Arama Yapın

Kuveyt Türk Kira Sertifikasına Yatırımcıdan Yoğun İlgi

Kuveyt Türk nitelikli yatırımcılar için 170 milyon TL tutarında 110 gün vadeli kira sertifikası gerçekleştirdi.

24.06.2016

Türkiye’de “sağlam bankacılık” modelini uygulayarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk’ün 22 Haziran 2016 tarihlerinde talep toplamasını gerçekleştirdiği 110 gün vadeli 170 milyon TL tutarındaki yurt içi kira sertifikası (sukuk) ihracına, yatırımcılardan 207 milyon TL talep geldi. Talebin ağırlıklı kısmı (133 Milyon TL) portföy yönetim şirketlerinin yönettiği fonlardan gelmekle beraber, yatırımcı profilinin çeşitlilik arz etmesi dikkatleri çekti.

Yurtiçi ve yurtdışı sermaye piyasalarında gerçekleştirdiği kira sertifikası ihraçları ile kaynak çeşitliliğini artırarak sukuk piyasasında yeniliklere ve rekorlara öncülük ettiğini açıklayan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk UYAN ihraç sürecini değerlendirdi. UYAN, “Yurt içi ve yurt dışı piyasaların volatil olduğu bir dönemde 170 Milyon TL tutarındaki kira sertifikası ihracımıza yatırımcılar tarafından 207 Milyon TL talep gelmesini önemsiyoruz. Yurt içi kurumsal ve bireysel yatırımcıların Bankamıza duyduğu güven, katılım bankacılığını ilerletme arzumuzu daha da artırmaktadır. Türkiye’de kira sertifikası piyasasını büyütmek ve derinleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Özellikle bireysel yatırımcılar açısından baktığımızda, kira sertifikalarının katılma hesaplarına göre stopaj avantajı sağladığını görüyoruz. Bir varlığa ve bu varlığın kira getirisine dayalı olarak ihraç edilen kira sertifikaları tam anlamıyla katılım bankacılığının özüne uygun olarak çalışmaktadır.” dedi.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında sukuk piyasalarına giren Kuveyt Türk bugüne dek ABD Doları, Malezya Ringiti ve Türk Lirası gibi farklı para cinslerinde yurt içi ve yurt dışında toplamda yaklaşık 7,4 milyar TL’lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olup, bunların yaklaşık 4,6 milyar TL’si çeşitli piyasalarda hâlihazırda dolaşımda bulunmaktadır.