Arama Yapın

Kuveyt Türk Arakan’a Yardım Elini Uzatıyor

Kuveyt Türk insanî yardım kampanyalarına verdiği desteği Arakan Müslümanları ile sürdürüyor.

22.09.2017

Myanmar’da zulme uğrayan ve yurtlarından göçe zorlanan Arakanlı Müslümanlara yardım elini uzatan Kuveyt Türk, bölgeye Türk Kızılayı aracılığıyla ilk etapta 1 milyon TL'lik bağışta bulundu. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık’a yardım çekini takdim eden Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Arakanlı kardeşlerimizin ihtiyaçları için attığımız bu adımı başlangıç sayıp çalışanlarımız ve müşterilerimiz nezdinde Arakan’a insanî yardım kampanyası başlatıyoruz. Kampanyaya destek vermek isteyenler Türk Kızılayı’nın Kuveyt Türk’te bulunan hesabına bağış yapabilirler” dedi.

“En büyük sosyal sorumluluğumuz insan” diyen Kuveyt Türk, sosyal sorumluluk sahibi bir banka olma misyonuyla ihtiyaç sahiplerinin elinden tutmaya devam ediyor. Hem kurumsal hem de çalışanlarının ve müşterilerinin katkılarıyla sivil toplum kuruluşlarının projelerine ve insanî yardım kampanyalarına destek veren Kuveyt Türk, bu kez Myanmar’da sistematik şekilde zulme uğrayan ve yurtlarından göçe zorlanan Arakanlı Müslümanlara yardım elini uzatarak bölgeye 1 milyon TL'lik bağışta bulundu. Arakanlı göçmenlerin barınma, gıda, temiz içme suyu ve ilaç ihtiyaçlarının giderilmesinde değerlendirilecek olan yardım çeki, 22 Eylül 2017 Cuma günü gerçekleştirilen özel bir törenle Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan tarafından Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’a teslim edildi.

Törende konuşan Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Myanmar’ın Arakan bölgesinde 2012 yılından bu yana Müslüman kardeşlerimize yapılan baskı ve zulüm ağustos ayından bu yana katliama dönüştü. Yüzlerce Müslüman hayatını kaybetti. Hayatta kalmayı başaranlar yaşadıkları ölüm korkusu nedeniyle ve inancını yaşayamama endişesiyle evlerini, doğdukları toprakları geride bırakarak kardeş ülke Bangladeş’e sığınmak zorunda kaldı, kalıyor. Bu göç maalesef birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Arakanlı kardeşlerimiz için acil olarak barınağa, gıdaya, temiz içme suyuna ve ilaca ihtiyaç var. Biz de, ilk günden bu yana Arakan’a insanî yardımda bulunan Türk Kızılayı ile birlikte hareket ederek Bangladeş’e göç eden Arakanlı Müslümanlar’ın elinden tutmayı, arada binlerce kilometrelik mesafe olsa da Arakanlı kardeşlerimize yardımcı olmayı arzu ettik. Arakanlı kardeşlerimizin yaralarını bir nebze olsun sarabilmek ve hüzünlerini azaltabilmek için Türk Kızılayı aracılığıyla bölgeye 1 milyon TL'lik bağışta bulunuyoruz” dedi.

Kuveyt Türk olarak insanî yardım kampanyalarına destek vermekten memnuniyet duyduklarını belirten Ufuk Uyan, “Arakanlı kardeşlerimiz için attığımız bu ilk adımı, bugün itibarıyla hem çalışanlarımız hem de müşterilerimiz nezdinde Arakan’a insanî yardım kampanyasına dönüştürüyoruz. Türk Kızılayı vasıtasıyla bölgeye ulaştıracağımız yardımların Arakanlı kardeşlerimizin umutlarını yeşertmesini temenni ediyoruz. Yardımların bölgeye ulaşması konusunda bize yardımcı olan Türk Kızılayı’na, Sayın Kerem Kınık Bey’in şahsında teşekkür ediyoruz. Yaşanan bu zulmün en kısa sürede son bulmasını ve Arakanlı kardeşlerimizin huzura kavuşmasını diliyoruz. Bu kapsamda kampanyaya destek vermek isteyenler Türk Kızılayı’nın Kuveyt Türk’te bulunan hesabına bağış yapabilirler” diye konuştu.

Çek takdim töreninde konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise “Arakanda insani yük çok büyük. Vatandaşlarımızın duyarlılığı çok önemli. Burada 24 bin geçici konut inşa edeceğiz. Bunun içinde 50 milyon dolar kaynak gerekiyor. Arakan’daki insani acı maalesef artarak sürüyor. Arakan’dan kaçmak zorunda kalanların 240 bini çocuk. 52 bini hamile kadın. Bu acı insanlığın acısı. Dünyanın insani vicdani olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sadece Türkiye kaldı. Bu insanların çok acil yardıma ihtiyacı var. Ancak buna karşın tüm dünyada bu konuda büyük bir duyarsızlık yaşanıyor. Elbette ki insanlığın ölmediğini gösterenler de var. Türkiye gibi, Kızılay gibi, Kuveyt Türk gibi… Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Arakanlı kardeşlerimiz için yaptığı bu yardımı çok değerli buluyorum. Bu yardımın büyüklüğünün ötesinde anlam ifade ettiğini biliyorum. Umuyorum ki bu adım Türkiye’deki birçok büyük şirkete örnek olur. Arakan’da kanayan yarayı birlikte sararız. Bağış yapmak isteyenler Türk Kızılayı’nı web sayfasından ve 2868’e mesaj göndererek bağışta bulanabilirler” diye konuştu.

Kuveyt Türk’ün insanî yardım kampanyaları

Kuveyt Türk Katılım Bankası, bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında birçok insanî yardım kampanyasına destek verdi. Afrika Yalnız Değil Projesi kapsamında Somali ve Afrika’ya kuraklık ve açlıkla mücadele için çalışanlarının ve müşterilerinin de desteğiyle bağışta bulundu.

2010 yılında Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından bağış kampanyası düzenledi. Bağışlarla ve Türk Kızılayı işbirliğiyle kurulan Kuveyt Türk Kardeşlik Köyü’nde sel felaketi mağduru olan yaklaşık 100 aile barındırıldı ve bir yıl boyunca mağdurların gıda, giyecek, kırtasiye, tüketim ürünleri gibi ihtiyaçları Kuveyt Türk tarafından tedarik edildi.

Yurt içinde ise Van Depremi’nin ardından bağış yoluyla mağdurlara destek oldu. Soma’da yaşanan maden kazası sonrasında mağdur aileler için 1 milyon TL’lik Kuveyt Türk desteği AFAD aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Bunun yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden kahraman şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimize destek olmak amacıyla Başbakanlığımızın himayelerinde gerçekleşen 15 Temmuz Dayanışma Kampanyası’na 1 milyon TL katkı sağlandı. Ayrıca KAÇUV (Kanserli Çocuklara Umut Vakfı) ile kanserli çocuklar için inşa edilen “Aile Evi’nin yapımına destek oluyor.