Arama Yapın

Kuveyt Türk Hackathon’un Kazananı KOBİ ATM Oldu

Kuveyt Türk’ün düzenlediği Hackathon Dijital Bankacılık Yazılım Proje Yarışması sonuçlandı.

17.05.2017

İstanbul’da 13-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ve katılım bankacılığında alanında bir ilk olan Hackathon’un birinciliğine TalCards gurubu adına yarışan Muhammed Aziz Ulak ve Hüseyin Yusuf’un KOBİ ATM konulu projesi layık görüldü.

Kuveyt Türk’ün FinTech ekosisteminin gelişimine destek olmak ve genç girişimcilere fikirlerini uygulama ortamı sağlamak amacıyla ilk kez düzenlediği Hackathon Dijital Bankacılık Yazılım Proje Yarışması’nın sonuçları belli oldu. 13-14 Mayıs tarihlerinde Kozyatağı Workinton’da gerçekleştirilen ve dijital bankacılık alanında inovatif fikirler sunmak isteyen herkese açık olan etkinlikte, 22 ayrı guruptan oluşan yarışmacılar, geliştirdikleri yazılım projelerini 10 kişide oluşan jürinin beğenisine sundu. Yarışmanın birincisi KOBİ ATM konulu projesiyle TalCards gurubu adına yarışan Muhammed Aziz Ulak ve Hüseyin Yusuf oldu.

Hackaton’un ikincilik ödülüne Sentinels, üçüncülüğüne ise Hisse Cepte grubu layık görüldü. Yarışmanın dördüncü beşinci ve altıncı isimleri ise sırasıyla İmece, Palm grupları ve Barış Yeniçeri oldu. Birinci olan proje 20 bin TL, ikinci olan proje 15 bin TL, üçüncü olan proje 10 bin TL, dördüncü, beşinci ve altıncı olan projeler ise 3 bin TL’lik ödüle hak kazandı.

Özellikle bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, ara yüz tasarımcıları ve proje yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmanın ödül töreninin ardından konuşan Bankacılık Servis Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz şunları söyledi:

“Kuveyt Türk olarak uzun süredir girişim sermayesi türünden işler yapmayı arzu ediyor, girişim ortamının gelişimi için yeni girişimcilere sermaye, eğitim, destek ve mentorlük gibi hizmetler sunmak istiyoruz. Bu anlamda bu yıl ilk defa Hackathon’u düzenledik. Yarışmaya yoğun ilgi gösteren gençlerimizin fikirlerini projelere dönüştürmelerine aracılık etmenin sevincini yaşıyoruz.  Yarışmaya başvuran ve ön elemeyi geçerek Hackathon’da emek sarf eden herkese teşekkür ediyoruz. Dijital bankacılığın geleceğini şekillendirecek olan Hackathon’u bundan sonraki yıllarda da devam ettirmeyi hedefliyoruz. Bu vesileyle, fikirlerin hayat bulmasına katkı sağlayacak Hızlandırma Merkezi ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun kurulması için çalışmalarımızın son aşamaya geldiğini de kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Kuveyt Türk Hackathon Yazılım Proje Yarışması’nın sonuçlarına ve projelere ilişkin detaylı bilgilere www.kt-invent.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.