İçeriğe Git İçeriğe Git Alt Bölüme Git
Türk bankacılık sektöründe bir ilk olarak 2010 yılında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil edilerek Bankacılık ve Finans alanında faaliyet gösteren İlk Ar-Ge Merkezi unvanına sahip olduk. Ar-Ge konusunda sadece teknolojik anlamda değil, iş ve süreç geliştirme anlamında da birçok yeniliğe ve yenilikçi projelere imza attık. Yaptığımız bu çalışmalar sektörde takdirle karşılandı ve 2014, 2015, 2016, 2017 yıllarında 4 kez üst üste Bankacılık ve Finans Kategorisinde En İyi Ar-Ge Merkezi Ödülü’nün sahibi olduk.

Türkiye’nin Ar-Ge vizyonuyla paralel şekilde katma değerler üreten Ar-Ge merkezimiz, geliştirdiği ürünlerle hem ithal ikamesi hem de doğrudan ihracat ile ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Ar-Ge’nin en önemli gereksinimlerinden biri olan “ticarileşme” sürecine 2016 yılında kurduğumuz teknoloji şirketimiz Architecht ile hız verdik. Bu kapsamda tamamen kendi bünyemizde geliştirdiğimiz ana bankacılık sistemimizi Türkiye’deki yeni kurulan katılım banklarına satarak aynı zamanda yurtdışına ihraç ettik.

Başta start-up girişimleri olmak üzere Fintek alanında faaliyet gösteren firmalarla iletişim ve sinerji oluşumu içerisinde bulunmak ve girişimcileri desteklemek amacıyla Lonca Kuluçka Merkezi’ni faaliyete geçirdik. İnovatif uygulamalar geliştirerek sektöre öncülük etme vizyonumuzla Türkiye’nin ve bölgenin en kapsamlı API Market platformunu hizmete sunduk. Türkiye’de bir ilk olarak; kurum içi teknoloji kültürünü açık kaynak ekosistemine yakınlaştırmak, geliştirilen ürün ve teknolojilerin ekosisteme katkıda bulunmasını sağlamak amacıyla Açık Kaynak Kodlu Bankacılık uygulamasıyla kaynak kodlara dünyanın herhangi bir yerinden erişilmesine, test edilmesine ve geliştirilmesine olanak sağladık. Altyapı çalışmalarına da önem veren Ar-Ge merkezimiz yine bir ilke imza atarak,  veri merkezinden olağanüstü durum merkezine geçiş süresini hafta içi mesai saatleri içerisinde yarım saatten 5 dakikaya indirmeyi başardı.
 
Konya’da kurduğumuz ikinci Ar-Ge Merkezimiz 2017 yılında T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenerek sektörde 2 Ar-Ge Merkezine sahip tek banka olduk. 4 doktoralı, 12 doktora öğrencili, 20 yüksek lisans mezunu olmak üzere toplam 100’ün üzerinde mühendis kadromuzla finansal teknoloji alanında üretim yapmaya, inovatif çözümler sunmaya ve Horizon2020, ITEA, Celtic Plus, TEYDEB gibi teşvikli projelerin içinde yer almaya devam ediyoruz.
 
Akademik gelişmeleri yakından takip eden ve üniversite sanayi ilişkilerinde önemli bir efor sarfeden Ar-Ge merkezimiz, her eğitim öğretim döneminde lisans ve yüksek lisans düzeyinde dersler açarak bankacılık teknolojilerindeki tecrübelerini akademik camiaya aktarmaktadır. Sanayi odaklı ortak lisans bitirme projeleri, sertifika programları ve aylık üniversite ziyaretleri ile akademik dünya ile olan iletişimini her geçen gün arttırmaktadır.

Ödüllerimiz:

  • T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Bankacılık ve Finans Kategorisinde En İyi Ar-Ge Merkezi Ödülü (2014)
  • T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Bankacılık ve Finans Kategorisinde En İyi Ar-Ge Merkezi Ödülü (2015)
  • T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Bankacılık ve Finans Kategorisinde En İyi Ar-Ge Merkezi Ödülü (2016)
  • T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Bankacılık ve Finans Kategorisinde En İyi Ar-Ge Merkezi Ödülü (2017)
  • Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) – Yeniliğin Ticarileştirilmesi Ödülü (2015)
  • IDC – Türkiye’nin En İyi İnovasyon Projesi Alanında Birincilik Ödülü (2015)
  • IDC – En İyi İş Etkinleştirme Alanında İkincilik Ödülü (2015)
  • IDC – En İyi Bilgi Teknolojileri Yönetişimi Alanında Üçüncülük Ödülü (2015)

İletişim

Telefon: 0(216) 723 55 55 
Email: arge@kuveytturk.com.tr