Arama Yapın

Kuveyt Türk 5 saniyede olağanüstü durum merkezine geçiş yapıyor!

Kuveyt Türk, bir ilke imza atarak Ankara’da konumlandırdığı olağanüstü durum merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde başarıyla test etti.

16.01.2019

Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar, normalde ortalama 30 dakika olan geçiş süresini 5 saniyeye düşürmeyi başardıklarını açıkladı.

Türkiye’nin öncü katılım bankası Kuveyt Türk, teknoloji ve inovasyon odaklı projelerini hayata geçirmeye devam ediyor. Banka bu doğrultuda bir ilke daha imza atarak, Ankara’da konumlandırdığı olağanüstü durum merkezini hafta içi mesai saatleri içerisinde de başarıyla test etti.

Bankaların veri merkezleri çalışma prensipleri hakkında bilgi veren Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit Gündebahar, tüm bilgisayar sistem altyapılarını veri merkezlerinde tutan kurumların doğal afet, yangın, büyük çapta elektrik kesintisi veya arıza durumunda veri merkezlerinden olağanüstü durum merkezlerine (disaster recovery center-DRC) geçiş yaptıklarını söyledi.

Kuveyt Türk olarak olağanüstü durum merkezlerini hafta içi mesai saatlerinde de kullanmaya başladıklarını belirten Gündebahar, ”Bireysel ve kurumsal müşterilerimize, aracı kurumlara ve bankamızla işbirliği içerisinde olan tüm taraflara karşı olan sorumluluklarımızı acil durumlarda dahi kesintisiz bir şekilde yerine getirebilmek adına, hafta içi mesai saatlerinde bankacılık işlemlerimizin bir kısmını olağanüstü durum merkezimiz üzerinden gerçekleştirdik. Bu sayede, olağanüstü durum merkezimizi sürekli olarak test etmiş oluyoruz. Şu ana kadar tüm testlerimizi başarıyla tamamladık” dedi.

Veri merkezinden olağanüstü durum merkezine geçiş süresinin yaygın olarak kullanılan teknolojilerle yaklaşık 30 dakikada gerçekleştiğini ifade eden Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Gündebahar, “Ekiplerimizin çalışmaları neticesinde yarım saatlik bu süreyi beş saniyeye indirmeyi başardık. Türkiye’nin üç Ar-Ge merkezine sahip tek bankası olarak teknoloji alanında yeni projelere imza atmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.