Arama Yapın

Kuveyt Türk, 2016 yılının ilk yarısında 256 milyon TL net kar elde etti

Kuveyt Türk Katılım Bankası 2016 yılının ilk yarı döneminde, net karını bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 24.4 artırarak 256 milyon TL ile kapattı.

09.08.2016

Toplam aktiflerini 2015 yılsonuna göre yüzde 4.9 artırarak 44.1 milyar TL’ye çıkaran Kuveyt Türk, öz varlıklarını da yüzde 8 oranında artırarak 3.7 milyar TL’ye yükseltti. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 2.6 artış sağlayarak 28.9 milyar TL’ye ulaşan Banka, fon kullanımında yüzde 6.8 artış gerçekleştirerek 28.9 milyar TL’lik fon kullandırdı.

Yılın ilk yarısındaki sonuçlardan memnun olduklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “27 yıldır istikrarlı olarak büyüyen bankamız sektör ortalamasının üzerinde gerçekleşen performansıyla sektör liderliğini devam ettirmiştir. Bu tablo, müşterilerimize verdiğimiz güvenin en önemli göstergesidir. Bu yıl da müşterilerimize “gerçek bankacılık” anlayışıyla, ihtiyaçlarına en uygun finansal çözümleri sunmak ve daha iyi hizmet verebilmek için çalışmaya devam ediyoruz. En yaygın katılım bankası olmamızı sağlayan şube ağımıza 2016 boyunca toplam 30 yeni şube ekleyerek tüm bankacılık sektöründe en çok şube açan ilk üç bankadan biri olmayı hedefliyoruz. 2016, özellikle KOBİ müşterilerimize ticari faaliyetlerinde en iyi desteği sunabilmek için yeni ürün ve hizmetler geliştirdiğimiz bir yıl oluyor. Leasing, işlem bankacılığı ve dış ticaret gibi alanlarda müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmetleri de çeşitlendiriyoruz” dedi.

Katılım bankacılığı sektöründe en çok vergi beyan eden banka

Kuveyt Türk, 2015 yılı vergilendirme dönemi içerisinde 159 milyon 650 bin TL vergi beyan ederek katılım bankaları arasında birinci, Türkiye Geneli ilk 100 listesinde ise 19. sırada yer aldı. “Sağlam Bankacılık” modeli ile Türk ekonomisine önemli katkılar sağlayan banka, 159 milyon 650 bin 48 lira vergi tahakkuk ettirerek katılım bankacılığı sektöründe en çok vergi beyan eden banka olurken, konvansiyonel bankacılık sektöründe önemli bankaları da geride bıraktı.

Türkiye’nin gelişimine destek olmak amacıyla ekonomisine ve geleceğine hizmet ettiklerini vurgulayan Ufuk Uyan “Türkiye ile dünya arasında finansal köprüler kuran Kuveyt Türk, öz sermaye yeterliliği açısından Türkiye’de finans sektörünün en güçlü aktörlerinden biri konumundadır. Faizsiz bankacılık ilkesi doğrultusunda gerek doğrudan finansman desteğiyle gerekse müşterek teşebbüs ortaklığıyla gerçek ve tüzel kişi mahiyetindeki yatırımcıları destekleyerek her dönem reel sektör aktörlerinin yanında yer almaktadır. Kuveyt Türk 5.363 personel ve 376 adet şube ağı ile Türkiye’nin her yerinden hizmet vermektedir” dedi.

En Çok Şube Açan Banka

Kuveyt Türk 2016 yılında açmış olduğu 20 şube ile tüm bankalar arasında en çok şube açan banka olmuştur. 2016 yılında yatırımlarına hız kesmeden devam eden banka, katılım bankacılığını Türkiye’nin farklı noktalarına ulaştırmaya devam etmiştir. Ufuk Uyan “Türk ekonomisine olan güvenimiz ve katılım bankacılığının lider bankası olmanın getirdiği mesuliyet ile hem katılım bankacılığı hem de tüm bankacılık sektöründe şubeleşmeye en çok yatırım yapan banka olduk” dedi.