştiren Architecht Teknoloji ile birlikte yer aldı.

“Bankamızın uluslararası arenadaki algısını daha da güçlendirdik”

Kuveyt Türk Hazine ve Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Ahmet Albayrak, Sibos’a katılımları hakkında bilgi verdi. Fuarın bankacılık alanındaki en prestijli organizasyonlardan biri olduğunu dikkat çeken Ahmet Albayrak, “Türkiye’de 30 yıldır faaliyetlerimizi başarıyla sürdürüyoruz. Muhabir bankalarımız aracılığıyla altı kıtanın 197 ülkesinde bankacılık müşterilerine kaliteli hizmet veriyoruz. Başta dış ticaret ve hazine ürünlerimiz olmak üzere, tüm uluslararası işlemlerimiz için yurt dışındaki finans kuruluşlarıyla sağlıklı ilişki içinde olmaya ve yeni ilişkiler kurmaya özen gösteriyoruz. Sibos bize her yıl böyle bir imkanı sunarak bankamızın uluslararası arenadaki olumlu algısını daha da güçlendiriyor. Bu yıl hem ana ortağımız KFH hem de iki iştirakimiz olan KT Bank AG ve Architecht Teknoloji ile birlikte çok güçlü bir şekilde fuara katılım gösterdik. Bahreyn Şubemiz de fuarda önemli görevler üstlendi. Fuar öncesinde organize ettiğimiz toplantılarla 32 ülkeden 83 kuruluşla görüşme gerçekleştirdik. Etkinlik boyunca ayrıca çok sayıda kuruluşla tanışma imkanı bulduk. Yalnızca bankamızı değil, ülkemizi de Sibos’ta en iyi şekilde temsil ederek finans kuruluşlarına kaliteli bilgi akışı sağladık” dedi.

Yeni ürün ve hizmetler uluslararası bankacılık sektörüne tanıtıldı

Kuveyt Türk, bu yıl Sibos’a ana ortağı Kuwait Finance House, Almanya’daki iştiraki KT Bank AG ve teknoloji alanıdaki iştiraki Architect ile birlikte katılım gösterdi. Banka, organize ettiği toplantı ve ikili görüşmelerin yanı sıra muhabir bankalarla da bir araya gelme fırsatı bularak başta dış ticaret ve hazine alanında olmak üzere çeşitli ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda Türkiye’de bağlantılı ithalat ve ihracat işlemlerinde kullanılan akreditif, garanti mektupları ve Türk Lirası ile dış ticaret kapsamında Vostro hesap hizmeti detaylı şekilde anlatıldı.

Ana ortağı KFH dolayısıyla Körfez Bölgesi’nde ciddi bir ilişki ağına sahip olan Kuveyt Türk, bu ilişkilerinin önemli bir kısmını Bahreyn Şubesi üzerinden yürütüyor. Kuveyt Türk Bahreyn Şubesi de Sibos’da başta Körfez bankaları olmak üzere birçok finans kuruluşuyla önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştirakiyle kıta Avrupası’nın ilk katılım bankası olarak kurulan KT Bank AG, Sibos’ta EUR Clearing ürününü tanıttı. Kuveyt Türk’ün Ar-Ge merkezlerinde geliştirilen ürün ve hizmetlerin ihracatını gerçekleştiren teknoloji şirketi Architecht ise başta BOA Bankacılık Platformu olmak üzere çeşitli yazılım ürünlerini tanıtma imkanı buldu.

Kuveyt Türk ekibinden Sibos’ta ney dinletisi

Kuveyt Türk, Sibos’ta ürün ve hizmetlerinin tanıtımının yanı sıra çok özel bir etkinliğe de imza attı. Kuveyt Türk musiki ekibi, Sibos fuar alanında ney dinletisi gerçekleştirdi. Yunus Emre’den Ömer Faruk Tekbilek’e uzanan isimlerin beş eserini ustalıkla icra eden Kuveyt Türk ekibi, fuar için dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıların büyük beğenisini kazandı.